Marzenia o idealnym ogrodzie

0
Milex

Jak się przygotować, aby marzenie wiosną mogło stać się rzeczywistością.

Jesień jest pracowitą porą w każdym ogrodzie. Nakładają się na siebie zbiory plonów (jeśli ogród nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej), pielęgnacja drzew i krzewów, przygotowanie stanowisk do zimy i do kolejnego sezonu. Jesień to czas planowania, przygotowań i zakupów. To również czas na przygotowanie większych zmian, jeśli planujemy zmienić organizację ogrodu, zagospodarować nieużytki, zasadzić rośliny wieloletnie, wytyczyć ścieżki, rabatki.

Jeśli bierzemy pod uwagę gruntowne odświeżenie koncepcji ogrodu, warto zacząć już dzisiaj i to z kilku powodów. Im szybciej zdecydujemy jakie zmiany wprowadzić, tym więcej czasu pozostanie na realizację. To ważne, bo powinniśmy liczyć się z kilkoma ograniczeniami wyznaczającymi ramy czasowe przedsięwzięcia.

Musimy zdążyć z przygotowaniem gleby przed wiosennymi terminami wysiewu nasion. Na organizację stanowisk dla roślin cebulowych jest jeszcze mniej czasu, ponieważ niektóre powinny być zasadzone przed zimą. Planując prace ziemne: wyrównanie działki, zagęszczenie gruntu pod drzewa ozdobne, przygotowanie i nawożenie gleby. Wbrew pozorom nawet w niewielkim, przydomowym ogrodzie pracy może być na tyle dużo, że kilku terminów nie uda się utrzymać. Zwłaszcza, że ogrodowe hobby trzeba połączyć z aktywnością zawodową i życiem rodzinnym.

Koncepcja ogrodu

Załóżmy, że chcemy założyć od podstaw przydomowy ogród o powierzchni kilku arów. Teren ma być wykorzystywany do rekreacji i uprawy kwiatów oraz warzyw. Ten bardzo popularny sposób zagospodarowania działki przy domu może być również atrakcyjny wizualnie i praktyczny ze względu na uprawę warzyw i owoców na własne potrzeby. Sprawdźmy, czego będziemy potrzebowali, żeby stworzyć efektowne, łatwe w utrzymaniu i niedrogie miejsce wypoczynku i zabawy dla całej rodziny.

Trawa

Zacznijmy od trawników. Ponieważ część powierzchni ma służyć rekreacji, trawniki powinny być odporne na umiarkowane obciążenie: będziemy po nich chodzić, ale nie muszą wytrzymywać jako powierzchnia przeznaczona do intensywnego uprawiania sportu. Pierwsza decyzja, to wybór mieszanki traw. Bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka nasion Watermil Professional Grass Seeds bogata w nasiona wiechliny łąkowej. https://www.milex.pl/produkty/nawozy-i-nasiona-traw/

Aby ułatwić ukorzenianie trawy, można użyć doskonałego nawozu startowego 10-20-10 50% Nutrilong V90 plus ONYX. Później można kontynuować nawożenie specjalistycznym nawozem do traw Watermil 15-5-10 + 2%MgO z dodatkiem alg morskich.

Aby zapewnić trawie optymalne warunki wzrostu, niezbędne jest nawadnianie. Na niewielkich powierzchniach możemy zdecydować się na zraszacze wynurzeniowe firmy Hunter, serii I-20. Montuje się je w taki sposób, że wyłączone są całkowicie schowane w ziemi. Po włączeniu dopływu wody ruchomy element unosi się nad powierzchnię gruntu i obracając się w zadanym zakresie precyzyjnie nawadnia teren wokół.

Zraszacze tego typu wymagają wykonania instalacji doprowadzającej wodę pod powierzchnią gleby. Można w tym celu wykorzystać wysokiej jakości rury polietylenowe produkowane przez firmę MILEX. Są trwałe, mają doskonały stosunek jakości do ceny.

Nawadnianiem można sterować tradycyjnie, włączając dopływ wody zaworem, ale lepszym i bardziej elastycznym rozwiązaniem jest użycie elektrozaworów. Można nimi sterować ręcznie z jednego punktu ogrodu lub domu. Można też, i jest to znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie, zautomatyzować podlewanie przy pomocy jednego z wielu sterowników mikroprocesorowych. Na przykład HC Hydrawise, który pracując w trybie online udostępnia wiele funkcji spotykanych dotychczas jedynie przez znacznie droższe urządzenia tego typu.

