Mandeville i sundaville – kwitnące pnącza. Jak je uprawiać (dłużej niż sezon)

0
Sundavilla
Te piękne pnącza kwitną przez cały sezon. Warto wiedzieć, że można je przezimować.

Mandeville i ich ozdobne mieszańce czyli sundaville, zachwycają pięknymi kwiatami. Podpowiadamy, jak zadbać o te pnącza i jak je przechować do następnego sezonu.

Mandevilla - piękne pnącze na balkony i tarasy

Mimo iż mandevilla (Mandevilla sanderii) to roślina dość trudna w uprawie, w ostatnim czasie stała się jedną z popularniejszych roślin balkonowych i tarasowych. Trudno się temu dziwić, gdyż jej przepiękne, barwne, duże, trąbkowate kwiaty, rozwijające się ponad dużymi, zielonymi, błyszczącymi liśćmi, osadzonymi na długich pędach, doskonale nadają się do dekoracji ścian, kratownic i tarasowych kącików wypoczynkowych.

Zobacz zdjęcia

Mandevilla

Mandeville to wspaniałe pnącza, które są ozdobą balkonów i tarasów.

DEZALB - pixabay.com
Mandevilla

W naturze mandeville są wieloletnie i możemy je przechować przez zimę - ale od jesieni muszą przebywać w pomieszczeniu.

DEZALB - pixabay.com
Mandevilla

Mandeville są dość wymagające - potrzebują m.in. starannego podlewania i wysokiej wilgotności powietrza.

Hans - pixabay.com
Mandevilla

Pamiętajmy też o nawożeniu mandevilii nawozami wieloskładnikowymi - zapewni to obfite kwitnienie.

Hans - pixabay.com
Mandevilla

Wiosną mandevillę powinno się przyciąć. Przy okazji możemy ją rozmnożyć.

Holmes - pixabay.com
Mandevilla

Mandevilla to ogólna nazwa rośliny, natomiast często spotykana nazwa "sundavilla" oznacza tylko grupę ozdobnych mieszańców.

Markus53 - pixabay.com

Atrakcyjne mieszańce czyli sundaville

Ze względu na niezwykłą urodę i dużą popularność rośliny, z gatunku wyprowadzono sporo odmian ozdobnych, w tym także stworzoną w Japonii grupę ciekawych odmian mieszańcowych, określanych jako sundaville. Rośliny zaliczane do tej grupy charakteryzują się wyjątkowo pięknymi, barwnymi kwiatami oraz obfitym i długim, trwającym aż do późnej jesieni kwitnieniem.

Polecamy też: Thunbergię - ładnie kwitnące pnącze na balkon i do ogrodu

Wśród nich na uwagę zasługują między innymi takie odmiany jak „Red Star” o czerwonych kwiatach ozdobionych białymi smugami, „Pretty Red” o kwiatach intensywnie czerwonych, „Pearl White” o białych kwiatach z żółtą gardzielą, „Cream Pink” o jasnoróżowych kwiatach z ciemniejszą gardzielą czy „Pink” o kwiatach ciemnoróżowych.

Warto wiedzieć: często nazw „mandevilla” i „sundavilla” używa się wymiennie. Jednak „mandevilla” to botaniczna nazwa rośliny i jest bardziej ogólna, natomiast „sundavilla” – to tylko grupa odmian mieszańcowych. Inaczej mówiąc, każda sundavilla jest mandevillą, ale nie każda mandevilla – sundavillą.

Wymagająca piękność – czego potrzebuje mandevilla

Mimo swojej popularności, mandevilla nie jest jednak rośliną łatwą w uprawie, a jej pielęgnacja bywa kłopotliwa. Mandevilla, znana wcześniej jako dipladenia, to wieloletnie, krzewiaste pnącze pochodzące z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku ma do dyspozycji wilgotne powietrze oraz sporo słońca i ciepła, dlatego podobnych warunków będzie oczekiwała w uprawie.

Jeśli przez cały sezon chcemy podziwiać jej piękne kwiaty, musimy zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę.

Podpowiadamy: Jak uprawiać, pielęgnować i przycinać powojniki czyli klematisy

Zadbaj o podlewanie i wilgotność podłoża

Pnącza nie wolno przesuszyć, gdyż szybko zaczyna usychać, ale też nie można go zalać, ponieważ wtedy jego korzenie łatwo gniją. Z tego względu roślinę należy podlewać często lecz umiarkowanie, pilnując, aby podłoże w jej doniczce zawsze było lekko wilgotne, ale nigdy mokre.

Warto też umieścić w pobliżu pojemnik z wodą, który zwiększy wilgotność powietrza, za co mandevilla będzie nam bardzo wdzięczna (zbyt suche, a jednocześnie ciepłe powietrze, powoduje u rośliny obsuszanie końcówek liści i sprzyja pojawianiu się przędziorków).

Pamiętaj o nawożeniu mandevilli

Oprócz odpowiedniego stanowiska i podłoża, w sezonie letnim mandevilla oczekuje też systematycznego nawożenia mieszankami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, gdyż ze względu na obfite i długie kwitnienie, szybko wyczerpuje z podłoża składniki pokarmowe.

Jak przezimować mandevillę

Kiedy lato dobiega końca, roślinę należy zabrać z balkonu i przenieść do pomieszczenia zimowego. Jeśli jednak ma w nim przetrwać do wiosny, musi mieć zapewnione względne ciepło (ok. 18-20°C, gdyż niższe temperatury mogą powodować jej zamieranie) i dużo rozproszonego światła.

W czasie zimowego odpoczynku, rośliny nie należy nawozić, trzeba natomiast systematycznie, choć dość oszczędnie ja podlewać.

Sprawdź: Jak uprawiać piątaka czyli pentasa - bardzo ładnie kwitnącą roślinę na balkon i taras

Przycinanie i rozmnażanie mandevilli

Pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną (luty/marzec), pędy mandevilli można też przyciąć, co pozwoli roślinie lepiej się rozkrzewić, zachować ładny pokrój i wydać więcej kwiatów. Obcięte pędy warto zachować i wykorzystać do rozmnażania rośliny.

Wykonane z nich sadzonki wierzchołkowe (docinki pędów wierzchołkowych o długości ok. 10 cm, z co najmniej dwoma parami liści) umieszcza się w wilgotnym, ciepłym podłożu i ustawia w ciepłym, widnym pomieszczeniu. Optymalnym rozwiązaniem jest specjalna mnożarka (to rodzaj ogrzewanej mini szklarenki), gdzie panuje odpowiedni mikroklimat i podwyższona wilgotność powietrza.

Gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, przenosi się je do nowych doniczek, a po minięciu wiosennych przymrozków, wystawia na balkon lub taras.

Jak wykorzystać mandevillę

Mandevilla jako roślina balkonowa najpiękniej prezentuje się posadzona w donicy jako soliter. Można potraktować ją jak klasyczne pnącze, zapewniając odpowiednie podpory lub posadzić w wiszącej doniczce, z której jej długie, ukwiecone pędy będą mogły się malowniczo zwieszać.

Mandevilla doskonale nadaje się też do uprawy w tropikalnym oknie kwiatowym, oranżerii lub ogrzewanym ogrodzie zimowym, gdyż panujące tam warunki są zwykle bardzo zbliżone do tych, jakie panują w naturalnym środowisku rośliny.

Przedstawiamy: Roślinę, którą pewnie znasz z widzenia, ale nie z nazwy - kalocefalus Browna

Oceń artykuł
4,25 / 36 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także