Meble ogrodowe ogrzewane

Kiedy nadchodzi jesień i zima, meble ogrodowe i poranki przy kawie na tarasie odchodzą w zapomnienie.

Jednak jesienią i zimą wcale nie musimy zupełnie rezygnować z relaksu w ogrodzie, czy na tarasie. Wprawdzie chłód bywa zniechęcający, ale od czego są meble ogrodowe ogrzewane? Współcześni projektanci proponują różne rozwiązania. Mamy do wyboru na przykład podgrzewaną ławkę ogrodową, zaprojektowaną przez Gallanter&Jones.

Ławka ogrodowa Helios ma nowoczesny, opływowy kształt. Dzięki temu, że jest elektrycznie ogrzewana, możemy cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie nawet w chłodniejsze dni.

Inne rozwiązanie proponuje Jerome Wesselink, który na podgrzewane krzesło ogrodowe przerobił zwykły drabinkowy grzejnik łazienkowy.

 

Ale meble ogrodowe ogrzewane to nie wynalazek naszych czasów - znane są od ponad 1000 lat! Wtedy w Chinach zaczęto produkować ceramiczne taborety ogrodowe, które kilkaset lat później trafiły do Europy i stały się popularnym elementem wystroju europejskich ogrodów.  Takie taborety wykonywano z ceramiki, często były pięknie zdobione. Miały one beczkowaty kształt i podnoszoną pokrywę. Do wnętrza taboretu wsypywano żar, który przez dziurki w pokrywie i ściankach przyjemnie ogrzewał taboret.

Teraz, szczególnie w Anglii i USA te taborety ogrodowe (ceramic garden stool) przeżywają drugą młodość, ale służą wyłącznie jako dekoracyjne stoliki.
Nikt już pamięta, że to niezwykle pomysłowe, funkcjonalne i dekoracyjne meble ogrodowe. Jednak, ponieważ ciągle są produkowane i sprzedawane, możemy wykorzystać je zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem - jako meble ogrodowe ogrzewane. Nasz ogród zyska stylową dekorację, a my ciepłe... siedzenia. I możliwość przesiadywania w ogrodzie również jesienią i zimą. Trzeba tylko pamiętać, żeby ceramiczne taborety były otwierane, tak jak ich użytkowe pierwowzory.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: design-milk.com, 1stdibs.com, apartamenttherapy.com

Polecamy Ci również

Zobacz także