Migdałek w ogrodzie: pięknie kwitnący krzew o małych wymaganiach

2
Migdałek trójklapowy - forma pienna
Migdałki trójklapowe to żywy dowód na to, że małe jest piękne. Te niewielkie krzewy są prawdziwą ozdobą ogrodu. I potrzebują mało miejsca.

Migdałek jest niezwykle wdzięcznym krzewem - wczesną wiosną obsypuje się różowymi kwiatami, ma niewielkie wymagania i "kompaktowe" rozmiary, więc idealnie nadaje się nawet do małych ogrodów.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) jest ozdobnym krzewem liściastym o bujnym kwiatostanie. Jego pędy wznoszą się ku górze na wysokość około 1-1,5 metra. Wczesną wiosną całe gałęzie, od podstawy pokryte są półpełnymi kwiatami. Kwiaty migdałka najczęściej są jasnoróżowe, ale mogą też być białe.

Polecamy też: Tawuła norweska, czyli szara. Kwitnący krzew nie tylko na żywopłot

Okres kwitnienia migdałka jest bardzo wczesny i przypada na koniec kwietnia. Kwiaty tworzą się jeszcze przed powstaniem liści, co podkreśla ich bujny wygląd. Migdałek ma również ozdobne, karbowane liście w kształcie elipsy, ubarwione na jasnozielono.

Zobacz zdjęcia

Kwiaty migdałka trójklapowego

Migdałki kwitną wczesną wiosną. Są wtedy dosłownie obsypane kwiatami.

Gosiak1980 - pixabay.com
Gałązka migdałka

Kwiaty migdałków przypominają miniaturowe różyczki. Najczęściej są różowe, ale bywają też białe.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący migdałek

Migdałki nie są w pełni mrozoodporne, dlatego warto je sadzić w zacisznych miejscach, a przez zimą podsypać kompostem.

Kasiadziem - pixabay.com
Migdałek

Migdałki warto regularnie przycinać, inaczej nie będą dobrze kwitły.

Katarzyna Laszczak
Migdałek w ogrodzie

Migdałki nie są zbyt wymagające. Nie lubią głównie gliniastych, nieprzepuszczalnych ziem.

Katarzyna Laszczak
Migdałek - kwiaty

Migdałki nie są duże, więc sadźmy je tak, żeby nie "zginęły" w towarzystwie innych krzewów.

Mariuszkopij - pixabay.com
Migdałek krzewiasty

Migdałki mają naturalną formę krzewiastą, ale bywają też szczepione na podkładkach.

Katarzyna Laszczak

Migdałki krzewiaste i pienne

Migdałek jest rośliną odporną i dość łatwą w uprawie.Warto wiedzieć, że występuje on w dwóch wersjach - krzewiastej i piennej. Formy krzewiaste, naturalne, są bardziej żywotne, lepiej znoszą niskie temperatury. Natomiast formy pienne, czyli szczepione na pniu, nieco gorzej znoszą niskie temperatury i są narażone na przemarzanie w czasie zimy. Przed nastaniem zimy, należy zabezpieczyć rośliny, przykrywając je słomą, lub tworząc wokół podstawy kopczyk.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać mahonię, która kwitnie wczesną wiosną

Jak i kiedy przycinać krzew migdałka

Przycinanie pędów jest takie samo w przypadku odmian krzewiastych oraz piennych. Główne przycinanie migdałka powinno być przeprowadzane, kiedy krzew przekwitnie, czyli około czerwca. Migdałki wytwarzają najwięcej kwiatów na pędach kilkuletnich, więc przycinamy je tak, żeby pozostawić część pączków (krzew zawiązuje je latem).

Ważne jest, aby regularnie przycinać czyli dzikie, niechciane przyrosty, które osłabiają roślinę i hamują jej wzrost. Dzięki temu roślina będzie szybko wzrastała, a kwiatostan będzie bardzo bujny. Niechciane pędy należy przycinać częściowo, pozostawiając około 10-centymetrowe gałązki. Takie przycinanie wpływa pozytywnie na krzewienie rośliny oraz na późniejszy przyrost kwiatostanu.

Gdzie sadzić migdałki

Migdałek nie ma zbytnich wymagań glebowych, najlepiej wzrasta na żyznym podłożu, jednak można go umieszczać nawet na glebie piaskowej. Nie lubi za to gliniastych, nieprzepuszczalnych ziem. Migdałki lubią nasłonecznione miejsca. Jeśli krzew zostanie umieszczona w południowej części ogrodu, wówczas będzie kwitła wcześniej, tworząc estetyczną dekorację.

Warto też wybrać takie miejsce, które będzie osłonięte od wiatru. Ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze - zmniejsza ryzyko przemarznięcia migdałka zimą i podczas wiosennych przymrozków. A po drugie - wiatr nie będzie zrywał kwiatów i pozostaną one nieco dłużej.

Migdałek jest nieduży, ale piękny. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednie wyeksponowanie. Roślina ta idealnie nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Dobrze wygląda na tle białej ściany domu, drewnianej altany, ale też np. intensywnie zielonych iglaków (np. tuj czy cisów).

Dowiedz się: Czego NIE robić, żeby magnolie dobrze rosły i kwitły

Jak sadzić migdałki

Sadzenie młodych migdałków powinno odbywać się przed rozpoczęciem lub po zakończeniu kwitnienia. Młodą roślinę należy umieścić w dołku dwukrotnie większym od objętości korzeni. Po wsadzeniu migdałka należy systematycznie i intensywnie nawadniać podłoże, aby roślina dobrze się ukorzeniła.

Warto wiedzieć

Migdałek trójkapowy (podobnie jak i migdałowiec pospolity) jest spokrewniony m.in. z czereśniami, wiśniami, brzoskwiniami, morelami oraz śliwami. Biologicznie wszystkie te drzewa to rodzaj... śliwa (Prunus).

Oceń artykuł
4,00 / 27 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także