Naparstnica nie tylko do wiejskiego ogródka. Jak ją uprawiać i na co uważać

0
Naparstnice
Naparstnice to piękne kwiaty, które dobrze pasują do naturalistycznych ogrodów i kwiatowych rabat.

Wspaniała, majestatyczna naparstnica, to prawdziwa ozdoba ogrodów romantycznych, rustykalnych lub angielskich. Podpowiadamy, jak ją uprawiać.

Naparstnica była dawniej często spotykana w wiejskich ogródkach, na kilka lat niemal zupełnie odeszła w zapomnienie, aby dziś znów powrócić do łask.

Zobacz zdjęcia

Naparstnica

Naparstnica jest bardzo dekoracyjna, ale też trująca, więc jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, trzeba zastanowić się nad jej uprawą.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty naparstnicy

Naparstnica ma piękne, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają wzdłuż długiego pędu.

Vitamin - pixabay.com
Naparstnice w ogrodzie

Naparstnice szczególnie dobrze pasują do ogrodów wiejskich, ale też romantycznych, czy angielskich.

Katarzyna Laszczak
Kwitnące naparstnice

Naparstnice kwitną w czerwcu-lipcu, ale jeśli usuniemy przekwitły pęd kwiatowy, mogą powtórzyć kwitnienie w sierpniu.

Shaymen99 - pixabay.com
Dzwonki naparstnicy

Naparstnica jest silnie trująca. Według legend, elfy poznaczyły jej kwiaty cętkami, żeby ostrzec ludzi przed trującymi właściwościami.

Katarzyna Laszczak
Kremowa naparstnica

Jest wiele uprawnych odmian naparstnicy, ale te dziko rosnące są pod ochroną. Nie wolno ich zrywać, ani "przesadzać" do ogrodu.

4363848 - pixabay.com
Okazałe naparstnice

Naparstnice są wysokie. To trzeba uwzględnić, sadząc je na rabacie.

Marisa04 - pixabay.com
Kwiaty jak naparstki

Jej kwiaty kojarzą się z naparstkami, stąd polska nazwa. Ale np. potoczna nazwa angielska - to rękawiczki lisa.

PublicDomainPictures - pixabay.com
Biała naparstnica

Naparstnice ładnie wyglądają w kompozycjach z m.in. przetacznikami, bodziszkami, orlikami, różami.

RonPorter - pixabay.com
Naparstnica

Naparstnica kwitnie w drugim roku od wysiania, ale można kupić roczne sadzonki, które zakwitną w tym samym sezonie.

Ulleo - pixabay.com

Naparstnica – moc dzwonków na długiej łodydze

Naparstnica należy do liczącej sobie kilkanaście gatunków rodziny trędownikowatych, ale w uprawie spotyka się ją głównie w postaci jednego gatunku czyli naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea), która posiada kilka ciekawych odmian jak np.:

  • „Virtuoso White” - kwiaty białe, wys. 1,-1,5 m,
  • „Anne Redetzky” - kwiaty białe, postrzępione na końcach, wys. ok. 0,6-0,9 m,
  • „Pam's Choice” - kwiaty białe z dużymi, bordowymi plamami wewnątrz korony, wys. ok. 1,2-1,5 m,
  • „Virtuoso Red” - kwiaty ciemnoróżowe z jaśniejszym, nakrapianym wnętrzem korony, wys. ok. 1 m,
  • „Virtuoso Rose Compact” - kwiaty różowe, wys. ok. 1 m.

Czysty gatunek dorasta zwykle do wysokości ok. 1,5 m (pęd kwiatowy), tworzy gęstą, zielona rozetę liści oraz wytwarza liczne, zwisające na całej długości pędu, duże, dzwonowate, różowe kwiaty z jaśniejszą, nakrapianą gardzielą.