Warzywa

Przyjemnie i zdrowo jest sięgnąć po własnoręcznie wyhodowane warzywa. Coraz większą popularność zdobywa uprawa w skrzyniach. Dzięki odizolowaniu gleby od gruntu można stworzyć roślinom precyzyjnie kontrolowane warunki wzrostu i ochronić je przed gryzoniami pustoszącymi grządki.

Uprawa w skrzyniach oznacza potrzebę zastosowania schematu nawadniania uwzględniającego szybsze niż w gruncie, wysychanie gleby. Idealnym, bardzo wydajnym i precyzyjnym narzędziem są linie kroplujące (Watermil drip), oraz ich tańsza alternatywa, taśmy kroplujące EOLOS lub T-TAPE. Po rozłożeniu ich w skrzyniach mamy gwarancję, że woda będzie dostarczana tam, gdzie zostanie niemal w całości wykorzystana przez rośliny: w pobliże systemu korzeniowego.

Ponieważ taśmy i linie są wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, należy zasilać je wodą filtrowaną, na przykład przy pomocy filtrów siatkowych albo dyskowych marki Rivulis. Nawadnianiem może sterować wspomniany wcześniej sterownik HC Hydrawise.

Nawadnianie kropelkowe ma jeszcze jedną zaletę: nawóz można podawać razem z wodą, precyzyjnie, do korzeni. Można to zrobić przy pomocy dozowników inżektorowych ze zwężkami firmy Automat. Są elementami precyzyjnie wykonanymi, trwałymi i łatwymi w montażu oraz eksploatacji.

Kwiaty i krzewy

Jeśli zdecydujemy, że rabatki kwiatowe i skupiska zostaną urządzone na kilka lat i przed upływem tego czasu nie będą przenoszone również dla nich można zaplanować nawadnianie kropelkowe przy pomocy linii kroplującej. Nawadnianiem może sterować to samo urządzenie, do którego będą podłączone linie kroplujące w warzywniaku. Sterowniki HC Hydrawise potrafią obsłużyć wiele sekcji o indywidualnie dobranych parametrach nawadniania.

Wyższy stopień automatyzacji

Jeśli planujemy w ciągu roku kilka rodzinnych wyjazdów albo chcemy mieć pewność, że ogród będzie prawidłowo nawadniany przy naszym minimalnym zaangażowaniu, można rozważyć instalację stacji meteorologicznej (np. mini stacja pogodowa MWS Hunter) wyposażonej w czujnik deszczu, termometr i czujniki wilgotności gleby. Wtedy zyskamy niemal całkowitą pewność, że rośliny będą miały optymalne warunki wzrostu, a rachunek za wodę i energię elektryczną utrzymamy na najniższym możliwym poziomie.

Utrzymanie trawników

Jeśli zaplanowaliśmy trawnik o większej powierzchni, można rozważyć „zatrudnienie” robota koszącego, który zajmie się trawą zawsze wtedy, kiedy będą odpowiednie warunki pogodowe. Urządzenia typu TECH D Z3 albo większe z serii ProTech poradzą sobie niemal z każdym trawnikiem. Są zasilane z akumulatorów, stosunkowo ciche i całkowicie bezpieczne dla domowników i zwierząt.

Planowanie zakupów

Jest jeszcze jeden aspekt przygotowań: zakupy. Jeśli zaplanujemy je z wyprzedzeniem i złożymy zamówienia na czas, zmniejszymy ryzyko opóźnień. O tej porze roku producenci i dystrybutorzy realizują bardzo dużo zleceń. W przypadku niektórych towarów trzeba się liczyć z opóźnieniami w dostawach spowodowanymi przez pandemię Covid. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektronicznych, ale może się zdarzyć także w przypadku innych towarów.

Zacznijmy od profesjonalnego projektu

Nie planujmy „w głowie”. Wtedy najłatwiej o przeoczenie, pomyłkę, niepełne oszacowanie wydatków. Powierzmy projekt nawadniania naszego ogrodu profesjonalistom z firmy MILEX. Zaufajmy ich wieloletniemu doświadczeniu.

Urządzanie ogrodu może być wspaniałą jesienną przygodą dla całej rodziny.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także