Najbardziej wartościowe rośliny ozdobne. Poznaj roślinne nowości

0
Odmiana kuklika
Byliny, krzewy i pnącza - wiele atrakcyjnych roślin i ich odmian pojawia się co roku na polskim rynku.

Prezentujemy ciekawe i wartościowe dla ogrodu rośliny, na które warto zwrócić uwagę w najbliższym sezonie (i kolejnych).

Konkurs Roślin Nowości odbywa się co roku w ramach międzynarodowej wystawy Zieleń to Życie, organizowanej przez Agencję Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich. W 2020 roku odbyła się ona online, jednak nie zrezygnowano z części jej tradycji, jaką jest wybór najbardziej wartościowych roślin, które pojawiły się na polskim rynku w ostatnim czasie. Oto rośliny, które doceniło międzynarodowe jury.

Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY®

Actinidia arguta HOKEY POKEY®

ZŁOTY MEDAL

To pnącze owocowe o dekoracyjnym wyglądzie. Ma lancetowate liście, zielone z żółtą, nieregularną obwódką. Jego wiotkie pędy, które owijają się wokół podpór, dorastają do 4 m długości. Kwitnie w czerwcu, tworząc białe, niewielkie kwiaty. Odmiana jest samopłodna. Owoce w smaku przypominają kiwi, z cytrynowym posmakiem. Są zielone, osiągają ok. 2 cm długości i 1,5 cm średnicy. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Roślina zaczyna owocować w drugim-trzecim roku uprawy. Pnącze wymaga żyznego i wilgotnego, ale dobrze zdrenowanego podłoża. Należy je sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych. Można je sadzić przy płotach, pergolach, altanach itp.

 • Hodowca: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Poznajcie też: Chwasty, które są pożytecznymi roślinami

Parocja perska PERSIAN SPIRE® „JLPN01” PBR

Parrotia persica PERSIAN SPIRE® „JLPN01” PBR

ZŁOTY MEDAL

To niewysokie i wolno rosnące drzewo, o smukłym, kolumnowym pokroju i wzniesionych gałęziach. Wiosną, jego młode liście są ciemnofioletowe, latem przybierają jasnozielony kolor, z ciemną, purpurową obwódką. Jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Zimą atrakcyjnie wygląda kolorowa i łuszcząca się kora. W polskich warunkach drzewo nie kwitnie lub kwitnie rzadko. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), dobrze znosi suszę i zanieczyszczenie powietrza. Preferuje stanowiska słoneczne, jest tolerancyjna co do gleby, ale nie należy jej sadzić na ziemiach zasadowych.

 • Hodowca: John Lewis.
 • Wprowadzenie na rynek: 2015 r.
 • Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska

Berberys Thunberga „Anna” PBR

Berberis thunbergii „Anna” PBR

SREBRNY MEDAL

Odmiana berberysu o ładnie wybarwionych, dwukolorowych liściach. Są one żółte, z wyraźnym pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Ma drobne, żółte kwiaty, które pojawiają się razem z liśćmi. Jesienią zdobią go czerwone owoce. Krzew charakteryzuje się półkulistym pokrojem i bardzo wolnym wzroście (po sześciu latach dorasta do ok. 30 cm wysokości). Ma gęste, wzniesione pędy. Jest odporny na mróz (strefa 5b). Najlepiej rośnie na przepuszczalnych ziemiach, w słonecznych miejscach. Polecany do małych ogrodów i uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Janusz Szewczyk.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska
 

Budleja Davida ROCKETSTAR INDIGO® „SMNBDBT” PBR 

Buddleja davidii ROCKETSTAR INDIGO® „SMNBDBT” PBR

SREBRNY MEDAL

Odmiana budlei wyróżnia się szarozielonymi liśćmi i bardzo dużymi, wiechowatymi kwiatostanami. Kwiaty są ciemnoniebieskie, z pomarańczowym oczkiem i mają przyjemny zapach. Pojawiają się od lipca do późnej jesieni. Krzew ma zwarty pokrój i nie jest wysoki (dorasta do 1 m wysokości i 60 cm szerokości). Wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi. Miejsce dla niej powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od zimowych wiatrów. Wytrzymuje mróz do -20ºC (strefa 6b). Można ją uprawiać na rabatach i w pojemnikach.

