Narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze

narzędzia ogrodoweMiłośnicy prac ogrodowych dobrze wiedzą, że przygotowując ogród do sezonu nie można obejść się bez odpowiednich narzędzi. Szpadel, sekator i piła to tylko kilka przykładów z całej gamy rozwiązań, które po prostu trzeba mieć w swoim arsenale. Kompletując go pamiętajmy, że pomimo bardzo podobnego wyglądu, niektórymi narzędziami pracuje się szybciej, wygodniej i przyjemniej, a ich użycie może sprzyjać lepszemu rozwojowi roślin.

Wiosna na dobre zagościła w naszym kraju. Coraz dłuższe dni i dodatnie temperatury sprzyjają wszystkim miłośnikom spędzania czasu w ogrodzie. W końcu mogą oni swobodnie oddawać się swojej pasji. Aby przez cały sezon cieszyć się soczystą zielenią trawnika czy bajecznymi kolorami kwiatów, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich prac – zarówno porządkowych, jak i pielęgnacyjnych. Wykorzystując do nich wysokiej jakości narzędzia i przybory, wymarzone efekty uzyskamy szybciej i znacznie mniejszym wysiłkiem.

Bardzo ważny plan pracy

Przyroda w końcu budzi się do życia, a wraz z nią odżywają również nasze ogrody. Aby odpowiednio przygotować je do nadchodzącego wiosenno-letniego sezonu, warto ustalić plan działania. Mały rekonesans na działce lub w ogrodzie pomoże ustalić priorytety, a lista najpilniejszych zadań umożliwi usystematyzowanie zakresu prac. Dzięki temu, dużo szybciej zobaczymy ich efekty. Na początek uprzątnijmy po zimie wszystkie liście oraz inne naniesione np. przez wiatr nieczystości. To ważne, bo ich zalegająca warstwa może niekorzystnie wpływać na rozwój roślin. Przydatne będą tu porządne grabie – wskazane jest posiadanie zarówno tradycyjnego modelu, jak i specjalnego, przeznaczonego wyłącznie do liści – oraz szczotka. Dobrze przeprowadzone wygrabienie trawnika pobudzi wzrost trawy i pomoże go napowietrzyć. Zebrane liście możemy wykorzystać jako doskonały dodatek do kompostu. Pracując przy trawniku pamiętajmy, żeby robić to ostrożnie – tak, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Warto też przeprowadzić aerację i wertykulację – zapewnimy w ten sposób trawie lepszy dostęp do wody, powietrza i składników pokarmowych.

nożyce do ogrodu

Dobierz narzędzia do wykonywanych zadań

Gdy porządki mamy już za sobą, czas na pielęgnację drzew i krzewów. Na początek koniecznie należy usunąć wszystkie chore i uszkodzone gałęzie oraz przeprowadzić niezbędne cięcia pielęgnacyjne. Dzięki temu, słońce będzie docierało do wszystkich pędów, a rośliny będą dużo lepiej kwitły i owocowały. Podstawowymi narzędziami, za pomocą których wykonuje się te prace, są sekatory i nożyce. Na rynku ogrodniczym wybór tych przyrządów jest naprawdę duży. Różnią się materiałami wykorzystanymi do ich produkcji, sposobem działania, wielkością czy zastosowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają cięcie. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup nowych nożyc czy sekatora, koniecznie poznajmy wcześniej ich typy oraz najważniejsze zalety.
Wybór odpowiednich narzędzi ma ogromny wpływ na jakość i komfort naszej pracy – tłumaczy Emil Sieligowski, Brand Manager marki narzędzi Proline – Profesjonaliści zawsze dobierają przyrządy pod kątem zadania, które mają do wykonania – dotyczy to również sekatorów. Klasyczne dwuostrzowe mają dwa ostrza tnące (ostrze i przeciwostrze). Działają one na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Polecane są do cięcia młodych i cienkich gałęzi. Z kolei sekatory kowadełkowe, jednoostrzowe, mają górne ostrze tnące oraz szerokie kowadełko, na którym opiera się cięty pęd lub gałąź. Sprawdzą się przy nieco większych, zdrewniałych gałęziach. Ich użycie wymaga znacznie mniejszej siły – dodaje ekspert. W przypadku grubych pędów i gałęzi, sekator lub nożyce mogą okazać się jednak mało skuteczne. W takich sytuacjach raczej nie obędzie się bez ręcznej piły. Warto zaopatrzyć się w uniwersalną piłę ogrodową, oraz kabłąkową – z wymiennymi brzeszczotami. Wszystkie używane narzędzia – piły, noże, sekatory i nożyce – muszą mieć czyste i ostre krawędzie tnące. Dzięki temu, do cięcia zużyjemy mniej energii, ale też nie uszkodzimy delikatnych drzewek i krzewów. Ważne jest, aby miejsca po usuniętych gałęziach i konarach zabezpieczyć odpowiednimi środkami do tego przeznaczonymi. Przyśpieszy to gojenie roślin i zabezpieczy je przed chorobami.

