Migdałek w ogrodzie: pięknie kwitnący krzew o małych wymaganiach

2
Migdałek w ogrodzie
Migdałek to bardzo wdzięczny krzew - pięknie kwitnie i ma bardzo małe wymagania uprawowe.

Migdałek zwany również migdałem tropikalnym jest ozdobnym krzewem liściastym o bujnym kwiatostanie. Jego pędy wznoszą się ku górze na wysokość około jednego metra, są pokryte od podstawy kwiatami, najczęściej jasnoróżowymi, ale także żółtymi i filetowymi.

Migdałek ma również ozdobne, karbowane liście w kształcie elipsy, ubarwione na jasnozielono. Okres kwitnienia migdałka jest bardzo wczesny i przypada na koniec kwietnia. Kwiaty tworzą się jeszcze przed powstaniem liści, co podkreśla ich bujny wygląd.

Polecamy też: Tawuła norweska, czyli szara. Kwitnący krzew nie tylko na żywopłot

Uprawa migdałka

Migdałek jest rośliną odporną i dość łatwą w uprawie. Pienne odmiany nieco gorzej znoszą niskie temperatury i są narażone na przemarzanie w czasie zimy. Z kolei odmiany w formie krzewiastej są bardziej żywotne, lepiej znoszą niskie temperatury. Przed nastaniem zimy, należy zabezpieczyć rośliny, przykrywając je słomą, lub tworząc wokół podstawy kopczyk.

Jak i kiedy przycinać krzew migdałka

Przycinanie pędów jest takie samo w przypadku odmian krzewiastych oraz piennych. Główne przycinanie migdałka powinno być przeprowadzane jesienią, gdy liście i kwiaty opadną.
Ważne jest, aby regularnie przycinać podkładki, czyli dzikie, niechciane przyrosty, które osłabiają roślinę i hamują jej wzrost. Dzięki temu roślina będzie szybko wzrastała, a kwiatostan będzie bardzo bujny. Niechciane pędy należy przycinać częściowo, pozostawiając około 10-centymetrowe gałązki. Takie przycinanie wpływa pozytywnie na krzewienie rośliny oraz na późniejszy przyrost kwiatostanu.

Gdzie sadzić migdałki

Migdałek nie ma zbytnich wymagań glebowych, najlepiej wzrasta na żyznym podłożu, jednak można go umieszczać nawet na glebie piaskowej. Duże nasłonecznienie oraz ochrona przed powiewami wiatru sprawia, że migdałek rośnie bardzo szybko i wypuszcza bardzo bujne kwiaty. Roślina ta idealnie nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Jeśli zostanie umieszczona w południowej części ogrodu, wówczas będzie bardzo wcześnie wypuszczać pędy kwiatowe, tworząc estetyczną dekorację.

Sadzenie młodych migdałków powinno odbywać się przed rozpoczęciem lub po zakończeniu kwitnienia. Młodą roślinę należy umieścić w dołku dwukrotnie większym od objętości korzeni. Po wsadzeniu migdałka należy systematycznie i intensywnie nawadniać podłoże, aby roślina dobrze się ukorzeniła.

Przeczytaj też: Jak uprawiać magnolie w ogrodzie

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także