Narzędzia ogrodnicze - konserwacja po sezonie

Narzędzia ogrodnicze - konserwacja po sezonie

Piłka, sekator, szpadel, kosiarka– w składziku ogrodnika szybko przybywa narzędzi. Poświęćmy zimą nieco czasu na to, by je przygotować do używania podczas kolejnego sezonu. Najważniejsze jest przechowywanie. Narzędzia muszą być czyste i porządnie ułożone – w suchym miejscu, gdyż pod wpływem wilgoci rdzewieją i stają się bezużyteczne.


Grabie, łopaty i widły czyścimy z ziemi (brud najłatwiej usunąć drucianą szczotką). Potem myjemy narzędzia wodą z detergentem i przecieramy je denaturatem, by pozbyć się zarodników grzybów i bakterii chorobotwórczych. Osuszone ostrza pokrywamy olejem (np. silnikowym) albo preparatem WD-40. Sekatory, nożyce do żywopłotu i piłki do cięcia drewna także oczyszczamy. Jeśli pozostały na nich resztki żywicy, używamy rozpuszczalnika. Sprawdźmy, czy narzędzi nie trzeba naostrzyć – użyjmy do tego celu dobrego pilnika. Ostrza warto przetrzeć denaturatem, a następnie zabezpieczyć przed korozją. Kosiarki i podkaszarki elektryczne wystarczy oczyścić z resztek błota i trawy. Noże czyścimy, ostrzymy i pokrywa my środkiem konserwującym.

Narzędzia ogrodnicze - konserwacja po sezonie - zdjęcie 2

Kosiarki spalinowe najczęściej wymagają wymiany świec i filtra powietrza, o co możemy zadbać sami. Po 2, 3 sezonach potrzebna jest im konserwacja cylindrów silnika. Zabieg ten polega na wykręceniu świec i wstrzyknięciu do zaworów odrobiny oleju silnikowego. Jeśli nie czujemy się na siłach zrobić to samemu, najlepiej udać się do serwisu. Uwaga! Wiosną po pierwszym uruchomieniu kosiarki olej się wypali – kosiarka będzie trochę dymić.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izbela Sieńko-Holewa

Zdjęcia: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także