Mały ogródek przed domem

0
Mały ogród przed domem
Nawet mały ogród może być dużą radością

Sporządzanie projektu małej aranżacji ogrodowej wymaga przemyślenia nawet najdrobniejszych szczegółów.

Na niewielkich powierzchniach powinny znaleźć się odpowiednie meble ogrodowe oraz rośliny, które wizualnie powiększą przestrzeń i nadadzą jej lekkości. Optymalne zagospodarowanie małych powierzchni ogrodowych jest bardzo ważne - wpływa na estetykę,
a jednocześnie funkcjonalność.

Rośliny w małej aranżacji ogrodowej

Jeśli posiadamy niewielką przestrzeń użytkową, powinniśmy zrezygnować z okazałych drzew i okazałych roślin, które dodatkowo pomniejszą przestrzeń, a także będą utrudniać poruszanie się po ogrodzie. Efektownym pomysłem, wizualnie powiększającym aranżację, jest posadzenie pnączy. Można nimi obsadzać płoty, altanki oraz trejaże, dzięki czemu granice ogrodu zacierają się.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie roślin formowanych. Odpowiednio przycięte, będą wprowadzały do ogrodu wrażenie uporządkowania i ładu, tworząc jednocześnie oryginalną ozdobę aranżacji.
Podczas wyboru roślin warto również zwrócić uwagę na krzewy szczepione w pniach. Wyglądają one bardzo efektownie, zajmują mało miejsca i mogą zrekompensować brak drzew w niewielkim ogródku.

Elementy użytkowe

W aranżacjach małych ogrodów dużą rolę odgrywają nawet najdrobniejsze elementy użytkowe. Należy dobierać je tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni i tworzyły wrażenie lekkości. Niewielkie krzesła oraz stoły są bardzo funkcjonalne, ponadto dobrze komponują się w każdym ogrodzie. Warto, aby były to meble niewielkie i lekkie.
Warto również zadbać o kolorystykę mebli. Powinny one harmonizować z aranżacją ogrodu oraz występującą w niej roślinnością. W małych przestrzeniach polecane jest stosowanie maksymalnie dwóch barw wiodących, ponieważ większa ich ilość może wprowadzić do ogrodu wrażenie bałaganu i braku spójności.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Justyna Kucharska

Źródło: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także