Narcyzy (Narcissus)

Narcyzy (Narcissus)

Narcyz King AlfredChyba każdy wie, jak wygląda narcyz - kwiat
na wysokiej, sztywnej łodyżce, zawsze wyprostowanej.


Narcyzy to drugie po tulipanach pod względem popularności rośliny cebulowe. Uprawia się je od najdawniejszych czasów, gdyż znane już były w starożytności. Jest zwiastunem wiosny. Roślina cebulowa, wieloletnia, zimująca w gruncie uprawiana
ze względu na piękne kwiaty, ukazujące się wiosną, czasem jesienią lub zimą. Cebulki mogą pozostawać
w jednym miejscu nawet 10 lat. Bezlistne szypułki wydają od 1 do 20 kwiatów, mających po 6 rozłożystych listków okwiatu (zwanych płatkami) otaczających płaski lub długi i wąski przykoronek. Kwiaty są przeważnie żółte lub białe, czasem zielone, sporadycznie z czerwonymi, pomarańczowymi lub różowymi przykoronkami. Te pełne wdzięku kwiaty mogą rosnąć na trawnikach wśród młodej trawy, ubarwiać grupy krzewów i żywopłoty lub rosnąć na rabatach,
a niskie odmiany można zastosować w ogrodach skalnych. Narcyzy nadają się również do sadzenia w pojemnikach, ale nie mogą one przemarznąć. Łatwo naturalizują się w leśnych ogrodach.
Są kwiatami nadającymi się do cięcia, jednak trzeba uważać przy cięciu, gdyż kontakt z sokiem narcyzów może podrażniać skórę i wywoływać uczulenia. Nie należy także wstawiać ich do wazonu
z innymi kwiatami ciętymi, gdyż wydzielany sok przyspiesza ich więdnięcie. Dla celów ogrodniczych narcyzy podzielono na 12 grup o charakterystycznych cechach. Obejmują one odmiany ogrodowe, do której odniesiono gatunki.

Grupa I - narcyzy trąbkowe

Na każdym pędzie zakwita jeden kwiat z trąbkowatym przykoronkiem tak samo długim jak płatki. Kwitną wiosną. Najbardziej znanymi przedstawicielami tej grupy są: 'King Alfred', 'Unserpasable', 'Gigantic Star' - żółte, 'Mount Hood', 'Beershaba', 'Queen of Bicolors' - białe.

Grupa II - narcyzy wielkoprzykoronkowe

Kwiaty po jednym na pędzie z przykoronkiem dłuższym od 1/3 długości płatków, ale zawsze krótszym od nich. Zwykle kwitną w połowie wiosny. Jest to najliczniejsza grupa narcyzów skupiająca odmiany z przykoronkami o najrozmaitszych formach. Najbardziej znane i popularne odmiany: 'Carlton' - żółty, 'Ice Folies' - biały, 'Fortune' - żółto-pomarańczowy, 'Flower Record' - biało-pomarańczowy, 'Prof. Einstein' - biało-czerwony, 'Mrs R. O. Backhouse' - biało-różowy.

Grupa III-narcyzy  drobnoprzykoronkowe

Kwiaty po jednym na pędzie z przykoronkiem długości do 1/3 płatków. Kwitną w pierwszej połowie wiosny. Przedstawiciele tej grupy: 'Edward Buxton' - żółty, 'Barret Browning' ' biało-czerwony, 'La Riante' ' biało'pomarańczowy, 'Veger' ' biało'pomarańczowo-czerwony

Grupa IV - narcyzy pełne

Do tej grupy są zaliczane wszystkie odmiany i formy pełnokwiatowe niezależnie od ilości kwiatów na pędzie. Należą tu zatem również narcyzy wielokwiatowe o kwiatach pełnych, wcześniej zaliczane do mieszańców tazetta lub innych grup. Kwitną zwykle w pierwszej połowie wiosny. Typowi przedstawiciele: 'Texas' - żółtopomarańczowy, 'Ice King' - biało-żółty, 'Mary Copeland' - biało-żółto-pomarańczowy, 'Cheerfulness' - biało-żółty, 'Yellow Cheerfulness' - żółty. Dwie ostatnie odmiany wytwarzają po kilka kwiatów na jednym pędzie.