 • Hodowca: Timothy D. Wood.
 • Wprowadzenie na rynek: 2017 r.
 • Zgłaszający: Szkółki Kurowscy, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Róża MAJA BABYLON EYES „Intereybabjam” PBR

Rosa MAJA BABYLON EYES „Intereybabjam” PBR

SREBRNY MEDAL I WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

Należy do róż wielokwiatowych z serii Babylon Eyes®. Ma półpełne kwiaty o żółtokremowych płatkach. Ich nasady są purpurowe i tworzą wyraziste „oczko”. Roślina ma zwarty, półkulisty pokrój, rośnie powoli i osiąga 60 cm wysokości. Kwitnie długo. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, próchniczych, gliniasto-piaszczystych i w miejscach słonecznych. Znosi suszę i jest odporna na mróz (strefa 6a). Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Interplant Roses B.V.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska
 

Powojnik „Golden Dream” PBR

Clematis „Golden Dream” PBR

BRĄZOWY MEDAL I WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

To polska odmiana powojnika z Grupy Atragene. Wyróżnia się pełnymi lub półpełnymi kwiatami, które początkowo są limonkowożółte, a z czasem przybierają bardziej żółty kolor z bordowymi przebarwieniami. Kwiaty są duże (średnica 7-9 cm) i mają dzwonkowaty kształt oraz przyjemny, grejpfrutowy zapach. Trójlistkowe liście są ciemnozielone, szypułki na których osadzone są kwiaty – purpurowe. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości. Kwitnie w maju, powtarza też kwitnienie latem (jest ono mniej obfite. Roślina jest odporna na mróz (strefa 4). Lubi miejsca jasne, ale nienagrzewające się, może też rosnąć w półcieniu. Nie ma dużych wymagań co do gleby – dobrze rośnie na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej. Warto go sadzić przy podporach, ogrodzeniach, drzewach, po których będzie się piął lub wykorzystać jako roślinę okrywową.

 • Hodowca: Szczepan Marczyński.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Ponadto kilka ciekawych roślin zdobyło wyróżnienia. Oto one.

Alstremeria INDIAN SUMMER® „Tesronto”PBR

Alstroemeria INDIAN SUMMER® „Tesronto”PBR

To wieloletnia roślina o bardzo atrakcyjnych, kolorowych kwiatach. Ma zwarty pokrój, dorasta do 60-90 cm wysokości. Kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są czerwono-pomarańczowo-żółte, a liście i pędy – czekoladowobordowe.

Alstremeria wymaga żyznej, próchniczej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być wilgotne, ale przepuszczalne. Odmiana nie jest w pełni odporna na mróz (znosi spadki temperatury do -15ºC). W gruncie można ją uprawiać przez cały rok tylko w najcieplejszych regionach kraju (wymaga okrycia). W pozostałych zaleca się zimowanie w pomieszczeniach (rośliny w pojemnikach, temperatura ok. 0ºC).

 • Hodowca: Horti Partners V.O.F.
 • Wprowadzenie na rynek: 2012 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska
 

Kuklik „Bohema Pink” PBR

Geum „Bohema Pink” PBR

Odmiana kuklika o dużych (do 5 cm średnicy), półpełnych kwiatach o intensywnie różowych kwiatach, które wyrastają na purpurowych pędach, wyrastających z rozety ciemnozielonych liści. Odmiana kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Ma ładny, kępiasty pokrój, a podczas kwitnienia 30-40 cm wysokości. To bylina odporna na mróz. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych, na lekko wilgotnych, świeżych glebach.

 • Hodowca: Przemysław Godlewski.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, 05-140 Serock, Polska

Różanecznik „Devin” PBR

Rhododendron „Devin” PBR

Odmiana od kolorowych i mocno pachnących kwiatach, które pojawiają się w czerwcu. Dzwonkowate, różowofioletowe kwiaty mają ok. 8 cm średnicy. Ten krzew jest odporny na mróz (strefa 5b). Wymaga kwaśnej i lekko wilgotnej ziemi oraz półcienistego stanowiska.

