Na te rośliny uważaj, jeśli masz małe dzieci – trujące rośliny

0
Kwitnace konwalie
Konwalie to jedne z kilku roślin ogrodowych, które są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci.

bieTrujące rośliny ogrodowe często wyglądają bardzo dekoracyjnie. Jednak lepiej nie sadzić ich w ogrodach, w których bawią się małe dzieci. Piszemy, na jakie rośliny trzeba szczególnie uważać.

Bezpieczny ogród dla dzieci (i zwierząt)

Ogród to idealne miejsce na relaks i spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jednak ma to być również bezpieczna przestrzeń dla naszych dzieci i domowych pupili, musimy ją urządzić w sposób wyjątkowo przemyślany. Na terenie ogrodu nie mogą znajdować się niebezpiecznie sprzęty i urządzenia, ale nie mogą w nim też rosnąć toksyczne gatunki roślin, o czym często zapominamy podczas zakupów w centrach ogrodniczych.

Dowiedz się też: Jakie rośliny doniczkowe mogą nam zaszkodzić i jak objawia się zatrucie nimi (WIDEO)

Nie zawsze też wiemy, czego nie powinniśmy w ogrodzie sadzić, aby uniknąć kłopotów. Dlatego zanim zdecydujemy się na jakąś roślinę, upewnijmy się, że nie zawiera substancji toksycznych i nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt.

Zobacz zdjęcia

Owoce cisu

Jagody cisu wyglądają kusząco, ale są trujące (poza czerwoną osnówką).

OldGreySeaWolf - morguefile.com
Datura

Datury mają bardzo dekoracyjne kwiaty, ale są one trujące - tak, jak cała reszta rośliny.

Sarangib - pixabay.com
Konwalie majowe

Konwalie majowe są bardzo popularne, ale są niebezpieczne dla życia.

Katarzyna Laszczak
Naparstnica

Naparstnica purpurowa - nieco wbrew nazwie - może mieć również kwiaty w innych kolorach. Wszystkie są niebezpieczne.

RonPorter - pixabay.com
Naparstnica purpurowa

Naparstnice rosną zarówno w ogrodach, jak i lasach.

Vitamin - pixabay.com
Oleander

Niektóre oleandry mają przyjemny, waniliowy zapach, ale to silnie trująca roślina.

Katarzyna Laszczak
Rycynus

Kwiaty rycynusa (rącznika) wyglądają bardzo atrakcyjnie, lecz są niebezpieczne. Silnie trujące są nasiona rycynusa.

MonikaP - pixabay.com
Tojad mocny

O właściwościach tojadu świadczy jego popularna nazwa, czyli mordownik.

Hans - pixabay.com
Kwiaty tojadu

Dekoracyjne odmiany tojadu można spotkać w ogrodach. Wyglądają ładnie, ale są trujące.

Moffi12 - pixabay.com
Wawrzynek wilczełyko - owoce

Piękne, czerwone jagódki wawrzynka są śmiertelnie trujące. Niebezpieczne są również pozostałe części tej rośliny.

Jogasp - pixabay.com
Wawrzynek wilczełyko - kwiaty

Wawrzynek wilczełyko jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów - i jednym z najbardziej trujących.

Szjeno09190
Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest bardzo okazałą rośliną. Może poparzyć nawet na odległość!

MabelAmber - pixabay.com
Barszcz Sosnowskiego - kwiatostany

Barszcz Sosnowskiego ma całkiem dekoracyjne kwiaty, ale jest bardzo niebezpieczny. Do tej rośliny lepiej w ogóle się nie zbliżać.

Wolk9 - pixabay.com

Tych roślin unikaj - trujące rośliny ogrodowe

Wawrzynek wilczełyko o kuszących jagodach

Przede wszystkim powinniśmy poznać i unikać zakupu roślin, których toksyczne właściwości znane są od dawna, a obecnie nawet potwierdzone naukowo. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje wawrzynek wilczełyko, który mimo pięknego i upajającego zapachu uroczych kwiatów, należy do najbardziej niebezpiecznych roślin uprawianych w ogrodach.

Wszystkie jego części są niezwykle trujące, ale najgroźniejsze są jaskrawoczerwone jagody, które pojawiają się na pędach z początkiem lata (czerwiec-lipiec). To właśnie one mogą najbardziej zaszkodzić dzieciom, gdyż chcąc posmakować apetycznie wyglądających owocków, nasze pociechy będą próbowały po nie sięgać.

