Nawierzchnie ogrodowe - jak odśnieżać

3
Nawierzchnie ogrodowe - jak odśnieżać

odśnieżanie nawierzchni ogrodowejGdy  spadnie śnieg staramy się zapewnić bezpieczne dojście z ulicy
do drzwi wejściowych i dojazd od bramy do garażu. Usuwanie śniegu powinno jednak uwzględniać specyfikę nawierzchni ogrodowej. Kostka brukowa ma w tym zakresie swoje wymagania.


Po pierwsze - nie solić
Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest użycie pierwszej lepszej łopaty. Ostre narzędzia mogą uszkodzić nawierzchnię ogrodową przy odgarnianiu zalegającego tam śniegu.
Gdy przed naszym domem jest położona piękna nawierzchnia np. z kostki brukowej lub płyt ogrodowych, również zimą musimy o nią szczególnie zadbać. Nie należy skuwać lodu ostrymi narzędziami, może to bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Trzeba też unikać stosowania soli i innych środków chemicznych, służących do odmrażania. Często wchodzą one w reakcję z cementem, co może spowodować różnego rodzaju wykwity, wżery lub inne uszkodzenia nawierzchni. Są one później bardzo trudne do usunięcia. Dlatego jedynym dobrym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych poślizgnięć jest piasek.

Po drugie - nie odkładać odśnieżaniaodśnieżona nawierzchnia ogrodowa
Niestety nie ma takiego narzędzia, które by pozwalało bezpiecznie skuć lód z kostki brukowej. Ewentualnie z bardziej odpornych materiałów nawierzchniowych, można delikatnie zdjąć jego wierzchnią warstwę plastikową łopatą z aluminiową końcówką, gdyż nie jest ona aż tak ostra.
W przypadku kostek szlachetnych i płukanych najlepiej nie odkładać odśnieżania na później, ale jeszcze zanim śnieg zostanie ubity, po prostu go zmieść. Coraz szerzej dostępne są też mechaniczne odśnieżarki, które ułatwiają prace bez ryzyka uszkodzenia nawierzchni.
Jak na razie nie pojawił się jeszcze na rynku tak wyspecjalizowany preparat, który pomagałby w zimowych obowiązkach właścicielom domów. Dostępne na rynku różnego rodzaju mieszanki służące do odmrażania nie są polecane do nawierzchni ze szlachetnych kostek brukowych. Bezpiecznym, ekologicznym i wciąż najtańszym rozwiązaniem wciąż pozostaje piasek, który z pewnością nie zaszkodzi nawierzchni.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także