Malwy - symbol wakacji

4
Malwy - symbol wakacji

malwyChoć pochodzą z Chin, przez wieki te dekoracyjne kwiaty tak bardzo wrosły w nasz krajobraz, że wydają się rodzimym, sielskim gatunkiem.

Ostatnio jakby znikały z przydomowych ogródków i działek. Coraz ich mniej. Być może dlatego, że malwy są wyzwaniem nawet dla doświadczonych ogrodników. Wymagają troskliwej pielęgnacji i poświęcania im uwagi. W przeciwieństwie do gospodyń z dawnych szlacheckich dworków, w zabieganej współczesności mało kto ma dla nich czas.

Malwy są roślinami wieloletnimi. Ponieważ większość odmian ładnie kwitnie wyłącznie w drugim roku, uprawia się je w cyklu dwuletnim, przez co często błędnie zaliczane są do roślin dwuletnich. Istnieją również odmiany jednoroczne. Te niezwykle dekoracyjne w okresie kwitnienia rośliny mają około 50 odmian, w większości uzyskanych w wyniku krzyżowania. Kwitną od lipca do września. Widok charakterystycznych, różnokolorowych kwiatów malw tak bardzo wrósł w polski krajobraz, że większości z nas nieodłącznie kojarzy się z wakacjami na wsi. Malwy należą do roślin z grupy prawoślazów. Kwiaty tej rośliny mają charakterystyczny smak i aromat oraz cenne właściwości lecznicze. Po zebraniu i ususzeniu używane są do przyrządzania naparów i herbatek będących lekiem na ból gardła i przeziębienia. Dzięki delikatnym właściwościom przeczyszczającym uważane są również za środek wspomagający odchudzanie. Lekko osłodzona herbatka z kwiatów malwy na zimno jest ponadto znakomitym, orzeźwiającym napojem chłodzącym.

Dwa miesiące dekoracji
malwy w ogrodzieMalwy wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru. Ich charakterystyczne pędy kwiatowe dorastają nawet do 3 m wysokości i łatwo mogą zostać połamane przez wiatr. Dlatego zazwyczaj sadzi się je w pobliżu płotów i południowych ścian domów. Najpiękniej wyglądają w sporych skupiskach. Istnieją również odmiany malw karłowatych dorastających do ok. 80 cm wysokości. Ziemia dla tych roślin powinna być żyzna, głęboko uprawiona, przepuszczalna, choć niezbyt lekka, o umiarkowanej wilgotności. Malwy nie lubią nadmiaru wilgoci, lecz nie tolerują jej braku. W upalne dni i w okresach suchych trzeba je regularnie podlewać. W pierwszym roku po posadzeniu wyrasta rozeta dużych, niezbyt ozdobnych, włochatych liści, kształtem przypominających liście klonu. Po roku na każdej roślinie pojawi się kilka strzelistych, również owłosionych i porośniętych liśćmi pędów kwiatowych, które latem nagle rozbłysną wszystkimi kolorami tęczy. Kwiaty pojedyncze lub pełne, białe, żółte, różowe, czerwone, w różnych odcieniach purpury, a nawet czarne - w zależności od odmiany - wyrastają z kątów górnych liści. Kwitnące pędy malw, przez dwa miesiące wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Kwitnienie można przedłużyć regularnie usuwając z pędów przekwitłe kwiaty, co nie pozwoli roślinie na szybkie zawiązanie nasion i skończenie okresu wegetacji.  
Po przekwitnięciu malwy należy wykopać i usunąć. Wprawdzie można ściąć rośliny tuż przy ziemi i pozwolić im wypuścić odrosty, które w kolejnym roku ponownie zakwitną, jednak będzie to kwitnienie słabe, nieporównywalne z tym w drugim roku. Dlatego malwy najlepiej rozmnażać i hodować naprzemiennie na dwóch stanowiskach w cyklu dwuletnim.

kwiat malwyPracochłonne rozmnażanie
Aby uzyskać silnie kwitnące rośliny, malwy najlepiej rozmnażać z nasion. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym, bądź uzyskać z własnej hodowli. Wystarczy pozwolić kilku kwiatom przekwitnąć na pędzie. Parę dni później, w miejscu pąku, pojawi się charakterystyczny, nieco przypominający owoc figi woreczek z nasionami. Gdy dojrzeje i uschnie, wystarczy go rozerwać i wysypać zawartość. Tak pozyskane nasiona można wykorzystywać przez cztery lata, potem tracą zdolność kiełkowania. Należy wysiewać je na przełomie maja i czerwca w inspekcie lub na rozsadniku. Gdy wykiełkują po kilku dniach, młode roślinki trzeba przepikować. Ogrodnicy zalecają, by podłoże dla siewek było torfowe i wilgotne. Siewki malw są bowiem bardzo wrażliwe. Pod koniec lata, podrośniętą rozsadę trzeba wysadzić na tymczasowy zagon w rozstawie ok. 30 na 30 cm, gdzie poczeka do wiosny. Na zimę młode malwy warto przykryć, choć nie musi to być szczególnie ciepłe okrycie. Dorosłe rośliny są mrozoodporne i w ogóle nie wymagają przykrywania. Wiosną następnego roku młode malwy przenosimy w miejsce docelowe, koniecznie z dużą bryłą ziemi, tak by nie uszkodzić rozrośniętego systemu korzeniowego.

malwa różowaMalwy, oprócz pracochłonnego rozmnażania, mają jeszcze jedną wadę - są bardzo podatne na chorobę zwaną rdzą malw. Zapadają na nią zwłaszcza, gdy brakuje im wilgoci. Choroba powoduje, że rośliny wyglądają jak zasuszone badyle. Najpierw na liściach pojawiają się białe, z czasem rozszerzające się i brunatniejące plamy, a następnie liście opadają. Ogrodnicy zalecają profilaktyczne opryskiwanie malw preparatami grzybobójczymi przez cały okres wegetacji, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. Rdza malw jest bowiem praktycznie nieuleczalna, a zaatakowane nią rośliny trzeba wykopać i spalić. Jedynie jeśli zaobserwujemy początki choroby pod koniec sezonu, można spróbować malwy uratować. Wiosną następnego roku należy usunąć i spalić pierwsze liście, a rośliny przesadzić w nowe miejsce i regularnie opryskiwać środkami grzybobójczymi.

Oceń artykuł
3,93 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Tuszyńska

Zdjęcia: fotolia, pl.wikipedia.org - gilbertus, pl.wikipedia.org - Roo72

Polecamy Ci również

Zobacz także