Narcyzy odmiany Prof. Einstein

Narcyzy odmiany Prof. Einstein

Narcyzy February Gold

Narcyzy February Gold

Narcyzy Geranium

Narcyzy Geranium

Narcyzy Actea

Narcyzy Actea

Narcyzy Orangery

Narcyzy Orangery

Narcyzy Cassata

Narcyzy Cassata

Narcyz Mound Hood

Narcyz Mound Hood

Narcyzy Fortune

Narcyzy Fortune

Narcyz Barret Browning

Narcyz Barret Browning

Narcyzy Texas

Narcyzy Texas

Narcyzy odmiany Cheerfulness

Narcyzy odmiany Cheerfulness

Narcyzy Yellow Cheerfulness

Narcyzy Yellow Cheerfulness

Grupa V - mieszańce tri andrus

Są to mieszańce dziko rosnącego Narcissus triandrus. Kwiaty są osadzone na jednym pędzie, na którym występuje 2-6 przewisających kwiatów, zwykle z odgiętymi płatkami i dość krótkimi przykoronkami. Kwitną w drugiej połowie wiosny. Typowy przedstawiciel tej grupy: 'Thalia' - czysto biały.

Grupa VI - mieszańce cyclamineus

Są to mieszańce Narcissus cyclamineus, które zachowały charakterystyczne cechy gatunku, czyli zawsze bardziej lub mniej odgięte listki okwiatu (stąd nazwa, ponieważ przypomina cyklamena). Przykoronek dość długi, wąski, trąbkowany, zawsze pochylony w dół. Kwitną w pierwszej połowie wiosny. Najbardziej znane odmiany: 'February Gold' i 'Peeping Tom' - obydwie żółte.

Grupa VII - mieszańce jouquilla

Należą tu odmiany pochodzące od Narcissus jouquilla, które zachowały charakterystyczne cechy gatunku. Na pędzie występuje 1-5 zazwyczaj pachnących kwiatów z odstającymi kwiatkami i z małymi, płaskimi przykoronkami. Pędy są walcowate. Ciemnozielone liście bardzo wąskie i prawie wałeczkowate. Kwitną w drugiej połowie wiosny. Grupę tę reprezentują: 'Golden Goblet' i 'Trevithian' - obydwa żółte.

Grupa VIII - mieszańce tazetta

Pochodzą z krzyżowania odmian lub gatunków z Narcissus tazetta. Drobnokwiatowe odmiany zawiązują do 20 kwiatów na pędzie, zaś wielkokwiatowe zawiązują 3-4 kwiaty. Mają potężne pędy, szerokie liście i płatki oraz małe przykoronki. Kwiaty przeważnie pachną i nadają się do cięcia. Pewne odmiany nie są zimotrwałe. Kwitną późną jesienią do połowy wiosny. Najczęściej uprawiane odmiany tej grupy to: 'Laurens Koster' - biało-żółta i 'Geranium' - biało-pomarańczowa.

Grupa IX - mieszańce poeticus

Są to odmiany z typowymi cechami gatunku Narcissus poeticus. Kwiaty są pachnące, zwykle wyrastają pojedynczo, z rozłożystymi, czysto białymi płatkami i małymi, płaskimi przykoronkami
o czerwonych brzegach. Kwitną w drugiej połowie wiosny lub wczesnym latem. Typowym przedstawicielem tej grupy jest 'Actea' - biała z żółtopomarańczowym przykoronkiem.

Grupa X - gatunki dziko rosnące

Narcyzy Cassata

Należą tu wszystkie naturalne gatunki oraz ich botaniczne formy: odmiany (varietes). Kwitną jesienią lub wiosną.

Grupa XI - narcyzy o rozszczepionym przykoronku

Na pędzie występuje zazwyczaj po jednym kwiatku
z przykoronkiem rozszczepionym więcej niż połowa jego długości. Kwitną wiosną. Przedstawicielem tej grupy jest 'Orangery', 'Cassata'.

Grupa XII - inne gatunki i odmiany

Do tej grupy zalicza się wszystkie narcyzy,
których nie można przyporządkować do żadnej
z poprzednich grup.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Polecamy Ci również

Zobacz także