Nawożenie hortensji – kiedy nawozić hortensje i jaki nawóz wybrać

0
Hortensje ogrodowe
Hortensje warto regularnie nawozić. Ale nie każdy nawóz jest dla nich dobry. Przede wszystkim nie wolno stosować nawozów, zawierających wapń.

Hortensje można zasilać nawozami organicznymi lub mineralnymi. Podpowiadamy, jaki wybrać nawóz do hortensji, ile razy w roku je zasilać i kiedy.

Za sprawą swoich pięknych, okazałych kwiatów hortensje całkowicie zawładnęły naszymi ogrodami. Do najczęściej uprawianych należą przede wszystkim hortensje ogrodowe i bukietowe, mniej popularne są natomiast hortensje dębolistne, kosmate i pnące.

Podpowiadamy: Jak rozpoznać, jaką masz hortensję i jakie są jej podstawowe wymagania

Najbardziej kolorowa z nich, ale też wyjątkowo kapryśna i wymagająca jest hortensja ogrodowa, pozostałe gatunki są mniej chimeryczne, mimo to wszystkie potrzebują odpowiednich warunków uprawy, aby mogły prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć. Jednym z ważniejszych zabiegów, jakich oczekują hortensje, jest nawożenie. Jego celem jest poprawa kondycji krzewów, wspomaganie kwitnienia i ułatwienie roślinom przetrwania zimy.

Wszystkie hortensje lubią żyzną glebę o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH, dlatego przy ich nawożeniu musimy przede wszystkim pamiętać o unikaniu nawozów zawierających wapń.

Nawozy organiczne dla hortensji – co, kiedy i ile razy stosować

Najlepszym sposobem na dostarczanie hortensjom składników odżywczych jest dokarmianie ich nawozami organicznymi (kompostem, obornikiem lub biohumusem), które nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają stan podłoża, wzbogacając je w próchnicę.

Najlepszym z nich jest obornik, który jesienią (październik-listopad) rozsypujemy w pobliżu roślin, mieszając z wierzchnią warstwą podłoża. Obornik jest cennym i bogatym w składniki odżywcze nawozem, ale na rabacie może być wykorzystany tylko po wcześniejszym przekompostowaniu (przez ok. 6 miesięcy).

Kompost także jest doskonałym nawozem organicznym, ale słabszym niż obornik, dlatego można stosować go 2-3 razy w sezonie i wykorzystać do okrywania podstawy krzewów na zimę.

Najmniej intensywny w działaniu jest biohumus, dlatego można wykorzystać go nawet kilka razy w sezonie.

Przeczytaj koniecznie: Kiedy i jak przycinać hortensje. Uwaga na różne gatunki!

Nawozy mineralne do hortensji

Mimo iż nawozy organiczne są dla roślin najcenniejszym źródłem pokarmu, czasami nie wystarczają i jeśli widzimy, że krzewy stają się osłabione i gorzej kwitną, powinniśmy sięgnąć po nawozy mineralne. Unikajmy jednak mieszanek uniwersalnych, bo te trudno jest dopasować do potrzeb krzewów.

Dużo lepszym rozwiązaniem będą nawozy specjalne, dedykowane właśnie hortensjom (np. firmy Biopon, Target, Agrecol).

Nawóz do hortensji ogrodowej – uwaga na kolor

Nawozy do hortensji będą one odpowiednie dla wszystkich gatunków z jednym wyjątkiem. Hortensje mają na ogół określony kolor kwiatów i nie zmieniają go pod wpływem warunków środowiskowych. Z hortensją ogrodową jest jednak inaczej. Kwiaty hortensji ogrodowej mogą zmienić barwę w zależności od odczynu podłoża w którym rosną, na glebie kwaśnej stając się niebieskie, a na podłożu o wyższym odczynie pH różowe.

Dlatego też w ich przypadku warto wybierać nawozy, które pomogą uzyskać pożądany kolor kwiatów (TARGET - Nawóz do hortensji niebieskiej, BIOPON - Hortensja różowa i czerwona). Nawozy nie zadziałają jednak w przypadku odmian o kwiatach białych, które nawet pod ich wpływem nie zmienią swojej barwy.

Kiedy i ile razy nawozić hortensje

Hortensje nawozimy co roku, rozpoczynając wczesną wiosną (marzec-kwiecień) i kończąc późnym latem. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju (wiosna-lato), hortensje nawozimy zwykle co 2-3 tygodnie nawozami płynnymi lub raz na 1-2 miesiące nawozami granulowanymi (w zależności od zaleceń producenta nawozu).

Jeśli nie chcemy pilnować terminów nawożenia lub nie mamy czasu na częste zajmowanie się ogrodem, wiosną możemy też zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, który wystarczy krzewom nawet na pół roku (Substral długo działający hortensja).

Sprawdź: Czym, jak i kiedy nawozić róże

Czym nawozić hortensje wiosną i latem, a czym jesienią

W zależności od pory roku powinniśmy jednak stosować inne nawozy:

  • wiosną i wczesnym latem podajemy roślinom mieszanki nawozowe zawierające komplet podstawowych pierwiastków (potas, azot i fosfor) z przewagą potasu (dla lepszego kwitnienia). Nawożenie nimi musimy jednak zakończyć najpóźniej pod koniec lipca.
  • pod koniec lata i na przełomie jesieni zastępujemy je nawozami jesiennymi, pozbawionymi azotu lub zawierającymi go w minimalnych ilościach (np. Florovit Jesienny do roślin kwaśnolubnych). Jest to niezwykle ważne, gdyż azot pobudza rośliny do tworzenia części zielonych i uniemożliwia drewnienie pędów, dlatego podany zbyt późno utrudnia krzewom przygotowanie się do zimy. Nawozy jesienne posiadają natomiast zestaw składników, które wzmocnią rośliny przed zimą i pomogą im lepiej znieść trudne warunki.

 

Oceń artykuł
4,21 / 42 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także