Malwy w ogrodzie - kwitnący symbol sielskich wakacji

4
Malwa
Malwy nieodłącznie kojarzą się z sielskimi wakacjami i wiejskimi ogródkami.

Malwy były kiedyś obowiązkowym elementem ogrodu. Dziś są nieco mniej popularne - a szkoda, bo to piękne kwiaty. Podpowiadamy, jak uprawiać malwy.

Malwy - z Chin do wiejskich ogródków

Choć pochodzą z Chin, przez wieki te dekoracyjne kwiaty tak bardzo wrosły w nasz krajobraz, że wydają się rodzimym, sielskim gatunkiem. Malwy są roślinami wieloletnimi. Ponieważ większość odmian ładnie kwitnie wyłącznie w drugim roku, uprawia się je w cyklu dwuletnim, przez co często błędnie zaliczane są do roślin dwuletnich. Istnieją również odmiany jednoroczne. Te niezwykle dekoracyjne w okresie kwitnienia rośliny mają około 50 odmian, w większości uzyskanych w wyniku krzyżowania. Malwy kwitną od lipca do września.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące malwy

Malwy mają kwiaty o wielu różnych kolorach - od bieli do prawie czarnych.

Katarzyna Laszczak
Malwa ogrodowa

Malwy najlepiej kwitną w drugim roku od posadzenia (choć są też odmiany jednoroczne).

Gosiak1980 - pixabay.com
Kwiaty malw

Kwiaty malw pojawiają się na wysokich łodygach - roślina może kwitnąć nawet przed dwa miesiące.

Binibeny - pixabay.com
Malwa o pełnych kwiatach

Malwy mogą mieć też kwiaty pełne, albo dwubarwne.

NadineDoerle - pixabay.com
Malwy na rabacie

Niestety malwy są podatne na chorobę, zwaną rdzą. Jej rozwojowi szczególnie sprzyja susza.

Naturepost - pixabay.com
Różowe malwy o pełnych kwiatach

Malwy trzeba regularnie podlewać, tak żeby nie miały ani zbyt mokro, ani zbyt sucho.

Strecosa - pixabay.com
Dzika malwa - prawoślaz

Rośliny z rodziny prawoślazów, z których pochodzi malwa rosną dziki również w Polsce.

Hans - pixabay.com

Widok charakterystycznych, różnokolorowych kwiatów malw tak bardzo wrósł w polski krajobraz, że większości z nas nieodłącznie kojarzy się z wakacjami na wsi. Malwy należą do roślin z grupy prawoślazów. Kwiaty tej rośliny mają charakterystyczny smak i aromat oraz cenne właściwości lecznicze. Po zebraniu i ususzeniu używane są do przyrządzania naparów i herbatek będących lekiem na ból gardła i przeziębienia. Dzięki delikatnym właściwościom przeczyszczającym uważane są również za środek wspomagający odchudzanie. Lekko osłodzona herbatka z kwiatów malwy na zimno jest ponadto znakomitym, orzeźwiającym napojem chłodzącym.

Polecamy też: Rudbekie - letnie kwiaty łatwe w uprawie

Jak uprawiać malwy

Malwy wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru. Ich charakterystyczne pędy kwiatowe dorastają nawet do 3 m wysokości i łatwo mogą zostać połamane przez wiatr. Dlatego zazwyczaj sadzi się je w pobliżu płotów i południowych ścian domów. Najpiękniej wyglądają w sporych skupiskach. Istnieją również odmiany malw karłowatych dorastających do ok. 80 cm wysokości. Ziemia dla tych roślin powinna być żyzna, głęboko uprawiona, przepuszczalna, choć niezbyt lekka, o umiarkowanej wilgotności. Malwy nie lubią nadmiaru wilgoci, lecz nie tolerują jej braku. W upalne dni i w okresach suchych trzeba je regularnie podlewać.

Malwy kwitną w drugim roku

W pierwszym roku po posadzeniu wyrasta rozeta dużych, niezbyt ozdobnych, włochatych liści, kształtem przypominających liście klonu. Po roku na każdej roślinie pojawi się kilka strzelistych, również owłosionych i porośniętych liśćmi pędów kwiatowych, które latem nagle rozbłysną wszystkimi kolorami tęczy. Kwiaty pojedyncze lub pełne, białe, żółte, różowe, czerwone, w różnych odcieniach purpury, a nawet czarne - w zależności od odmiany - wyrastają z kątów górnych liści. Kwitnące pędy malw, przez dwa miesiące wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Kwitnienie można przedłużyć regularnie usuwając z pędów przekwitłe kwiaty, co nie pozwoli roślinie na szybkie zawiązanie nasion i skończenie okresu wegetacji. 

Malwy są dwuletnie, jednak raz posiane, dość łatwo rozsiewają się same.

Poznaj też: Egzotycznych kuzynów malw -  pięknie kwitnące hibiskusy

Samodzielne rozmnażanie malw

Aby uzyskać silnie kwitnące rośliny, malwy najlepiej rozmnażać z nasion. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym, bądź uzyskać z własnej uprawy. Wystarczy pozwolić kilku kwiatom przekwitnąć na pędzie. Parę dni później, w miejscu pąku, pojawi się charakterystyczny, nieco przypominający owoc figi woreczek z nasionami. Gdy dojrzeje i uschnie, wystarczy go rozerwać i wysypać zawartość. Tak pozyskane nasiona można wykorzystywać przez cztery lata, potem tracą zdolność kiełkowania. Należy wysiewać je na przełomie maja i czerwca w inspekcie lub na rozsadniku

Gdy wykiełkują po kilku dniach, młode roślinki trzeba przepikować. Ogrodnicy zalecają, by podłoże dla siewek było torfowe i wilgotne. Siewki malw są bowiem bardzo wrażliwe. Pod koniec lata, podrośniętą rozsadę trzeba wysadzić na tymczasowy zagon w rozstawie ok. 30 na 30 cm, gdzie poczeka do wiosny. Na zimę młode malwy warto przykryć, choć nie musi to być szczególnie ciepłe okrycie. Dorosłe rośliny są mrozoodporne i w ogóle nie wymagają przykrywania. Wiosną następnego roku młode malwy przenosimy w miejsce docelowe, koniecznie z dużą bryłą ziemi, tak by nie uszkodzić rozrośniętego systemu korzeniowego.

Choroby malw - rdza

Malwy, oprócz pracochłonnego rozmnażania, mają jeszcze jedną wadę - są bardzo podatne na chorobę zwaną rdzą malw. Zapadają na nią zwłaszcza, gdy brakuje im wilgoci. Choroba powoduje, że rośliny wyglądają jak zasuszone badyle. Najpierw na liściach pojawiają się białe, z czasem rozszerzające się i brunatniejące plamy, a następnie liście opadają. Ogrodnicy zalecają profilaktyczne opryskiwanie malw preparatami grzybobójczymi przez cały okres wegetacji, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Rdza malw jest bowiem praktycznie nieuleczalna, a zaatakowane nią rośliny trzeba wykopać i spalić. Jedynie jeśli zaobserwujemy początki choroby pod koniec sezonu, można spróbować malwy uratować. Wiosną następnego roku należy usunąć i spalić pierwsze liście, a rośliny przesadzić w nowe miejsce i regularnie opryskiwać środkami grzybobójczymi.

Przeczytaj koniecznie: Jak zapobiegać chorobom roślin ogrodowych i balkonowych

Oceń artykuł
3,95 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Tuszyńska

Polecamy Ci również

Zobacz także