 • Hodowca: Michal Severa, The Silva Tarouca Research Institute for Landscape and Ornamental Gardening.
 • Wprowadzenie na rynek: 2017 r.
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska
 

Klon czerwony REDPOINTE® „Frank Jr” PBR

Acer rubrum REDPOINTE® „Frank Jr” PBR

Średniej wielkości drzew, które jest amerykańską odmianą klonu czerwonego. Dorasta do 15 m wysokości i tworzy regularną, stożkowatą koronę. Odmiana jest odporna na choroby i szkodniki. Liście w sezonie są zielone, jesienią przebarwiają się na intensywną czerwień. Ten klon należy sadzić na ziemiach kwaśnych i wilgotnych, w miejscach słonecznych.

 • Hodowca: Keith S. Warren, J. Frank Schmidt & Son Co.
 • Wprowadzenie na rynek: 2012 r.
 • Zgłaszający: Minier Solutions pro (Hortival Difusion SAS) 25 route les fontaines de l'Aunay Beaufort en Anjou, Francja

Berberys Thunberga „Lime Star” PBR

Berberis thunbergii Lime Star PBR

Karłowa odmiana berberysu o gęstych pędach i cytrynowożółtych liściach (młodsze są pomarańczowe). Krzew rośnie wolno – po 6 latach dorasta do 50-60 cm wysokości. Może rosnąc w słońcu lub półcieniu, jest tolerancyjny co do ziemi i odporny na mróz (strefa 5b).

 • Hodowca: Janusz Szewczyk.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska

Jeżowka „Tweety” PBR

Echinacea „Tweety” PBR

To kompaktowa odmiana jeżówki, dorastająca do 20 cm wysokości. Tworzy pomarańczowożółte, duże kwiaty, kwitnie od lipca do września. Jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na lekko wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Można ją uprawiać w pojemnikach,.

 • Hodowca: Derrick Cornelis Bol.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska

Hortensja bukietowa LIVING PINKY PROMISE "LC NO12" PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINKY PROMISE "LC NO12" PBR

Kwitnąca przez całe lato odmiana hortensji o kompaktowym pokroju (osiąga 0,8 m wysokości i 0,7 m średnicy). Kwiaty płonne zebrane w stożkowate kwiatostany początkowo są białe, w sierpniu różowieją, a we wrześniu nabierają intensywnie różowego koloru. Odmiana jest odporna na choroby, szkodniki i mróz (strefa 5). Wymaga lekko kwaśnych i wilgotnych ziem, może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska
 

Hortensja ogrodowa MAGICAL JEWEL "HORE140103" PBR

Hydrangea macrophylla MAGICAL JEWEL "HORE140103" PBR

Odmiana hortensji ogrodowej z grupy Magical®. Ma zwarty pokrój i wytwarza gęste pędy. Dorasta do 1 m wysokości i tyle samo średnicy. Jej kuliste kwiatostany składają się z dużych, różnokolorowych i przebarwiających się kwiatów (mają odcienie zieleni, różu, fioletu na koniec czerwienieją). Kwitnie od lipca. Wymaga żyznych, próchniczych, wilgotnych ziem o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Nie jest w pełni odporna na mróz (strefa 6b). W gruncie może być uprawiana w cieplejszych regionach Polki (wymaga zabezpieczenia na zimę). Można ją także uprawiać w pojemnikach i zimować w pomieszczeniach.

