Modny ogród

Aranżacja ogrodów, tak jak i wnętrz, podlega zmieniającej się modzie.

Wiele elementów ogrodów jest stałych – nie przesuniemy domu, drzewa sadzimy na lata, nie zmienimy też warunków naturalnych. Ale w każdym ogrodzie jest też wiele elementów zmieniających  się – dosadzamy rośliny, kupujemy meble ogrodowe, czy urządzamy kącik wypoczynkowy. Oczywiście, jak w przypadku każdej mody, także w ogrodzie nie trzeba podążać niewolniczo za nowymi trendami (w końcu urządzamy go dla siebie i to nam powinien się podobać), jednak czasem warto wiedzieć, co w „trawie piszczy”. Oto kilka sposobów na modny ogród.Od kilku sezonów, modny ogród to ogród naturalny – maksymalnie dostosowany do lokalnych warunków, z rodzimymi roślinami, łąką zamiast trawnika.

Trawy ozdobne to też przebój sezonu. Eleganckie, dekoracyjne, świetnie pasują do ogrodów otaczających nowoczesne domy. Trwa również moda na sukulenty – występujące w wielu gatunkach, odmianach, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Modne meble ogrodowe to meble drewniane o prostych formach, natomiast w aranżacji nawierzchni dobrze jest postawić na drobne otoczaki, uzupełniające płyty.

Moda nie omija też ogrodzeń – tu wyróżniają się ogrodzenia w ciemnych kolorach, modne też są żywe akcenty kolorystyczne, np. bramy odcinające się od reszty ogrodzenia.

W nowoczesnym, modnym ogrodzie nie powinno też zabraknąć rozwiązań hi-tech, takich jak elementy sterowane smartfonem. Modnym gadżetem, czy elementem dekoracyjnym jest też połączenie ognia i wody, czyli różnego rodzaju wodotryski, łączone z dekoracyjnymi paleniskami.

Jeśli chcemy urządzić modny ogród, wybierzmy te elementy, które pasują do naszego ogrodu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wiele modnych pomysłów, to takie rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić czas, konieczny do pielęgnacji ogrodu i promują prostotę jego aranżacji.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: gardendesign.com

Polecamy Ci również

Zobacz także