Mieczyk abisyński – acidanthera. Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie i doniczce

0
Mieczyk abisyński - acidanthera
Acidanthery to kuzynki swojskich mieczyków. Ich kwiaty nie są tak kolorowe, ale za to pachnące.

Mieczyk abisyński czyli acidanthera możemy uprawiać w ogrodzie, ale wystarczy też taras lub balkon. Podpowiadamy, kiedy sadzić te mieczyki i czego potrzebują.

Acidanthera dwubarwna nazywana też mieczykiem abisyńskim to urocza bylina bulwiasta, blisko spokrewniona z popularnymi w ogrodach mieczykami.

Jak wygląda mieczyk abisyński i kiedy kwitnie

Acidanthera typowe dla mieczyków szablaste, wąskie, sztywne, zielone liście. Jednak jej kwiaty są zupełnie inne - mniej okazałe i kolorowe, ale za to pięknie i mocno pachnące oraz miododajne (zwabiają owady zapylające). Kwiaty acidanthery pojawiają się na sztywnych, wzniesionych, wysokich (ok. 60-100 cm), nagich pędach. Mają kształt dużej, białej, sześciopłatkowej gwiazdy z ciemnobordowym środkiem.

Polecamy: Rośliny okrywowe, które zastąpią trawnik

Acidanthery kwitną w sierpniu-wrześniu. Kwiaty osadzone są na długich łodyżkach, a ich główki lekko zwieszają się do dołu. Zebrane po kilka (6-12 sztuk), tworzą na szczycie pędu luźny, kłosowy kwiatostan. Nie rozwijają się jednak wszystkie jednocześnie, ale stopniowo co kilka dni (zwykle w kwiatostanie otwarte są 1-2 kwiaty), dlatego jeśli rośliny mają być naprawdę dekoracyjne, powinny rosnąć w grupie.

Z czym sadzić mieczyki abisyńskie

Dobrze komponują się z trawami oraz innymi roślinami ozdobnymi jak rudbekie, liliowce, dalie, szałwie omączone, lilie, liatry kłosowe, floksy wiechowate czy lobelie szkarłatne. Ładnie wyglądają też na tle ciemnozielonych krzewów jak np. bukszpanów, z którymi ładnie kontrastuje biel ich kwiatów.

Acidantery na kwiat cięty

Kwiaty acidanthery czasami wykorzystuje się też do cięcia, ale ponieważ na pędzie rozwijają się pojedynczo, w wazonie nie wyglądają zbyt efektownie, chyba, że tworzą bukiet. Wtedy jednak kwiatostany trzeba oczyścić z nieestetycznych, zwisających, przekwitłych kwiatów, które psują efekt dekoracyjny.

Podpowiadamy: Jak uprawiać pięknie kwitnące tygrysówki

Jak uprawiać mieczyki abisyńskie

Uprawa acidanthery nie jest szczególnie trudna, ale rośliny mają dość wysokie wymagania. Oczkują słonecznych, ciepłych stanowisk oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Nie tolerują cienia i mokrej gleby, na której łatwo gniją.

Są też wrażliwe na zachwaszczenie i choroby (głównie wirusowe oraz grzybowe), dlatego w okresie wegetacyjnym wymagają regularnego odchwaszczania, a w razie potrzeby także zabiegów ochrony przed chorobami.

Kiedy sadzić acidanthery

Bulwy acidanthery sadzi się wprost do gruntu wiosną (koniec kwietnia-połowa maja), przykrywając ok. 8-10 centymetrową warstwą ziemi i zachowując ok. 10-15 centymetrowy odstęp między roślinami. Rośliny można też posadzić do dużych doniczek i wykorzystać do ozdoby balkonu lub tarasu.

Bulwy możemy też posadzić do doniczek już w marcu i umieścić w ciepłym (temp. ok. 20°C), widnym pomieszczeniu. Na balkon lub taras przenosi się je w maju, po minięciu wiosennych przymrozków. Przesadzone do gruntu wcześniej zakwitną.

Sprawdź też: Jak uprawiać iksje w ogrodzie i na tarasie

Kiedy trzeba wykopać mieczyki abisyńskie

Acidanthery pochodzą z ciepłego, afrykańskiego klimatu i nie są odporne na niskie temperatury, dlatego przed zimą należy je wykopać i przechować w przewiewnym, ciemnym, umiarkowanie ciepłym (temp. około 12-17°C) i niezbyt wilgotnym pomieszczeniu (duża wilgotność sprzyja chorobom przechowalniczym, grzybiczym i gniciu bulw).

Do wykopywania bulw należy przystąpić jesienią, gdy tylko liście roślin zaschną, co zwykle ma miejsce na przełomie września i października.

Jak przezimować acidanthery

Przed wykopaniem roślin, ścina się ich część nadziemną na wys. ok. 5-10 cm, a następnie umieszcza bulwy w suchym, chłodnym miejscu do wstępnego obsuszenia (zwykle na ok. 2 tygodnie).

Kiedy lekko podeschną, delikatnie oczyszcza się je z resztek liści, pędów, fragmentów starej bulwy matecznej oraz ziemi, oddziela zdrową bulwę zastępczą i liczne bulwy potomne, a następnie umieszcza je pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce, przysypując warstwą torfu.

Jak rozmnożyć mieczyki abisyńskie

Mieczyki abisyńskie wytwarzają bulwy potomne, które są zwykle mniejsze (ok. 1-14 cm), niż bulwa zastępcza (ok. 17 cm), ale mogą posłużyć nam do rozmnażania roślin (zakwitną po 1-3 latach uprawy, w zależności od warunków uprawowych i wielkości bulw potomnych). Na przełomie maja i kwietnia można posadzić je do gruntu. Jeśli bulwy są już duże i zdolne do kwitnienia (mają średnicę co najmniej 8 cm), można je też wcześniej posadzić do doniczek (w marcu), pod warunkiem przetrzymania ich w jasnym i ciepłym pomieszczeniu do połowy maja.

W warunkach amatorskich acidanthery trudno rozmnaża się z nasion.

Podpowiadamy: Kiedy sadzić dalie i jak je rozmnażać

Różne nazwy acidanthery

Mieczyki abisyńskie można spotkać pod kilkoma łacińskimi nazwami: Acidanthera bicolor, Acidanthera Murielae oraz Gladiolus Murielae. Jak nazwy polskiej używa się też wersji: acidantera.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także