Nawożenie borówki amerykańskiej i innych krzewów owocowych. Co i kiedy stosować

0
Borówka amerykańska
Wśród krzewów owocowych borówka amerykańska jest dość szczególnym przypadkiem, bo potrzebuje bardzo kwaśnej ziemi. Trzeba to uwzględnić przy jej nawożeniu.

Podpowiadamy, jak, czym i kiedy nawozić popularne krzewy owocowe i na co zwrócić uwagę w przypadku borówki amerykańskiej.

Prawidłowe nawożenie roślin to ważny element powodzenia ich uprawy. Szczególnie istotne jest nawożenie roślin użytkowych, do których należą między innymi krzewy owocowe takie jak porzeczki, maliny, agrest, jeżyny i borówki amerykańskie (wysokie). Nie wszystkie jednak wymagają takiej samej pielęgnacji i nawożenia, dlatego warto zwrócić uwagę na ich potrzeby pokarmowe i wymagania uprawowe.

Podpowiadamy też: Jak, kiedy i czym nawozić drzewka owocowe

Czym zasilać krzewy owocowe

Krzewy owocowe, podobnie jak inne rośliny potrzebują przede wszystkim trzech pierwiastków: azotu, potasu i fosforu. Niezbędne do ich prawidłowego rozwoju są też mikroelementy (np. siarka, magnez, miedź, bor, żelazo), wspomagające min. plonowanie i wzrost roślin. Przed rozpoczęciem nawożenia krzewów, warto wykonać analizę gleby, dzięki czemu można precyzyjnie ustalić jej skład chemiczny i dobrać odpowiednie dawki nawozów, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy zastosować nawozy jednoskładnikowe.

Uwaga na wapnowanie

Jeśli zachodzi potrzeba wapnowania (za pomocą wapna węglanowego), nie możemy wykonać zabiegu na stanowiskach przeznaczonych pod uprawę borówki amerykańskiej, która potrzebuje wybitnie kwaśnego podłoża i zwykle oczekuje zakwaszenia gleby, a nie jej odkwaszania.

Podpowiadamy: Jak naturalnie zakwasić ziemię pod rośliny

Pierwsze nawożenie krzewów owocowych

Pierwsze nawożenie krzewów owocowych najlepiej przeprowadzić jeszcze przed posadzeniem roślin, stosując przedsiewnie nawozy potasowo-fosforowe, które ułatwią krzewom wzrost i dobre zakorzenienie się w nowym miejscu.

Nawozy mineralne dla krzewów owocowych

Systematyczne nawożenie krzewów rozpoczyna się w 2-3 roku po posadzeniu. Na plantacji corocznie należy uzupełniać w glebie ilość azotu, stosując połowę dawki przeznaczonej na dany sezon wczesną wiosną (marzec-kwiecień), a drugą połowę pod koniec maja.

Potas także powinien być uzupełniany każdego roku wczesną wiosną, ale w jednej dawce. Należy tylko pamiętać, że większość krzewów owocowych jest wrażliwa na chlorki, dlatego potas należy stosować w formie w siarczanowej (np. siarczan potasu), a nie chlorkowej.

Krzewy owocowe pobierają też dwa razy więcej potasu niż fosforu, co także należy uwzględnić przy ich nawożeniu. Najbardziej wrażliwa na niedobory potasu jest czerwona porzeczka, malina ma mniejsze zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a najmniejsze zapotrzebowanie ma borówka amerykańska.

Fosforu zwykle w podłożu nie brakuje, dlatego uzupełnia się go wtedy, gdy na roślinach widoczne są objawy jego niedoboru (np. skarlałe owoce, fioletowe przebarwienia na liściach) lub raz na kilka lat.

Podpowiadamy: Jak szczepić drzewka owocowe przez zrazy

Nawożenie obornikiem krzewów owocowych

Na plantacji krzewów owocowych warto też raz na 3-4 lata zamiast nawozów mineralnych zastosować obornik (wczesną wiosna lub późną jesienią), rozkładając go pod krzewami w postaci ściółki lub mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Ważne, aby obornik nie miał kontaktu z korą lub pędami roślin.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Nawożąc krzewy owocowe należy też pamiętać, że rośliny kwasolubne mają nieco inne wymagania niż pozostałe, dlatego ich nawożenie też musi być inne. Do takich krzewów należy między innymi borówka amerykańska. Roślina  ma niewielkie potrzeby pokarmowe, ale jest wrażliwa na niedobór azotu, dlatego ten pierwiastek powinien być jej dostarczany w większych ilościach niż w przypadku innych krzewów.

Plantację borówki powinno nawozić się azotem każdego roku, ale nie dwa, tylko trzy razy w sezonie: wczesną wiosną, tuż po kwitnieniu (maj) i pod koniec czerwca. Borówka wymaga kwaśnego podłoża (pH ok. 3,5 - 4,8), dlatego należy nawozić ją azotem w postaci amonowej (siarczan amonu), który ma odczyn kwaśny.

Dowiedz się więcej: Kiedy sadzić i jak uprawiać borówkę amerykańską

Nawozy wieloskładnikowe dla krzewów owocowych

Jeśli nie znamy składu gleby w ogrodzie lub nie mamy doświadczenia w stosowaniu nawozów jednoskładnikowych, powinniśmy wykorzystać do nawożenia roślin jeden z nawozów wieloskładnikowych, dedykowanych krzewom owocowym. Mają one zbilansowany skład i zawierają zestaw ważnych mikroelementów.

Znajdziemy je w ofercie wielu firm jako nawozy dla drzew i krzewów owocowych (np. Agrecol, Sumin, Biopon, Planta), tylko dla krzewów owocowych (np. Biopon) lub dla wybranych gatunków (np. Planta - nawóz pod maliny i porzeczki). Nie możemy ich jednak stosować pod rośliny kwasolubne, do których należą borówki. Dla nich przeznaczone są nawozy specjalne, uwzględniające ich szczególne potrzeby (nawóz dla borówki np. Agrecol, Target, Ziemowit, Florovit).

Dowiedz się: Jakie warzywa trzeba odmładzać, kiedy i jak to zrobić

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także