Meble ogrodowe - sezonowe czy na lata?

Meble ogrodowe
Drewniane meble są oryginalnym wystrojem każdego ogrodu.

Podczas wyboru mebli ogrodowych najbardziej liczy się ich wygoda i trwałość. Dobrze by było, żeby nie  tylko spełniają swoją podstawową funkcję, lecz stanowiły również element dekoracyjny ogrodu.

Meble przede wszystkim powinny pasować do charakteru ogrodu. Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że w ogrodach klasycznych najlepiej prezentują się meble drewniane i plastikowe. Rattan najpiękniejszy jest w otoczeniu kwiatów. Metal nadaje zaś ogrodowi nowoczesny charakter.

Zobacz: Huśtawka w ogrodzie

Niezależnie od rodzaju wybranych mebli, po zakończeniu sezonu powinny zostać one zabezpieczone. Jeśli mają służyć długie lata, trzeba pamiętać o schowaniu ich w suchym pomieszczeniu lub przynajmniej przykryciu wodoodporną plandeką. Niektóre meble drewniane wymagają ponadto impregnowania. Jeżeli producent zaleca to w warunkach eksploatacji, nie warto tego zalecenia ignorować. Chyba że chcemy, by zamiast 10 lat, służyły nam trzy. Jakie meble zatem wybrać?

Metal i żeliwo

Meble z tych materiałów odznacza niezwykła trwałość. Są też, niestety, bardzo ciężkie. Trudno je przestawiać, zatem najczęściej zostają na stałe w jednym miejscu. Jeśli chcemy, by przetrwały lata w dobrym stanie, trzeba o nie dbać. Każde uszkodzenie należy pomalować farbą do metalu lub specjalnym środkiem dostępnym w sklepach ogrodniczych. Meble metalowe mają tę zaletę, że są łatwe w utrzymaniu – zabrudzone, wystarczy umyć wodą.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe powinny być odpowiednio zaimpregnowane na zimę.

dekoria.pl
Meble ogrodowe

Stół z krzesłami z drewna.

Drewnochron
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe powinny być trwałe i wygodne.

Drewnochron
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe powiny być częścią ogrodu.

Drewnochron
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe jako element dekoracyjny ogrodu.

Home & Garden deco
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe z rattanu pięknie sie prezentują na ogrodzie.

Home & Garden deco
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe przede wszystkim powinny pasować do charakteru ogrodu.

Home & Garden deco
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe jeżeli mają nam posłużyć na wiele lat powinny być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jysk
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe z metalu i szkła są bardzo wytrzymałe.

Jysk
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe z rattanu są modne w każdym sezonie.

Home & Garden deco

Rattan

Decydując się na meble z rattanu, trzeba zdawać sobie sprawę, że będą wymagały sporo noszenia. Meble te źle znoszą słońce i wodę, więc należy pamiętać o ich każdorazowym schowaniu w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki temu, iż rattan jest bardzo lekki można z niego wyplatać fantazyjne i oryginalne kształty. Pasują prawie do każdego ogrodu, a ich oryginalność sprawia, że są prawdziwą ozdobą.

Podpowiadamy: Jak zaaranżować strefę wypoczynku w ogrodzie

Wad rattanu pozbawiony jest tzw. technorattan, czyli tworzywo sztuczne przypominające wiklinę. Meble z niego wykonane są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, co stanowi całkowite przeciwieństwo mebli z rattanu naturalnego. Są tak samo lekkie i ozdobne, lecz nie ma potrzeby chowania ich pod zadaszenie. Mimo to nie zdobyły popularności. Prawdopodobnie dlatego, że meble rattanowe kupują głównie osoby lubiące naturalne materiały.

Jakie meble do ogrodu?

drewniane
wynik głosowania
54,3%
metalowe
wynik głosowania
8,6%
plastikowe
wynik głosowania
7,4%
rattanowe
wynik głosowania
16,2%
wiklinowe
wynik głosowania
9,3%
betonowe
wynik głosowania
4,2%

Ilość oddanych głosów: 6844

Plastik

Meble plastikowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj mebli ogrodowych. Decyduje o tym niska cena, lekkość i niekłopotliwe utrzymanie. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Najlepiej unikać mebli z PVC - ulegają odbarwieniu i zniekształceniu pod wpływem słońca. Pamiętajmy również, że wprawdzie plastik jest odporny na wodę, jednak nie na mróz. Po zakończeniu sezonu meble trzeba zatem schować w ogrzewanym pomieszczeniu.

Drewno

Ogrodowe meble z drewna to najczęściej ławy i huśtawki. Oprócz sosny, dębu, czy buku, często wykonywane są z egzotycznych gatunków drewna (teak, eukaliptus), zawierających naturalne substancje oleiste konserwujące meble. Drewniane wyposażenie ogrodowej jadalni warto czasami przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką. Jeśli nie chcemy, aby meble pokryły się patyną i ściemniały, raz w roku trzeba je zaimpregnować specjalnym olejem.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Justyna Kamińska

Zdjęcia: dekoria.pl, Drewnochron, Home & Garden deco, Jysk

Polecamy Ci również

Zobacz także