Mikoryza to sposób na poprawę wegetacji i zdrowia roślin. Dzięki niej rośliny zielne są bujniejsze i bardziej odporne na choroby.
Mikoryza to symbioza korzeni lub innych organów roślin ze specyficznymi gatunkami grzybów. To zjawisko warto wykorzystać w ogrodnictwie. Na rynku coraz częściej, dostępne są specjalne mieszanki i szczepionki dla roślin zawierające żywą grzybnię.
Na czym polega mikoryza
Najważniejszą zaletą grzybów mikoryzowych jest ich zdolność do wytwarzania swoistego połączenia pomiędzy glebą i rośliną. Grzyby są cudzożywne tzn. korzystają z produktów wytwarzanych przez inne organizmy, z którymi wchodzą w związki. Jednym z nich jest symbioza, czyli zrównoważone współżycie z roślinami, z którymi są powiązane przez korzenie. Strzępki grzybów przenikają i zasiedlają korzenie rośliny, tworząc bezpośredni kontakt z glebą oraz zwiększając, w niektórych przypadkach nawet 1000-krotnie, powierzchnię korzeni rośliny macierzystej. Od roślin otrzymują produkty asymilacji, a dostarczają im wodę i związki mineralne. Zjawisko to jest formą współpracy korzystnej dla obu stron. Dzięki niej roślina jest bardziej odporna na suszę, lepiej odżywiona, bujniej rośnie, kwitnie i owocuje. Lepiej radzi sobie z mrozem, niekorzystnym odczynem gleby i niektórymi chorobami. W związku z tym często uważa się, że na tym związku roślina korzysta więcej niż grzyby.
Grzyb i roślina
Mikoryza jest zjawiskiem naturalnym – w przyrodzie grzyby i rośliny odnajdują się sami, ale w przypadku uprawy roślin grzyby są często eliminowane poprzez stosowanie syntetycznego lub sterylizowanego podłoża dla roślin oraz stosowanie pestycydów. Zdarza się wprawdzie, że rośliny po zasadzeniu ich w ziemi, „odnajdują” swego partnera grzybowego, ale jest to zjawisko rzadkie. Pewność daje zastosowanie odpowiedniej dla danej grupy roślin szczepionki mikoryzowej oraz zaaplikowanie jej bezpośrednio do korzenia rośliny. Kupimy je w sklepach ogrodniczych. Szczepionki oparte na żywych strzępkach i sporach sprzedawane są w postaci żelu, zawiesiny lub granulatu. Preparaty w postaci żelu lub zawiesiny dozujemy bezpośrednio do doniczki lub pojemnika przy pomocy np. strzykawki. Jeśli kupujemy szczepionkę w postaci granulatu należy zmieszać ją z podłożem i obficie podlać. Efekt współpracy partnerów widoczny jest po kilku tygodniach. Zabieg przeprowadza się jednorazowo. Raz nawiązana pomiędzy grzybem i rośliną współpraca trwa przez całe życie rośliny. W przypadku jej przesadzania, grzybowy współpracownik przenosi się samoistnie z nią. Mikoryzę można stosować u roślin młodych i starszych.
Przeczytaj: Czy można uprawiać grzyby w ogrodzie
Jest to najbardziej naturalna i zarazem przyjazna środowisku metoda optymalizowania wzrostu i zdrowia roślin użytkowych i ozdobnych.
papuas
Przypomina się biologia z podstawówki
Dasos
A czy ktoś ma jakieś doświadczenie z uprawą leśnych grzybów w ogrodzie ???