Polecamy też: Penstemony o pięknych, dzwonkowatych kwiatach

Roślina krótkowieczna, ale piękna

Roślina jest gatunkiem dwuletnim lub krótkowieczną byliną, dlatego w pierwszym roku uprawy tworzy gęstą rozetę liściową, a w drugim wypuszcza pęd kwiatowy i zakwita. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do jej uprawy, bo kiedy już w końcu zakwitnie, uroda jej kwiatów wynagrodzi nam długie oczekiwanie.

Naparstnica z nasion lub sadzonki

Jeśli chcemy mieć naparstnicę w ogrodzie, to w pierwszym roku uprawy (wiosną – w maju-czerwcu), musimy wysiać nasiona rośliny na rozsadniku lub w skrzynce. Nasiona są bardzo małe i do kiełkowania potrzebują światła, dlatego nie należy ich przykrywać ziemią, a jedynie lekko docisnąć do powierzchni gleby (kiełkują po ok. 2 tyg.).

Kiedy siewki wykształcą już rozetkę liściową, należy je przepikować (robimy to w sierpniu-wrześniu). Rozetki są stosunkowo odporne na niskie temperatury, mimo to przed nastaniem zimy warto okryć je stroiszem lub lekko obsypać torfem.

Oczekiwanie na kwiaty naparstnicy możemy sobie jednak znacznie skrócić, kupując wiosną gotowe, jednoroczne sadzonki u producenta lub na targu. Zakwitną niedługo po posadzeniu, wiec nie trzeba będzie na nie czekać cały rok.

Naparstnice zakwitają zwykle w czerwcu-lipcu, ale jeśli zaraz po pierwszym kwitnieniu zetniemy kwiatostany (pozostawione kwiaty zawiązują nasiona i dają samosiew), mogą powtórzyć kwitnienie w sierpniu.

Lubisz dzwonki? Dowiedz się: Jak uprawiać rozwar na balkonie i w ogrodzie

Jakich warunków potrzebuje naparstnica

Jeśli jednak naparstnice mają czuć się w naszym ogrodzie naprawdę dobrze i tworzyć ładne, gęste kępy oraz liczne kwiaty, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe. Rośliny pochodzą ze środowiska łąkowo-leśnego, dlatego w ogrodzie będą oczekiwały podobnych warunków siedliskowych jak w naturze.

Naparstnicom trzeba więc zapewnić im jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz próchniczą, przepuszczalną, bogatą w materię organiczną i dość wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH (nie lubi gleb wapiennych).

Rośliny nie wymagają natomiast żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i są dość odporne na choroby oraz szkodniki.

Jak wykorzystać naparstnicę w ogrodzie

W ogrodzie doskonale prezentują się posadzone w niewielkich grupach, ale dobrze wyglądają też w kompozycjach wielogatunkowych z bylinami i krzewami (np. przetacznikami, bodziszkami, orlikami, różami). Nadają się też na kwiat cięty. W ogrodach bardzo rzadko można też spotkać hodowlane odmiany bylinowej naparstnicy zwyczajnej, o kremowo-żółtych kwiatach, która jest ściśle chroniona na stanowiskach naturalnych.

Uwaga: naparstnica jest trująca

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę naparstnicy, musimy pamiętać, że jest ona rośliną silnie trującą. Wszystkie jej części zawierają toksyczne glikozydy, które po dostaniu się do układu pokarmowego mogą powodować zatrucia, duszności, biegunki, wymioty, sinicę, a nawet śmierć.

Sprawdź: Jakie rośliny ogrodowe są trujące

Z tego względu rośliny lepiej nie uprawiać w miejscach dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Nie wolno również samodzielnie sporządzać z niej preparatów leczniczych. Wprawdzie suszone liście naparstnicy mają pewne właściwości lecznicze (wykorzystywane w farmaceutyce i ziołolecznictwie), ale można z nich korzystać jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza i tylko w postaci sprawdzonych preparatów, pochodzących np. z apteki (obecnie najczęściej są one wytwarzane z naparstnicy wełnistej).

 

Oceń artykuł
4,41 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także