Warto pamiętać, że storczyki to nie tylko falenopsisy. Przedstawiamy miltonię i piszemy, co robić, żeby te storczyki dobrze rosły i kwitły.
Storczyki najczęściej uprawiane w mieszkaniach to falenopsisy, które najlepiej znoszą domowe warunki. W sprzedaży dostępnych jest też jednak kilka równie pięknych, choć nieco trudniejszych w uprawie gatunków do których należy między innymi miltonia.
Zobacz zdjęcia

Kwiaty miltonii często kojarzą się ze swojskimi bratkami.
SDanzger - pixabay.com
Miltonie są bardziej wymagające niż falenopsisy, ale ciekawe i ładne kwiaty.
Sborisov - pixabay.com
Miltonie w naturze mają sporo gatunków. Do uprawy trafiają stosunkowo najmniej wymagające, a także mieszanki różnych gatunków.
SDanzger - pixabay.com
Kupując miltonię zwróćmy uwagę na opis i pochodzenie storczyka. Najczęściej spotyka się ciepłolubne brazylijskie, ale zdarzają się odmiany zwane obecnie Miltoniopsis, które wolą nieco inne warunki.
ErikaKeisersot - pixabay.com
Miltonie lubią dość wysokie temperatury, jednak żeby dobrze rosły i kwitły muszą mieć różnicę temperatur między dniem i nocą.
Esperanxa - pixabay.com
Płatki kwiatów miltonii często są kolorowe i zdobią je różne wzorki, cętki, plamki itp.
GeritHorstman - pixabay.com
Miltonii koniecznie trzeba zapewnić wilgotne powietrze.
Bluebeens - pixabay.com
Natomiast trzeba uważać, żeby miltonia nie miała nadmiaru wody w doniczce.
Katarzyna Laszczak
Miltonia kwitnie raz na jednym pędzie (pseudobulwie), który potem zamiera. Należy go usunąć - storczyk wytworzy nowe.
Netzwerker - pixabay.com
Miltonie należy nawozić umiarkowanie, najlepiej stosując specjalne nawozy w postaci mgiełki.
Rgerber - pixabay.com
Miltonie przesadza się tylko wtedy, gdy są mocno rozrośnięte. Pamiętajmy, że potrzebują specjalnego podłoża dla storczyków.
Fernandozhiminiacela - pixabay.comMiltonie – storczyki jak bratki
Ten wyjątkowy, najczęściej epifityczny (czyli w naturze rosnący na drzewach) storczyk tworzy niewielkie, wyrastające z poziomego kłącza spłaszczone pseudobulwy. Z nich rozwija długie, zielone, wąskie, lancetowate liście. U podstawy najmłodszych pseudobulw tworzy też bardzo duże, prawie płaskie kwiaty, zebrane po kilka w niewielkie kwiatostany na szczycie niezbyt długiego pędu.
Sprawdź: Jak nie popełniać błędów uprawie storczyków
Kwiaty miltonii mogą rozwijać się przez cały rok, choć zwykle pojawiają się od wiosny do jesieni, po przekwitnieniu zamierają wraz z pędem, więc należy je usuwać.
Kwiaty wielu odmian, szczególnie mieszańcowych, są dwubarwne i przypominają wyglądem okazałe bratki, dlatego rośliny bywają też nazywane orchideą bratkową. Ich duże płatki ozdobione są też często fantazyjnym deseniem lub plamkami i cętkami.
Podział miltonii
Miltonie do niedawna skupiały wiele podobnych do siebie gatunków, jednak ze względu na różnice w pochodzeniu, zostały obecnie podzielone na dwie grupy.
Pierwsza z nich obejmuje storczyki zamieszkujące głównie lasy Brazylii, preferujące cieplejszy klimat i lepiej nadające się do uprawy w mieszkaniach. Określane są jako Miltonia, podobnie jak międzygatunkowe mieszańce. To właśnie ich dotyczy ten artykuł.
Druga natomiast skupia rośliny stref wilgotnych i chłodnych (m.in. Andy, Peru i Kolumbia, zaliczane do Miltoniopsis), którym w domu trudniej jest zapewnić odpowiednie warunki.
Ponieważ jednak w sprzedaży można spotkać rośliny z obu grup, warto sprawdzić ich pochodzenie, aby później wiedzieć, jak o nie zadbać lub aby móc wybrać do uprawy mniej wymagający gatunek.
Polecamy też: Storczyk oncidium (motylnik) i podpowiadamy, jak o niego zadbać
Jakie warunki lubią miltonie
Miltonie „brazylijskie” z racji swego pochodzenia lubią ciepło i dużą wilgotność zarówno powietrza jak i podłoża. Przez cały rok powinny mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę. Latem powinna ona wynosić ok. 22-25°C w dzień i 16-18°C w nocy - różniąca temperatur między dniem i nocą jest dla nich bardzo ważna. Natomiast zimą temperatury powinny być niższe (15-20°C).
Trzeba zadbać o stale wilgotne powietrze i odpowiednie podłoże (lekkie, przepuszczalne podłoże dla storczyków). Dla miltonii ważne jest też odpowiednie stanowisko, które powinno być bardzo jasne, ale koniecznie osłonięte przed bezpośrednim słońcem.
Uwaga na podlewanie miltonii – jak to należy robić
Z zapewnieniem im odpowiednich warunków może być jednak pewien problem, bo choć rośliny wymagają wysokiej wilgotności podłoża, są jednocześnie bardzo wrażliwe na zalanie, a ich korzenie od nadmiaru wody szybko gniją.
Dlatego też dobrze jest 1-2 razy w tygodniu wyjmować je wraz z doniczką z osłonki, moczyć w wodzie przez kilkanaście minut i po odsączeniu z jej nadmiaru ponownie włożyć do osłonki (woda nie może zalegać na dnie osłonki). W ten sposób rośliny się napiją, ale nie będą narażone na stanie przez dłuży czas w wodzie.
Rośliny można też podlewać w tradycyjny sposób co kilka dni (gdy podłoże lekko przeschnie), ale należy robić to bardzo umiarkowanie i zawsze wylewać nadmiar wody zbierający się w osłonce po podlaniu.
Poznaj też: Katleje i sprawdź, jak uprawiać te storczyki
Zadbaj o wilgotne powietrze
Miltoniom ciężko też zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza zimą, kiedy jest ono przesuszone centralnym ogrzewaniem. Z tego względu należy na różne sposoby podnosić jego wilgotność, ustawiając w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, umieszczając doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu, a także systematycznie, ale niezbyt intensywnie spryskiwać roślinę wodą (najlepiej w postaci delikatnej mgiełki).
Nawożenie i przesadzanie miltonii
W sezonie miltonie dobrze jest też nawozić specjalnym nawozem dla storczyków. Należy jednak wybierać głównie nawozy w tzw. mgiełce, gdyż rośliny są wrażliwe na przenawożenie.
Miltonie w dobrych warunkach rosną dość szybko, ale z przesadzaniem nie należy się spieszyć, wykonując ten zabieg jedynie w ostateczności (wiosną). Przy okazji przesadzania, roślinę można też rozmnożyć, dzieląc dorosłe egzemplarze.
Na jakie błędy w uprawie tego storczyka trzeba uważać
Niestety, mimo całego swojego uroku, miltonie nie należą do storczyków najłatwiejszych w uprawie i źle reagują na błędy pielęgnacyjne. Nie znoszą suchego powietrza i podłoża, zbyt niskich temperatur latem i zbyt wysokich zimą, zalania, ostrego słońca lub zbyt dużego cienia.
Podpowiadamy: Jak uprawiać araukarię chilijską w ogrodzie