Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Od wielkości ogrodu i typu gleby zależy to, jakie rodzaje sprzętów będą nam potrzebne.

Grabie wachlarzowe

Wybierając narzędzia ogrodnicze starannie zwracajmy uwagę na estetykę ich wykończenia zwłaszcza tych elementów, które będziemy trzymać w ręku. Szpadle, łopatki, grabie i inne tego typu narzędzia, powinny być wykonane z dobrej jakości stali, odpornej na wyginanie i  rdzewienie – możemy nie zawsze pamiętać o ich wyczyszczeniu czy zabezpieczeniu przed deszczem. Sekatory
i nożyce muszą być wykonane tak, by nadawały się do regularnego ostrzenia, a mechanizm nie wymagał użycia dużej siły. Rączka sekatora ma zabezpieczać dłoń przed ewentualnym skaleczeniem. Dlatego nie oszczędzajmy na dobrym sprzęcie.

Przechowywanie narzędzi

Najbardziej odpowiednim miejscem jest pomieszczenie gospodarcze lub garaż, ewentualnie piwnica. Narzędzia najlepiej powiesić na ścianie na hakach. Można je tez przechowywać na stojąco
w koszach lub skrzyniach. Najważniejsze by były przechowywane czyste i suche.

Siewnik do nawozuPodkaszarka

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

  • Szpadel – służy do przekopywania i wzruszania gleby, wykopywania dołków na krzewy, drzewa i inne rośliny. Jeśli planujemy założenie ogródka skalnego potrzebny nam będzie również mały szpadelek.
  • Kanadyjki – przypominają widły o trzech spłaszczonych zębach i służą do spulchniania gleby i napowietrzania jej bez przemieszania warstw. Jeśli planujemy założenie ogródka skalnego, potrzebne nam będą kanadyjki również w wersji mini.
  • Motyka – jej metalowe ostrze powinno nadawać się do regularnego ostrzenia, bo tylko ostra motyka ułatwi nam pielenie i ścinanie chwastów bez zbędnego wysiłku. Motyka służy też do usuwania chwastów z chodniczków i tarasów. Do prac na rabatach kwiatowych i skalniakach przyda się mniejsza i węższa motyka.
  • Grabie do liści – będziemy potrzebować kilka sztuk, zwłaszcza jeśli planujemy założenie dużego trawnika i lubimy drzewa i krzewy liściaste. Przy pomocy grabi nie tylko usuwamy liście, ale też wyrównujemy ziemię i żwirowe ścieżki.
  • Spulchniacze dwu- lub trzyzębne – służą do spulchniania ziemi, bez jej odwracania oraz napowietrzania podłoża między roślinami zbitego po deszczu.
  • Sekator – jedno z najprzydatniejszych narzędzi ogrodnika, musi być porządny i ostry. Służy do przycinania nadmiernie wyrośniętych lub zbędnych pędów roślin, drzew i krzewów oraz do ścinania kwiatów.
  • Piłka ręczna o zakrzywionym brzeszczocie – do podcinania dorosłych drzew o grubych konarach.
  • Konewki w różnych rozmiarach – do podlewania kwiatów i warzyw na rabatach i w doniczkach.
  • Wąż i zraszacz – przydadzą się do podlewania, jeśli nasz ogród ma większe rozmiary. Kupując wąż ogrodowy weźmy pod uwagę jego długość – musimy swobodnie dotrzeć do każdego zakątka ogrodu.
  • Kosiarki – rodzaj urządzenia, jakie będzie nam potrzebne, zależy od wielkości trawnika. Jeśli trawnik jest nieduży wystarczy nam kosiarka elektryczna; przy większej powierzchni trawnika wygodniejsza może się okazać kosiarka spalinowa. Do podkaszania trudno dostępnych miejsc przydatna jest też ręczna kosiarka żyłkowa.
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także