Małe formy dużych drzew. Jakie drzewa posadzić w małym ogrodzie

0
Drzewo ozdobne w ogrodzie
Jest wiele drzew, które możemy posadzić w małym ogrodzie. Możemy nawet wybierać wśród gatunków z natury dużych, bo stworzono ich "zminiaturyzowane" formy.

Majestatyczne dęby, smukłe brzozy czy romantyczne lipy to wspaniały element każdego krajobrazu. W małym ogrodzie te okazałe rośliny się jednak nie zmieszczą, więc zamiast nich powinniśmy uprawiać ich formy pienne.

Takie miniaturowe drzewa powstają najczęściej w wyniku szczepienia odmiany szlachetnej na odpowiedniej podkładce, która nie rośnie w górę i przez całe życie ma zbliżoną wysokość, jak w chwili szczepienia. Swój rozmiar może natomiast zwiększać sama korona drzewka, dlatego zdarza się, że u gatunków silnie rosnących wymaga korekty (np. u wierzby całolistnej „Hakuro-nishiki”).

Zobacz zdjęcia

Miłorząb dwuklapowy

Formy pienne dużych drzew wyglądają bardzo atrakcyjnie i "zmieszczą" się nawet w niewielkim ogrodzie.

Katarzyna Laszczak
Buk odmiany Purpurea Nana

Ciekawie wyglądają także drzewa o pokroju kolumnowym.

Katarzyna Laszczak
Wiąz górski Camperdownii

Ozdobą ogrodu będą też formy pienne drzew parasolowatej koronie.

Katarzyna Laszczak
Forma pienna o kulistej koronie

Niektóre gatunki drzew tworzą atrakcyjną kulistą koronę. W zależności od gatunku może ona wymagać przycinania.

Magdalena Kmita-Kulesza
Klon pienny

Formy pienne klonów są łatwe w uprawie i odporne na trudne (np. miejskie) warunki.

Krzys16 - pixabay.com

Formy pienne klonów

Jeśli nie mamy czasu na ciągłe przycinanie rozrastającej się korony, poszukajmy odmian pokrojowych o zwartej, gęstej koronie, która nawet bez formowania utrzyma swój ładny pokrój. Należy do nich między innymi klon zwyczajny „Globosum”, którego kulista, zwarta korona rośnie wolno i osiąga najwyżej 4-6 m średnicy. Roślina jest mało wymagająca, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na zanieczyszczenia miejskie i łatwa w uprawie, dlatego nadaje się niemal do każdego ogrodu.

Obok niej na uwagę zasługuje też kilka innych piennych form klonów jak np. klon pospolity „Golden Globe”, „Crimson Sentry” i „Royal Red”, klon jesionolistny „Variegatum” i „Flamingo”, klon jawor „Brilliantissimum” i „Leopoldii” czy klon polny „Nanum”.

Podpowiadamy: Jakie drzewa i krzewy warto też posadzić w ogrodzie

Brzoza brodawkowata

Uroczym, niedużym drzewkiem o malowniczym, płaczącym pokroju i parasolowatej koronie jest z kolei szczepiona na pniu i łatwa w uprawie brzoza brodawkowata „Youngii”. Roślina oczekuje wprawdzie słonecznego stanowiska, ale jest tolerancyjna w stosunku do gleby i odporna na mrozy. Ciekawe są też inne brzozy pienne jak np. bardzo pożyteczna „Long Trunk” czy brzoza brodawkowata „Gracilis” i „Aurea”.

Wiąz górski

Atrakcyjny pokrój ma również szczepiony na pniu wiąz górski „Camperdownii”, którego pędy malowniczo zwieszają się do dołu, a rozłożysta korona osiąga średnicę ok. 10 m. Roślina jest jednak dość wymagająca, gdyż oczekuje słonecznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej i wilgotnej gleby.

Głóg jednoszyjkowy

Ciekawym drzewkiem do małych ogrodów jest również szczepiona na pniu odmiana głogu jednoszyjkowego „Compacta”. Roślina tworzy zwartą, kulistą koronę, a także białe kwiaty wiosną i czerwone owoce jesienią.

Lipa drobnolistna

Kolejnym niedużym drzewkiem nadającym się do małych ogrodów jest lipa drobnolistna „Green Globe”. Jej korona ma ładny, zwarty pokrój i osiąga najwyżej 4 m średnicy. Drzewko nie jest trudne w uprawie i dobrze znosi niskie temperatury, ale oczekuje jasnego stanowiska oraz żyznej, stale lekko wilgotnej gleby. Podobnymi walorami ozdobnymi mogą pochwalić się też inne szczepione lipy, jak np. lipa srebrzysta „Silver Globe” czy lipa drobnolistna „Lico”.

Dowiedz się też: Jak dbać o iglaki na pniu czyli pienne

Śliwa wiśniowa

Bardzo atrakcyjnym, niedużym drzewkiem o pięknych, bordowych liściach jest śliwa wiśniowa „Pissardi”, która wiosną obsypuje się licznymi, białymi kwiatami. Roślina jest mało wymagająca i łatwa w uprawie, ale nie w pełni mrozoodporna.

Buk pospolity

Bordowe liście znajdziemy też u buka pospolitego „Purpurea Pendula”, który tworzy piękną, parasolowatą koronę i oczekuje żyznych, stale lekko wilgotnych gleb.

Miłorząb dwuklapowy

Jeśli w ogrodzie chcemy mieć niewielkie, ale wyjątkowo oryginalne drzewko, wybierzmy szczepioną odmianę miłorzębu dwuklapowego „Mariken” o gęstej, płaskokulistej koronie (średnica ok. 1 m), który poza oryginalnymi liśćmi i gęstym pokrojem, zachwyci nas swoim żółtym, jesiennym zabarwieniem.

Surmia bignoniowa

Atrakcyjnym, małym drzewkiem jest także surmia bignoniowa „Nana”, której gęsta, zielona korona ma nieco spłaszczony kształt i nie sprawia problemów w utrzymaniu. Roślina jest jednak dość wymagająca, gdyż oczekuje żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej gleby i ciepłego stanowiska (nie jest w pełni mrozoodporna). Trzeba też pamiętać, że odmiana nie tworzy charakterystycznych dla gatunku kwiatów.

Dowiedz się: Jakie niezwykłe właściwości lecznicze ma miłorząb

Jarzębina

Niewielkimi rozmiarami mogą pochwalić się także niektóre odmiany jarzębu pospolitego jak np. „Fastigiata” czy „Pendula”. Rośliny nie są trudne w uprawie, ale oczekują słonecznego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej gleby.

Dąb

Wśród piennych drzewek możemy też znaleźć odmiany majestatycznych dębów, czego przykładem jest choćby dąb błotny „Green Dwarf”.


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także