Nawierzchnie ogrodowe trwale impregnowane

Nawierzchnie ogrodowe trwale impregnowane

Aby nawierzchnie ogrodowe długo pozostały czyste i efektowne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Nowością jest natomiast kostka brukowa trwale impregnowana
na etapie produkcji.


Ścieżki ogrodowe i tarasy zachowują się podobnie jak podłoga w domu - od czasu do czasu wymagają mycia. Jak często należy to robić, zależy głównie od stopnia nasiąkliwości nawierzchni
i tego, jak bardzo jest ona podatna na trwałe zabrudzenia.
Nowoczesna technologia ALS użyta do produkcji kostki brukowej to recepta na piękną i czystą nawierzchnię na tarasie, podjeździe, ogrodowych ścieżkach. Nawierzchnię, którą będzie można utrzymać w czystości tak łatwo, jak...podłogę w domu.

Technologia ALS stosowana jest od tego roku dla trzech grup produktów Libet - postarzanych materiałów nawierzchniowych, betonowych melanży kolorystycznych oraz betonów płukanych. Uszlachetnianie betonu zastosowane przez firmę Libet jest przełomem w zachowaniu i utrzymaniu w czystości nawierzchni z kostki brukowej. Zabrudzenia w płynie nie pozostawią na niej żadnych śladów. Plamy z oleju samochodowego, keczupu itp. wystarczy tylko zetrzeć.

Nawierzchnie z kostki brukowej

Przezorny inwestor już na etapie wyboru materiału na nawierzchnię bierze pod uwagę sposób i intensywność jej użytkowania, a co za tym idzie również możliwość wystąpienia zabrudzeń. Jednym ze sposobów ochrony i zabezpieczania kostki brukowej jest impregnacja. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg zabezpiecza nawierzchnię tylko czasowo, ponieważ impregnat jest sukcesywnie wymywany i wypłukiwany z kostki.

kostka brukowakostka trwale impregnowana

Rozwiązaniem tego problemu, a jednocześnie nowością technologiczną w skali europejskiej,
są kostki trwale impregnowane już na etapie produkcji. W efekcie powstaje materiał perfekcyjnie zabezpieczony przed wilgocią i uciążliwymi zabrudzeniami, umożliwiający łatwe utrzymanie go
w czystości.

nawierzchnia odporna na zabrudzeniaporównanie nawierzchni niezabezpieczonej i zabezpieczonej

Nawierzchnie ogrodowe bez skazy

Technologia, która to umożliwia, to ALS (Anti Liquid System) zastosowany przy produkcji szlachetnych kostek brukowych Libet Decco. Pozwala ona uszczelnić kostki brukowe od wewnątrz już w procesie produkcji. Zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - ogranicza przepływ płynów wewnątrz kostki, a dzięki temu zmniejsza do minimum powstawanie plam, wykwitów i zazielenień. Dzięki temu nawierzchnię chronioną systemem ALS łatwiej utrzymać w czystości zachowując jej oryginalny kolor.
- Nasza innowacja polega na tym, że w procesie produkcyjnym kostki brukowej dodajemy w odpowiednim stężeniu specjalny środek uszlachetniający beton, który nadaje kostkom odpowiednie własności fizyko- chemiczne - mówi Maciej Pańczyk, menedżer produktu w firmie Libet. - Substancja jest podawana bezpośrednio do urządzeń wytwarzających mieszankę betonową. W efekcie umożliwił on czterokrotne zmniejszenie nasiąkliwości powierzchni kostki. To technologia wyrafinowana, ale i bardziej efektywna i skuteczna. Procesowi zabezpieczania poddawana jest tylko wierzchnia warstwa, najbardziej narażona na zabrudzenia i negatywny wpływ czynników atmosferycznych.

Nie taki grill straszny

impregnowana kostka brukowaImpregnowane kostki nie różnią się z zewnątrz niczym od tych produkowanych metodą tradycyjną. Efekt technologii ALS można stwierdzić dopiero po umieszczeniu na wierzchu kropli płynu. W kostce standardowej wsiąknie on po 2-3 sekundach. W przypadku kostki z ALS, kropla utrzyma się na powierzchni aż do całkowitego wyschnięcia. To bardzo istotne, jeśli mamy do czynienia z plamami oleju, keczupu itd. Dzięki impregnacji zabrudzenie bez trudu będzie można usunąć. Wystarczy je po prostu zetrzeć.
W wyniku czterokrotnego zmniejszenia nasiąkliwości, jakie uzyskuje powierzchnia kostki, możliwe jest także znaczne ograniczenie powstawania na nawierzchni osadów wapiennych - tzw. wykwitów oraz zazielenień spowodowanych przez grzyby i mchy. Z pewnością ogromną zaletą produktów zabezpieczanych na etapie procesu produkcji jest ich większa odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy kwaśne deszcze oraz na sole odladzające. A wszystko bez konieczności mało skutecznego i najczęściej nietrwałego impregnowania zewnętrznego.

kostka brukowaNawierzchnie z kostki brukowej w technologii ALS - jedyna taka metoda

ALS jest technologią unikatową w skali europejskiej. Wiedza i kompetencje fachowców pozwoliły stworzyć rozwiązanie wyjątkowe. Zastosowane związki chemiczne - różne od używanych dotychczas na rynku - pozwoliły nie tylko na pełną skuteczność działania, ale również zapewniły niespotykaną dotychczas trwałość zabezpieczenia kostki, bowiem użyty środek nie ulega z czasem wypłukaniu. Pozostaje więc tylko cieszyć się urodą pięknego podjazdu i ogrodowych ścieżek. A utrzymanie czystości będzie proste jak dbanie o domową podłogę.Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także