Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Myślisz, że wystarczy po prostu wylać pod rośliny dwa wiadra wody? W ten sposób możesz bardziej zaszkodzić swojemu ogrodowi, niż mu pomóc. Bo nawadnianiem rządzą pewne zasady.

Od tego, jak podlewasz rośliny, zależy ich wygląd. Jeśli mają zbyt mało wody – więdną i usychają. Odporniejsze gatunki dają sobie co prawda radę podczas suszy, ale jeśli niedobory wody trwają dłużej, drobnieją, przestają kwitnąć i w końcu zupełnie marnieją. Nie lepiej jest, gdy mamy do czynienia ze zbyt wilgotną ziemią. Nadmierna wilgoć powoduje gnicie korzeni, co osłabia roślinę i ułatwia atak mikroorganizmom chorobotwórczym. Dlatego warto pamiętać, że:
  • Za podlewanie najlepiej się wziąć wczesnym rankiem lub wieczorem. Woda nie wyparuje wtedy zbyt szybko z podłoża i rośliny będą jej miały pod dostatkiem przez dłuższy czas.
  • Nie można się spieszyć z podlewaniem. Woda powinna powoli wsiąkać w podłoże, żeby dotrzeć jak najgłębiej, a na to potrzeba czasu. Więcej pożytku przynosi zraszanie rabaty przez pół godziny, niż jednorazowe wylanie identycznej ilości wody pod rośliny – spłynie wtedy na ścieżkę i trawnik, a do korzeni dotrze jedynie jej niewielka część.
  • Lepiej podlewać rzadziej, a obficiej, niż często, ale małą ilością wody. Codzienne nawadnianie rozleniwia rośliny. Wytwarzają wtedy płytki system korzeniowy zupełnie nieodporny na suszę. Trzeba je zatem częściej nawadniać… i koło się zamyka. Wiosną i wczesnym latem wystarczy podlewać ogród co 5–6 dni, w czasie upałów natomiast co 2–3 dni.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także