Mieszanki traw i ziół

1
Trawnik

Ciekawą propozycją są mieszanki traw i ziół, które pachną, gdy się po nich chodzi, oraz mieszanki z dodatkiem koniczyny i stokrotek.

Miłośników oryginalnych i nietypowych rozwiązań ogrodowych z pewnością zainteresują urokliwe mieszanki traw i roślin łąkowych. Takie łąki kosi się dwukrotnie podczas sezonu i polecane są raczej na duże powierzchnie czy działki siedliskowe.

Ziołowe trawniki

Wciąż mało znane jest u nas  zastosowanie ziół jako roślin nadających się na pachnące trawniki. Już filozof Francis Bacon zachwycał się pachnącymi ziołowymi trawnikami, które wydzielają aromatyczną intensywną woń, gdy się po nich chodzi. Pachnący trawnik może być obsadzony różnymi, wieloletnimi ziołami. Rumian szlachetny pachnie jabłkowo, a płożące gatunki macierzanki cytrynowo i sosnowo. Ulubiony trawnik Bacona pachniał ogórkowo, a składał się na niego krwiściąg. Wiele gatunków mięty, będzie dobrze rosło jako domieszka do tradycyjnego trawnika.

Przeczytaj poradnikJak pozbyć się chwastu i mchu trawnika

Początkującym ogrodnikom zaleca się zacząć od niewielkiego kawałka, ponieważ każdy trawnik ziołowy wymaga częstego pielenia. Trawnika ziołowego nie należy zbyt nisko kosić. Zioła dobrze znoszą deptanie, ale nie zbyt intensywne wydeptywanie. Należy je więc stosować na trawniki w mniej uczęszczanych częściach ogrodu, pod drzewami czy przy ławkach. Wymagają stanowisk słonecznych i podlewania.

Mieszanki z dodatkiem koniczyny

Nowością na rynku są mieszanki gazonowe z dodatkiem koniczyny białej. W Polsce tę odmianę koniczyny nazywa się mikrokoniczyną. Taki trawnik jest odporny na niskie i częste koszenie, na deptanie, a przy tym jest bardzo dekoracyjny. Korzenie koniczyny w naturalny sposób nawiązują symbiozę z bakteriami wiążącymi azot. Nie musimy więc stosować nawozów z dodatkiem azotu. Koniczyna ma właściwości zadarniające, a wytwarzając listki powstrzymuje zbędne parowanie wody oraz nie pozwala wyrastać chwastom. Jeśli pozwolimy sobie na rzadsze koszenie trawnika, doczekamy się też efektownych i pachnących kwiatów koniczyny.

Mieszanki renowacyjne

Służą do wypełniania ubytków w istniejącym już trawniku, zawierają nasiona traw, cechujące się szybkim wzrostem i rozrostem. Czasami w wyniku suszy, wygnicia czy uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez krety czy psy na naszym trawniku pojawiają się łysiejące place. Dosiewamy w tych miejscach specjalnie wyselekcjonowane gatunki nasion traw, zawierających głownie życicę trwałą.

Dowiedz się: Jak pielęgnować trawnik po zimie

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Hanna Sadkowska

Zdjęcia: Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także