Kopiemy i spulchniamy glebę

Do przyjemnej, efektywnej pracy w ogrodzie niezbędne są również dobrej jakości szpadle i łopaty. Te pierwsze przydadzą się do przekopywania gruntu czy sadzenia i przesadzania roślin, drugie – do podnoszenia i przesypywania materiałów sypkich, np. piasku. Również i te narzędzia występują w rozmaitych wariantach – mogą np. różnić się kształtem (szpadle proste i ostre) oraz materiałami, z których zostały wykonane.
W swoim asortymencie Proline posiada profesjonalne produkty przeznaczone dla osób, które chcą szybko i efektywnie nimi pracować. Oferujemy szpadle i łopaty z trzonami z drewna, metalu i włókna szklanego, a do tego niezwykle lekkie szufle w całości wykonane z aluminium. W zależności od zastosowanych materiałów zmienia się nie tylko wygląd narzędzi, ale też zwiększa ich trwałość i komfort pracy – wyjaśnia Emil Sieligowski. Oprócz pełnowymiarowych narzędzi, niezbędne mogą okazać się również ich mniejsze wersje. Wąskie i szerokie łopatki oraz małe grabki są niezastąpione przy spulchnianiu gleby na grządkach i w doniczkach. Spulchnianie ułatwia dotarcie powietrza i wody do korzeni roślin. Z kolei widełki z motyką przydadzą się w walce z chwastami. Małe przybory, tak jak ich większe odpowiedniki, również wykonuje się z aluminium, włókna szklanego i ze stali.
Wybierając takie narzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. Powinna być możliwie sztywna, zaś rękojeści ergonomicznie ukształtowane i wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Dzięki temu, w trakcie pracy znacznie mniej zmęczą się ręce – dodaje specjalista. Przydatne w ogrodzie są też widły. Przekopywanie nimi gleby wymaga użycia mniejszej siły niż w przypadku szpadla, ułatwiają również wydobywanie z ziemi perzu, który bywa wyjątkowo trudny do usunięcia. Podobnie jak inne narzędzia, widły – w zależności od przeznaczenia – różnią się budową oraz zastosowanymi do ich produkcji materiałami. Podstawowe wersje to widły gospodarcze i przeznaczone do kopania.

sekator ogrodowy

Wielozadaniowe opryskiwacze

Kompletując wyposażenie potrzebne w każdym ogrodzie, nie można zapomnieć o opryskiwaczach. Przydadzą się zarówno do nawożenia, jak i ochrony roślin. W zależności od przeznaczenia, mogą mieć różne pojemności. Do roślin doniczkowych czy balkonowych ogródków w zupełności wystarczą mniejsze – o pojemności od jednego do pięciu litrów. Jeśli posiadamy większy ogród, a w nim krzewy i drzewa, przydatne będą większe modele. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie np. opryskiwacz na kółkach, dzięki któremu nie będziemy musieli dźwigać dużych ciężarów. Możemy też zaopatrzyć się w opryskiwacz plecakowy. Pozwoli on łatwiej dotrzeć w miejsca trudnodostępne. Przy pracy z opryskiwaczami – zwłaszcza, jeśli używamy środków ochrony roślin – pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu: gumowe rękawice, okulary, maseczki ochronne i okrycia głowy to absolutne minimum.

Piękny ogród wymaga sporo pracy. Na szczęście możemy ją sobie znacznie ułatwić, używając odpowiednich narzędzi. Właściwie wykorzystane, nowoczesne sprzęty sprawią, że praca będzie mniej męcząca i bardziej efektywna, a my zyskamy więcej czasu na relaks w naszym pięknym, zadbanym, pełnym kolorów zakątku świata.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paweł Zdybał

Źródło: Proline

Polecamy Ci również

Zobacz także