 • Hodowca: Lendert de Vos.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

 Hortensja bukietowa LIVING PINK & ROSE "LC NO14" PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINK & ROSE "LC NO14" PBR

To szybko rosnąca odmiana hortensji bukietowej (dorasta do 1,3 m wys. i 1,2 m średnicy). Ma sztywne i wyprostowane pędy. Kwiaty są zebrane w stożkowate kwiatostany. Początkowo są białe, z czasem przybierają jaskrawo różowy kolor. Kwitnie od lipca do września. Odmiana odporna na choroby i mróz. Wymaga lekko kwaśnych, w miarę żyznych i wilgotnych ziem, może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja ogrodowa BELLA PESCHE "HORE1644" PBR

Hydrangea macrophylla BELLA PESCHE ‘"HORE1644" PBR

To odmiana hortensji ogrodowej o zwartym pokroju i kompaktowych rozmiarach (dorasta do 1 m wys. i ma zbliżoną średnicę). Kwiaty, zebrane w kuliste kwiatostany, mają pastelowe kolory, które zmieniają się w czasie kwitnienia (od seledynowych, przez różowe, seledynowe, po ceglastoczerwone jesienią). Odmiana nie jest w pełni odporna na mróz (strefa 6b) – wymaga dobrego zabezpieczenia na zimę lub zimowania w pojemnikach, w pomieszczeniach. Do uprawy w gruncie jest polecana w najcieplejszych regionach Polski.

 • Hodowca: Lendert de Vos.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska
 
Dowiedz się więcej: Jak zadbać o hortensje ogrodowe

Hortensja bukietowa LIVING ROYAL FLOWER "LC NO6" PBR

Hydrangea paniculata LIVING ROYAL FLOWER ‘"LC NO6" PBR

Odmiana hortensji bukietowej o szybkim wzroście. Maksymalnie osiąga ok. 1 m wys. i 75 cm średnicy. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany. Początkowo mają jasno kolor, następnie przebarwiają się na kremowo, a w końcu – lekko różowieją.

Jest w pełni odporna na mróz, choroby w szkodniki. Wymaga umiarkowanie żyznych i wilgotnych ziem o lekko kwaśnym odczynie. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Róża ZEPETI® "Meibenbino" PBR

Rosa ZEPETI® "Meibenbino" PBR

Odmiana zaliczana do róż miniaturowych (dorasta do 70 cm wys.). Kwitnie obficie i długo – od czerwca do jesieni. Tworzy czerwone, pełne kwiaty o średnicy ok. 5 cm. Jest odporna na choroby, upał i mróz (strefa 5a). Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na piaszczysto-gliniastych, żyznych ziemiach, które są lekko wilgotne i przepuszczalne. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Alain Antoine Meilland, Meilland International S.A.
 •  Wprowadzenie na rynek: 2019 r.
 • Zgłaszający: PLANTPOL Sp. z o.o., Jezioro 33-35, 32-600 Oświęcim, Polska

Przetacznik kłosowy "Anniversary Rose" PBR

Veronica spicata "Anniversary Rose" PBR

Bylina o krzaczastym pokroju i intensywnie różowych kwiatach. Są one zebrane w długie kłosy, kwiaty rozwijają się od dołu i są różowe, podczas gdy szczyt kwiatostanu pozostaje jeszcze zielony). Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Roślina dorasta do 20-30 cm wys,. jest w pełni odporna na mróz (strefa 3). Najlepiej rośnie w słońcu, na każdej typowej ziemi ogrodowej. Można ją także uprawiać w pojemnikach.

 • Hodowca: Florensis.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska
Przetacznik kłosowy ‘Anniversary Rose’ PBR
Przetaczniki długo kwitną, są odporne i niezbyt wymagające.

Szałwia omszona BLUE MARVEL "Balsalarv" PBR

Salvia nemorosa BLUE MARVEL "Balsalarv" PBR

Odporna na mróz bylina, która tworzy duże, ciemnoniebieskie kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale powtarza kwitnienia (należy usuwać przekwitłe kwiatostany). Dorasta do 25-30 cm wys. Jest tolerancyjna co do ziemi, najlepiej rośnie w słońcu. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Christa Kievit, Ball Horticultrural Company.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

 

Szałwia omszona BLUE MARVEL ‘Balsalarv’ PBR
Odmiana szałwii charakteryzuje się wyjątkowo dużymi kwiatami.
Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: Agencja Promocji Zieleni

Polecamy Ci również

Zobacz także