Miesięcznica, czyli judaszowe srebrniki. Jak uprawiać tę roślinę

0
Łuszczyny miesięcznicy
Najbardziej charakterystyczną częścią miesięcznicy są jej owoce - łuszczyny, z dekoracyjnymi przegrodami nasiennymi.

Miesięcznica (miesiącznica) należy do tych roślin, które często znamy „z widzenia”, ale niewiele o nich wiemy. Przedstawiamy tę ciekawą roślinę.

Srebrne blaszki miesięcznicy, czyli dekoracyjne łuszczyny

Większość z nas na pewno kojarzy dekoracyjne „blaszki”, które kiedyś były bardzo popularnym elementem suchych bukietów. To właśnie miesięczna, a dokładnie – przegrody nasienne jej owoców. Wyglądają one jak niemal okrągłe, srebrzyste blaszki i są półprzeźroczyste. To im miesięcznica zawdzięcza swoją nazwę. Ich wygląd kojarzył się bowiem z Księżycem, zwanym kiedyś miesiącem (istnieje też wersja nazwy: miesiącznica). Do tego nawiązuje też nazwa łacińska – Lunaria (od luna – Księżyc).

Ale okrągławe i połyskujące łuszczyny bardzo przypominają też srebrzyste monety, stąd potoczna nazwa miesięcznicy, czyli „judaszowe srebrniki” (w innych językach roślina jest też potocznie nazywana „srebrnymi dolarami”, czy „monetami papieża”).

To Cię zainteresuje: Dziwne, trudne i znaczące nazwy roślin. Skąd się biorą i co znaczą

Kwiaty miesięcznicy

Miesięcznica kwitnie w maju i czerwcu. Jej kwiaty są w odcieniach fioletu, występuje też odmiana o białych kwiatach.

_san_ - pixabay.com
Kwitnąca miesięcznica roczna

Kwiaty miesięcznicy są zapylane przez ćmy, dlatego zaczynają pachnieć wieczorem. Od tego pochodzi jedna ze zwyczajowych nazw rośliny - "nocna panna".

Katarzyna Laszczak
Owoce miesięcznicy

Najbardziej dekoracyjnym elementem miesięcznicy są jej owoce z efektownymi przegrodami nasiennymi. Początkowo mają one zielony kolor.

Katarzyna Laszczak
Miesięcznica, czyli judaszowe srebrniki

Z czasem owoce miesięcznicy stają się srebrzyste i półprzeźroczyste. Ich wygląd kojarzy się z Księżycem w pełni lub monetami.

Hans - pixabay.com
Bukiet z miechunki i miesięcznicy

Miesięcznica doskonale nadaje się do suchych bukietów.

9355 - pixabay.com
Dekoracyjne "blaszki" miesięcznicy

Minimalistyczne "blaszki" miesięcznicy pięknie prezentują się w bukietach. Pasują nawet do nowoczesnych wnętrz.

Hans - pixabay.com

Miesięcznica – roślina z „monetami”

Miesięcznica roczna (Lunaria annua), jest dość okazałą rośliną. W optymalnych warunkach może dorastać do ponad ok. 1 metra. Ma wzniesioną łodygę, która w górnej części rozgałęzia się, a na szczycie każdej odnogi pojawiają się kwiaty (maj-czerwiec). Kwiaty miesięcznicy mają cztery płatki i najczęściej – fioletowy kolor. Ale odcienie tego fioletu są zróżnicowane – od ciemnego do bardzo bladego. Są także odmiany o białych kwiatach, a także biało-zielonych liściach. Liście miesięcznicy mają sercowaty kształt i ząbkowane brzegi, przy czym najniżej położone liście mają najdłuższe ogonki, znajdujące się wyżej – coraz krótsze, a na górze rośliny – są osadzone bezpośrednio na łodydze.

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem miesięcznicy są wspomniane już owoce (tzw. łuszczyny) z dekoracyjnymi przegrodami nasiennymi. Początkowo są one zielone, z czasem jaśnieją i stają się coraz bardziej przeźroczyste.

Miesięcznica roczna, ale dwuletnia. Wysiew i rozmnażanie

Wbrew nazwie, miesięcznicę roczną najlepiej jest uprawiać jako roślinę dwuletnią. W tym systemie nasiona wysiewa się w czerwcu lub lipcu na rozsadę, a na stałe miejsce – jesienią. W pierwszym roku pojawią się liście, w kolejnym – roślina zakwitnie i zawiąże nasiona. Miesięcznica nie lubi przesadzania, więc zastanówmy się dobrze nad miejscem dla niej.

Miesięcznicę można też wysiać wczesną wiosną do inspektu i posadzić do gruntu w połowie maja, ale tak uprawiana – jako roślina jednoroczna – nie będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie.

W praktyce sprawa nie jest tak skomplikowana. Jeśli raz uda nam się wyhodować miesięcznicę, najprawdopodobniej będzie się rozsiewać sama.

Polecamy: Zrób to sam - girlanda z kwiatów do zasuszenia

Jakie wymagania ma miesięcznica roczna

Miesięcznica roczna nie jest specjalnie wymagająca. Najlepiej rośnie oczywiście w żyznej, przepuszczalnej ziemi, ale i na słabszych dobrze sobie radzi. Szczególnie lubi ziemię o lekko zasadowym odczynie (dzikie miesięcznice rosną wyłącznie na wapiennych glebach).

Można ją sadzić w zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a z zabiegów pielęgnacyjnych trzeba pamiętać o podlewaniu. Jeśli będzie miała przesuszoną ziemię, nie będzie dobrze kwitła, nie doczekamy się więc efektownych „blaszek”.

Miesięcznica na suche bukiety

Jeszcze w latach 80. gałązki miesięcznicy (podobnie jak miechunki rozdętej) stały w wazonach chyba większości domów w Polsce. Obecnie spotyka się je rzadziej – szkoda, bo wyglądają naprawdę efektownie, a sama roślina nie przysparza problemów uprawowych.

W bukietach ładnie komponują się z innymi suszkami (np. kocankami, miechunkami, zatrwianami). Ciekawie też wyglądają z dzwonkami irlandzkimi. Ale piękny będzie bukiet również z samych miesięcznic. Jeśli wstawimy go do prostego wazonu, będzie się świetnie prezentował również w bardzo nowoczesnym wnętrzu. Minimalistyczne, lekko połyskujące blaszki powinny spodobać się zwolennikom prostych i oszczędnych form.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać i wykorzystać miechunkę

Ciekawostki o miesięcznicy

Kwiaty miesięcznic są zapylane przez ćmy, dlatego zaczynają pachnieć dopiero wieczorem. W dodatku może się zdarzyć, że na roślinie, która sama się rozsieje pojawią się kwiaty w innym odcieniu niż były w roku poprzednim, a nawet – dwukolorowe.

Warto też wiedzieć, że jest również dzika miesięcznica trwała (Lunaria rediviva). W Polsce występuje ona rzadko, ale za to współtworzy ciekawy zespół roślinny. To tzw. jaworzyna z miesięcznicą, czyli wilgotny i cienisty las złożony głównie z jaworów oraz właśnie miesięcznicy trwałej (z dodatkiem innych drzew liściastych i roślin zielnych). Porasta on strome zbocza. Jaworzyna z miesięcznicą występuje np. w Beskidzie Śląskim (w rezerwacie Jaworzyna, położonym w dolinie Wapienicy w Bielsku-Białej) i Pogórzu Śląskim (w rezerwacie nad Olzą w Cieszynie; tam również występuje inna rzadka w Polsce roślina, zwana cieszynianką).

 

 

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także