Nawożenie jesienne - czym nawozić rośliny jesienią

9
Nawożenie jesienne - czym nawozić rośliny jesienią
Jesień to okres ciężkiej pracy w ogrodzie. Oprócz zbierania plonów i spadających liści trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie naszej ziemi.

Jesień jest okresem intensywnych prac ogrodniczych, oprócz zbierania plonów i zabezpieczenia przed zimą wieloletnich roślin, warto zadbać także o przystosowanie gleby do kolejnego sezonu wegetacyjnego.

Jesienne nawożenie niesie ze sobą bardzo duże korzyści i może znacznie poprawić intensywność późniejszych upraw.

Zalety jesiennego nawożenia

Podstawową zaletą jesiennego nawożenia jest pozostawienie dużej ilości czasu na równomierne rozłożenie się nawozów do gleby. Ponadto składniki odżywcze dobrze przefermentują, a gleba będzie na wiosnę bardzo żyzna. Dużą zaletą jest także możliwość używania każdego rodzaju nawozu, co wiosną i latem nie jest możliwe, ponieważ zbyt silne mieszanki mogą doprowadzić do zniszczenia młodych roślin. Kolejną zaletą jest równomierne rozłożenie prac w ogrodzie. Jeśli glebę nawieziemy późną jesienią, na wiosnę będzie ona odpowiednio przygotowana do rozpoczęcia upraw.

Dowiedz sięJak przygotować rośliny ogrodowe do zimy

Składniki dostarczane roślinom przez jesienne nawożenie

Potas – jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, istotnych szczególnie dla rozwoju młodych roślin oraz owoców. Umieszczenie go w glebie jesienią sprawia, że rośliny posadzone wczesną wiosną, będą intensywnie i zdrowo rosły przez cały sezon wegetacyjny, a wykształcające się owoce będą właściwie zabarwione.

Wapń – jest składnikiem stosowanym do odkwaszania gleby. Wapnowanie najczęściej wykonuje się późną jesienią, po zakończeniu wegetacji. W ten sposób nie musimy martwić się o uszkodzenie struktury roślin. Wapnowanie jest zabiegiem trwałym i wystarczy wykonywać je raz na kilka lat.

Fosfor – nawozy zawierające dużą zawartość fosforu można podczas jesieni stosować w połączeniu z obornikiem lub kompostem. Fosfor ma duże znaczenie dla wzrostu roślin, ponieważ wpływa na przyswajalność składników pokarmowych i minerałów pochodzących z gleby.

Dowiedz się też: Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Rośliny wymagające jesiennego nawożenia

Jesienne nawożenie jest korzystne dla większości roślin ogrodowych, jednak niektóre wymagają go w sposób szczególny. Do roślin tych należą młode drzewka iglaste (świerki, sosny), także drzewka owocowe, takie jak jabłonki, grusze, wiśnie, śliwki, oraz krzewy i drzewka wykorzystywane do tworzenia formowanych rzeźb i żywopłotów: berberysy, tawuły, grab, jałowiec, kosodrzewina.

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także