Niestety, już po zjedzeniu kilku jagód mogą bardzo ciężko się pochorować, a nawet umrzeć, dlatego tej rośliny lepiej nie sadzić w ogrodach, gdzie bawią się dzieci lub biegają zwierzęta.

Sprawdź: Na jakie jeszcze rośliny ogrodowe trzeba uważać i dlaczego

Cis pospolity - uwaga na żywopłoty

Kolejnym popularnym choć nie mniej groźnym gatunkiem jest cis pospolity, chętnie sadzony w ogrodach jako atrakcyjna roślina ozdobna i żywopłotowa. Cis nie powinien jednak rosnąć w pobliżu kącika dla dzieci, ani w miejscu, do którego mają one łatwy dostęp, gdyż podobnie jak wawrzynek, zawiera w swoich tkankach silnie trujące substancje.

Jedyną jego nietoksyczną częścią jest czerwona osnówka owocu, jeśli jednak zostanie rozgryziona, z uszkodzonej pestki mogą przedostać się do organizmu toksyny, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.
Cis pospolity jest także wyjątkowo trujący dla koni.

Tojad mocny zwany mordownikiem

Do niebezpiecznych roślin ogrodowych należy też bardzo piękny tojad mocny, uznawany za jedną z najgroźniejszych roślin spotykanych na terenie Polski w stanie dzikim. Mimo to jego odmiany ozdobne, często uprawia się w ogrodach ze względu na piękne kwiaty.

Tojad posiada w tkankach silną toksynę, prowadzącą do poważnych zatruć organizmu, a nawet zgonu. Co ciekawe, substancja trująca może przedostać się do naszego ciała nawet przez skórę, dlatego zrywanie i pielęgnacja rośliny również wiążę się z ryzykiem.

Rącznik pospolity czyli rycynus

Kolejnym niebezpiecznym, choć bardzo atrakcyjnym gatunkiem rośliny ozdobnej jest jednoroczny rącznik pospolity. Wprawdzie jego tkanki nie zawierają tak dużych ilości toksyn co tojad czy wawrzynek, ale już jego nasiona są niezwykle trujące i po spożyciu mogą prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a w przypadku dzieci nawet do śmierci.

Dowiedz się: Jak uprawiać piękny (i bezpieczny) klon palmowy - krzew o czerwonych liściach

Konwalie i naparstnice - swojskie i niebezpieczne

Niewiele osób wie również, że do trujących roślin zaliczają się także popularne naparstnice purpurowe i konwalie majowe, które można spotkać w wielu przydomowych ogrodach. W medycynie ludowej wykorzystywane były do celów leczniczych, ale nieumiejętnie zastosowane mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i stać się przyczyną bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.

Oleandry i datury - egzotyczne i trujące

Zdecydowanie powinniśmy również unikać uprawy oleandrów oraz datur (bieluni; obecnie te rośliny są zaliczane do rodzaju brugmansja). W ich przypadku wszystkie części rośliny są trujące. Oleandry ładnie pachną, a datury mają kwiaty o niezwykłym wyglądzie "anielskich trąb", więc dla dzieci mogą być trujące.

Zarówno oleandry, jak i datury nie są w Polsce stricte ogrodowymi roślinami - uprawiane są w donicach i tylko latem trafiają na tarasy i do ogrodów. W ogrodzie może się jednak pojawić się bliski krewny doniczkowej datury czyli bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium). Występuje on dziko w Polsce i często rozsiewa się sam. Wygląda bardzo atrakcyjnie, ale wszystkie jego części są silnie trujące. To roślina jednoroczna.


CC BY-SA 3.0

Od barszczu Sosnowskiego  z daleka

Kolejną groźną rośliną, która nie powinna, a nawet nie może znaleźć się w naszym ogrodzie jest okazały barszcz Sosnowskiego. Wprawdzie w ogrodach spotyka się go niezwykle rzadko, gdyż jako gatunek niebezpieczny i bardzo inwazyjny został objęty zakazem uprawy, ale jeśli przez niewiedzę posadzimy go na działce, może nam przysporzyć wielu poważnych kłopotów.

Przeczytaj koniecznie: Barszcz Sosnowskiego - co trzeba o nim wiedzieć

Włoski pokrywające jego pędy i liście, mogą nas bardzo dotkliwie poparzyć, a spowodowane przez nie obrażenia mogą być jeszcze poważniejsze, jeśli kontakt z rośliną będzie miał miejsce w dniu ciepłym i słonecznym, kiedy to fototoksyny znajdujące się w tkankach barszczu mogą powodować oparzenia II, a nawet III stopnia.


Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także