Małe krzewy liściaste – jakie gatunki wybrać, żeby zdobiły nasz ogród

0
Kwitnący pięciornik krzewiasty
Jest wiele krzewów liściastych, które są łatwe w uprawie i świetnie nadają się do małych ogrodów, a nawet uprawy w pojemnikach.

Krzewy ozdobne to rośliny, dzięki którym każdy ogród może zyskać niepowtarzalny charakter i stać się wspaniałym miejscem wypoczynku. Obok niezwykle popularnych krzewów iglastych, swoje miejsce w ogrodach zajmują też krzewy liściaste, które oprócz atrakcyjnego wyglądu i ciekawych liści, często posiadają też piękne kwiaty.

Krzewy liściaste do ogrodów małych (i dużych)

Niestety, większość z nich to rośliny dość duże, dlatego nie w każdym ogrodzie się zmieszczą. Istnieje jednak całkiem spora grupa krzewów liściastych o niewielkich rozmiarach i kompaktowym pokroju, które można uprawiać zarówno w dużych jak i w bardzo małych ogrodach, a także na skalnikach i w doniczkach. Można z nich też tworzyć oryginalne obwódki i niskie żywopłoty, gdyż zwykle dobrze znoszą cięcie i formowanie.

Polecamy także: Rośliny o dekoracyjnych liściach, które warto posadzić w ogrodzie

Tawuła japońska

Jednym z najpopularniejszych krzewów o niewielkich rozmiarach jest tawuła japońska, która dorasta do ok. 0,5-1,5 m wysokości i wyróżnia się gęstym, kompaktowym pokrojem. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, ale z powodzeniem może być też uprawiana w półcieniu. Zwykle dobrze również znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia.

Tawuła japońska doskonale nadaje się także do cięcia (dla zachowania ładnego pokroju nawet wymaga tego zabiegu), dzięki czemu można z niej tworzyć niskie żywopłoty i obwódki lub wykorzystywać w różnych kompozycjach rabatowych, na skalnikach i do uprawy w pojemnikach. Jedyną słabością tawuły jest jej mała odporność na suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych rośliny warto nawadniać.

Do najciekawszych, niskich odmian tawuły należą m.in.: „Golden Princess”, „Goldmound”, „Goldflame”, „Albiflora”, „Bullata”, „Magic Carpet”, „Little Princess”, „Genpei” i „Crispa”.

Pięciornik krzewiasty

Bardzo atrakcyjnym i pięknie kwitnącym krzewem liściastym, który także posiada mnóstwo ciekawych odmian o niewielkich rozmiarach (do ok. 1 m wys.) jest pięciornik krzewiasty. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych i może rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej. Pięciornik dobrze też znosi przejściową suszę, zanieczyszczenia powietrza, zasolenie podłoża i niskie temperatury. Do obfitego kwitnienia bezwzględnie wymaga jednak słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska, gdyż w cieniu nie zakwitnie.

Dowiedz się też: Jak uprawiać pięknotkę - krzew piękny nie tylko z nazwy

Wśród jej ciekawszych odmian pięciornika krzewiastego są się m.in.: „Abbotswood”, „Chilo”, „Goldfinger”, „Goldstar”, „Pink Beauty”, „Pink Queen”, „Red Ace”, „Daydawn”, „Elizabeth”, „Glenroy Pinkie”, „Gold Drop”, „Hachmann's Gigant”, „Kobold”, „Limelight”, „Uman” i „Snowbird”.

Berberys Thunberga

Kolejnym atrakcyjnym krzewem liściastym posiadającym sporo niskich odmian jest berberys Thunberga. Wprawdzie gatunek jest bardzo wysoki i może dorastać nawet do 2 m wys., ale jego karłowe odmiany często nie przekraczają 1 m wys. Podobnie jak dwa poprzednie krzewy berberys nie jest zbyt wymagający.

Podpowiadamy: Co robić, żeby hortensje pięknie kwitły i jak zmienić ich kolor

Dobrze rośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, znosi przejściową suszę i radzi sobie niskimi temperaturami (delikatniejsze odmiany w mroźne zimy mogą zostać uszkodzone, ale wiosną dobrze się regenerują). Berberys preferuje natomiast stanowiska słoneczne lub lekko półcieniste, gdyż tylko wtedy jej odmiany o kolorowych liściach mają szansę w pełni się wybarwić.

Do najciekawszych karłowych odmian berberysów należą min. „Admiration”, „Atropurpurea Nana”, „Bagatelle”, „Bonanza Gold”, „Diabolicum”, „Goldalita”, „Kobold”, „Silver Beauty”, “Tiny Gold”, “Smaragd”, “Nana”, “Golden Torch” i “Dart's Red Lady”.

Inne atrakcyjne małe krzewy liściaste

Oprócz tawuł, pięciorników i berberysów, niskie i bardzo atrakcyjne odmiany znajdziemy też wśród wielu innych gatunków krzewów liściastych.

Podpowiadamy: Jak uprawiać budleję Dawida czyli motyli krzew

Posiadają je m.in.: krzewuszka cudowna (np. odm. „Monet”,”Courtacad1”, „Cappuccino” ), bez czarny (np. odm.”Pygmy”), żylistek wysmukły (odm. „Nikko”), budleja Davida (odm.” Blue Chip”, „White Ball”, „Santana”), jaśminowiec (np. „Manteau d'Hermine”, „Mont Blanc”), kiścień wawrzynowy (odm. „Rainbow”), hortensja ogrodowa (np. „Love You Kiss”, „Altona”, „Masja”, „Ripple”, „Maculata”), dziurawiec bezwonny (np. „Kolmasun”), zadrzewnia bezogonkowa (np. „Cool Splash”), tawulec pogięty (np. „Crispa”), pęcherznica kalinolistna (np. „Little Angel”) no i oczywiście piękne róże.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także