Mieszanki nasion traw

Mało osób wie, że na pięknie wyglądającą murawę, składają się często nasiona wielu gatunków traw i innych roślin, takich jak chociażby biała koniczyna.

Warunki klimatyczne naszego k raju sprawiają, że najlepiej sprawdzają się u nas mieszanki gatunków traw. Jedne z nich są odporne na suszę, inne na niskie temperatury lub różne choroby. Takie zestawienie gatunków, daje nam gwarancję, że gdyby nawet jedne odmiany w wyniku suszy wyginęły, inne będą nadal rozrastały się. Mieszanka jedno- lub dwugatunkowa ma mniejsze szanse sprawdzić się w uprawie amatorskiej niż zestaw odpowiednio dobranych różnorodnych odmian roślin. Szukając mieszanki wielogatunkowej, zwróćmy uwagę, do jakich warunków została skomponowana – na nasłonecznione czy zacienione stanowiska. Trawy mają też różną odporność na wydeptywanie, weźmy to pod uwagę, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Mieszanka dekoracyjna zawiera nasiona kostrzewy czerwonej w odmianie rozłogowej i kępkowej, kilka odmian mietlic, życicę trwałą, wiechlinę łąkową i wiele innych odmian traw.

  • Plusy: trawnik jest delikatny, miękki, bardzo efektowny, dobrze reaguje na niskie i częste koszenie. 
  • Minusy: trawnik jest mało odporny na wydeptywanie, źle znosi dłuższą suszę, wymaga pielenia i odpowiedniej pielęgnacji.

Mieszanka uniwersalna zawiera nasiona kostrzewy czerwonej, życicy trwałej i wiele innych odmian traw.

  • Plusy: trawnik jest odporny na niskie koszenie oraz deptanie. Sprawdza się na każdej glebie oraz w warunkach średniego i dużego nasłonecznienia terenu. Jest odporny na krótkotrwałą suszę i nie wymaga pielenia.
  • Minusy: jest mniej efektowny od murawy powstałej z nasion gatunków dekoracyjnych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aeracji i wertykulacji, ponieważ ma tendencja do zdarniania.

Mieszanka sportowa zawiera głównie nasiona życicy trwałej, kostrzewy czerwonej i niewielką domieszkę kostrzewy trzcinowatej czy wiechliny łąkowej.

  • Plusy: gatunki te wytwarzają zwartą darń, która jest mocna i toleruje nie tylko deptanie, ale i szybko odbudowuje się po uszkodzeniach, jakie mogą na trawniku poczynić dzieci czy psy.
  • Minusy: wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aeracji i wertykulacji.
Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Justyna Kamińska

Źródło: Celtis

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także