Narzędzia ogrodowe do cięcia - to Ci się przyda

2
Sekator ręczny
Narzędzia do przycinania to niezbędne wyposażenie dla każdego właściciela ogrodu.

Przycinanie drzew i krzewów to ważne ogrodowe prace pielęgnacyjne. Te czynności ułatwi dobrze dobrany zestaw narzędzi.

Do przycinania drzew – zwłaszcza wysoko rosnących konarów – potrzebna będzie drabina. Powinna być przede wszystkim lekka, stabilna i łatwa do przestawiania. Najlepsze są aluminiowe i dwustronne – szeroki wybór modeli znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Zwróćmy uwagę, czy stopnie drabiny nie są śliskie, a podstawa jest zabezpieczona przed wbijaniem w ziemię. Poza tym powinniśmy zaopatrzyć się w narzędzia do cięcia.

Dowiedz się: Kiedy i jak przycinać drzewa i krzewy

Nóż ogrodniczy

Nóż ogrodniczy to podstawowe narzędzie każdego ogrodnika. Jest niezastąpiony przy wycinaniu cienkich pędów, szczepieniu oraz okulizacji drzewek i krzewów. Warto zaopatrzyć się w nóż do ogólnego zastosowania oraz, w zależności, od potrzeb krzesak, szczepak lub okulizak, służące do precyzyjnych prac związanych z pielęgnacją drzew. Do ogrodu najlepiej wybierać noże wykonane ze stali węglowej – są droższe, ale zdecydowanie trwalsze od zwykłych.

Nożyce ogrodnicze

Nożyce ogrodnicze przydadzą się do cięcia żywopłotu i ozdobnego strzyżenia roślin. Do cięcia grubszych i zdrewniałych pędów lepsze będą nożyce dwuręczne ze specjalnym wcięciem na jednym z ostrzy, ułatwiającym przytrzymanie przycinanego pędu.

Sekator

Sekator to jedno z najczęściej używanych narzędzi ogrodniczych. Służy do przycinania krzewów i cienkich pędów drzew o grubości ok. 1 cm.  zatem. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania i osadzenia sprężyny rozwierającej ramiona sekatora – musi być dobrze umocowana. Warto wybierać trwalsze modele wykonane ze stali węglowej. Można kupić sekator z uchwytami pokrytymi tworzywem sztucznym w jaskrawych kolorach, dzięki czemu unikniemy odcisków na dłoniach i łatwiej znajdziemy narzędzie zostawione w trawie.

Sekator dwuręczny

Sekator dwuręczny jest przeznaczony do przycinania wysoko położonych gałęzi. Dzięki przedłużonym uchwytom pozwala również ciąć grubsze konary. Ponieważ takie narzędzie często jest trzymane nad głową, warto wybrać model nie tylko trwały lecz również lekki i dobrze wyważony. Na rynku można znaleźć także wersje tego narzędzia wzbogacone o przekładnie pozwalające regulować siłę cięcia.

Podpowiadamy: Jak wybrać sekator ręczny

Sekator teleskopowy

Sekator teleskopowy umożliwia dosięgnięcie gałęzi na czubkach drzew. Narzędzie posiada teleskopowy wysięgnik o regulowanej długości. Ostrze jest sterowane za pomocą linki. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające specjalne wygięcie na końcu teleskopu, które pozwala zahaczyć sekator o ciętą gałąź, co zdecydowanie ułatwia pracę.

Piła

Jeśli chcemy usunąć grubsze gałęzie potrzebna będzie piła. Do najgrubszych stosowane są piły ramowe wyposażone w wymienne brzeszczoty. Ogrodnicy za najlepsze uważają modele z silnie zwężoną ramą z jednej strony, co ułatwia przycinanie gałęzi w trudno dostępnych miejscach.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dorota Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także