Narzędzia ogrodnicze - konserwacja

Narzędzia ogrodnicze - konserwacja

domek na narzędziaTrwa zima. Zapaleni ogrodnicy już planują co zasadzą na wiosnę w ogrodzie, gdzie zrobić oczko wodne, itp. Jednak aby nie skończyło się tylko na etapie planowania, sprawdźmy stan naszych „pomocników”. Przedstawimy wam kilka wskazówek jak przygotować narzędzia i sprzęt ogrodniczy do przetrwania zimy w nienaruszonym stanie.

Bez względu na rodzaj osprzętu, powinien on być przechowywany najlepiej w suchym i odizolowanym od działania czynników zewnętrznych miejscu. Z racji różnic między sprzętem różnych marek, należy się stosować ściśle do informacji zawartych w instrukcji obsługi.

Szpadle, grabie, motyki, itp.

Narzędzia przeznaczone do bezpośredniej pracy z ziemią powinny być dokładnie oczyszczone z jej pozostałości, jak również roślin. Jeśli nie zrobiliśmy tego tuż po ostatnim użyciu, dobrze pomóc sobie drucianą szczotką lub papierem ściernym. Oczyszczone narzędzia myjemy wodą i osuszamy. Dobrym sposobem jest także zanurzenie części roboczej narzędzia we wrzątku lub przetarcie jej spirytusem. Dzięki temu skuteczniej pozbędziemy się wszelkich drobnoustrojów czy zarodników grzybów. Na końcu metalowe części robocze należy pokryć odpowiednim środkiem konserwującym lub cienką warstwą oleju (olej spożywczy również się nada). Ponadto skontrolujmy od razu w jakim stanie są łopaty do odśnieżania, aby nie zastała nas niemiła niespodzianka. Może okazać się, że należy zaopatrzyć się w nowy sprzęt.

sekator ogrodowySekatory, nożyce, itp.

Narzędzia przeznaczone do cięcia należy umyć
i osuszyć z zachowaniem ostrożności w taki sposób, by wilgoć nie dostała się w strefę połączeń ruchomych (np. sprężyny, dźwignie). Takie miejsca można ponadto posmarować WD-40, pomagającym równocześnie je naoliwić i ochronić przed korozją. W zależności od przeznaczenia nożyc może się zdarzyć, że na ich powierzchni zalegnie zaschła żywica (np. po przycinaniu krzewów iglastych). Do jej usunięcia przyda nam się nafta lub inny rozpuszczalnik. Analogicznie do narzędzi służących do pracy z ziemią, przed naoliwieniem można potraktować je wrzątkiem lub spirytusem.

Węże ogrodowe, konewki, rury, pompy, itp.

Przed zimą rzecz jasna należy spuścić wodę z infrastruktury wodociągowej w celu zapobiegnięcia rozsadzenia rur podczas mrozów. Jeśli instalacja nie posiada odwadniaczy (membran umożliwiających swobodny odpływ wody z rur), należy pomóc sobie kompresorem. Krany najlepiej zostawić otwarte, aby nadmiar wody mógł spokojne wypłynąć. Dodatkowo ujęcia wody oraz zawory dobrze zakryć chociażby gałęźmi czy sianem. Plastikowe konewki wystarczy umyć i osuszyć. Metalowe natomiast dobrze zakonserwować, tak jak w przypadku innych narzędzi narażonych na korozję. Wąż ogrodowy demontujemy i wieszamy, by pozostałości wody miały szansę wypłynąć na zewnątrz. Tak przygotowany wąż przenosimy do suchego pomieszczenia, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 0°C. W przeciwnym wypadku ryzykujemy pogorszenie się stanu gumy i skrócenie jego żywotności. Wąż układamy tak, by zniwelować miejsca ewentualnych zagięć.

Kosiarki i inne elektronarzędzia

Kosiarki, piły i inne elektronarzędzia jeśli są uszkodzone, warto naprawić by z początkiem wiosny były już gotowe do użycia. To samo tyczy się np. ostrzenia. Jeśli już narzędzia zostały skontrolowane i ewentualnie naprawione, analogicznie jak powyżej, należy je oczyścić z trawy, błota i pozostałości roślin, osuszyć i zakonserwować odpowiednim preparatem. W celu zapobiegnięciu korozji miejsca połączeń przewodów elektrycznych dodatkowo smarujemy WD-40, a prowadnice i łańcuchy konserwujemy olejem.

kosiarka

Kosiarki spalinowe

Poza oczyszczaniem, ostrzeniem i konserwacją noży, konieczne jest usunięcie z takiej kosiarki ewentualnej pozostałości paliwa. Należy to zrobić, przechylając kosiarkę, aby nie zalać filtra czy gaźnika. Najlepiej włączyć po prostu silnik i poczekać, aż paliwo samo się wypali. W instrukcji obsługi powinniśmy znaleźć cenne wskazówki odnośnie konserwacji. Kosiarkę należy zawsze przechylać do tyłu. Ponadto powinniśmy wymienić filtr powietrza, a w części modeli także olej. Przewód wysokiego napięcia powinien być odłączony od świecy zapłonowej. Jeśli brak nam sił
i chęci, możemy kosiarkę oddać na konserwację do serwisu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Lasek

Zdjęcia: Bosch,Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także