Motyle w ogrodzie

Motyl na budlei
Jeśli motyle przylatują do naszego ogrodu, to znaczy, że panują w nim ekologiczne warunki.

Obecność motyli w ogrodzie jest pożądana nie tylko ze względów estetycznych, świadczy także o ekologiczności ogrodu.

Wszystkie owady wybierają, bowiem otoczenie najmniej zanieczyszczone i pozbawione herbicydów, pochodzących z chemicznych środków ochronnych. W Polsce występuje około 150 gatunków motyli aktywnych podczas dnia, należących do grup: paziowatych, oczennicowatych, bielinkowatych, powszelatkowatych, rusałkowatych, wielenowatych, modraszkowatych. Najefektywniejszym sposobem na ich zwabienie do ogrodu jest dobór odpowiednich roślin.

Polecamy do ogrodu: Krzewy długo kwitnące

Rośliny wabiące motyle

Do wabienia motyli najlepiej nadają się gatunki roślin, zawierające dużą ilość nektaru. Najpopularniejsze z nich to:

  • Budleja Dawida – jest silnie rosnącą rośliną, zwaną także motylim krzewem. Przyciąga swoim zapachem oraz dużą zawartością nektaru. Można ją sadzić w wilgotnej, żyznej glebie, w nasłonecznionych miejscach.
  • Prymulki – zwane również pierwiosnkami, odznaczają się wczesnym okresem kwitnienia, przypadającym na przełom kwietnia i maja. Ich bogaty, barwny kwiatostan jest dobrym sposobem na zwabienie motyli w okresie wiosennym. Prymulki można sadzić w miejscach zacienionych oraz w próchniczej i wilgotnej glebie.
  • Kozłek lekarski – to dość pospolita bylina o działaniu leczniczym. Wydziela intensywny, słodkawy zapach, który przyciąga wiele odmian motyli. Jest to roślina, która szczególnie w okresie letnim, zwabia do ogrodu motyle z grupy rusałkowatych.
  • Rozchodnik – jest byliną o delikatnych, białych, żółtych bądź różowych kwiatach. Ze względu na późny okres kwitnienia, rozchodnik wabi motyle w okresie jesiennym.

Do pozostałych gatunków roślin, intensywnie wabiących motyle należą: barbule, goździki brodate, aksamitki, cynie, smagliczki, astry, bez oraz maciejka.

Dowiedz się więcej: Rośliny wabiące pszczoły i motyle

Wabiąc motyle, należy także pamiętać o ich rozmnażaniu. Gąsienice mogą niszczyć kwiaty, dlatego warto wydzielić dla nich niewielką przestrzeń, na której wzrastać będą pospolite rośliny, takie jak: pokrzywy, mlecze oraz koniczyna.

Oceń artykuł
4,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Kur

Polecamy Ci również

Zobacz także