Mak w ogrodzie. Co trzeba wiedzieć o uprawie maku

0
Mak polny
Mak polny należy do tych gatunków, które spokojnie możemy uprawiać w ogrodzie.

Mak ma wiele gatunków i nie wszystkie można uprawiać. Podpowiadamy, jakie maki można mieć w ogrodzie i jak je uprawiać.

Piękne, czerwone maki zdobiące pola i łąki na stałe wpisały się w polski krajobraz. Równie atrakcyjnie co w naturze prezentują się także w ogrodzie, gdzie znakomicie wyglądają w towarzystwie ostróżek, róż, delikatnych traw ozdobnych, margerytek, irysów, chabrów czy rudbekii. Idealnie pasują do ogrodów w stylu romantycznym, wiejskim lub angielskim, ale sprawdzają się też w innych kompozycjach.

Zobacz zdjęcia

Mak lekarski

Mak lekarski można uprawiać tylko mając pozwolenie. Uważajmy, bo jego nasiona można swobodnie kupić (również odmian ozdobnych).

Shogun - pixabay.com
Mak wschodni

Mak wschodni, nazywany też tureckim, jest bardzo okazały i ma sporo ozdobnych odmian.

HardyS - pixabay.com
Mak wschodni (turecki)

Mak wschodni nie ma dużych wymagań, ale nie znosi przesadzania.

Bru-nO - pixabay.com
Mak w ogrodzie

Maki dobrze rosną w słonecznych miejscach i na przepuszczalnych, średnio wilgotnych glebach.

Congerdesign - pixabay.com
Mak polny

Mak polny był kiedyś popularnym chwastem zbóż.

PeterDargatz - pixabay.com
Mak polny

Mak polny kojarzy się z polskim krajobrazem, ale powszechnie występuje też np. na południu Europy.

Katarzyna Laszczak
Mak polny

Mak polny pięknie wygląda na naturalistycznych rabatach, albo ogrodowych łąkach.

Fotomanie - pixabay.com
Mak nagołodygowy - syberyjski

Mak syberyjski jest nieduży, ale wyjątkowo atrakcyjny.

Buntysmum - pixabay.com
Mak syberyjski (nagołodygowy)

Mak nagołodygowy dobrze wygląda m.in. na skalniakach, rabatach kwiatowych, można go też uprawiać w pojemnikach.

Annca - pixabay.com
Mak nagołodygowy

Mak nagołodygowy jest rośliną jednoroczną lub krótkowieczną byliną.

Couleur - pixabay.com
Uprawa maku lekarskiego

Na uprawę maku lekarskiego trzeba mieć specjalne pozwolenie.

Papaya45 - pixabay.com

Uważaj na mak lekarski

Niestety, te piękne kwiaty nie są jednak tak całkiem niewinne, gdyż jeden z ich gatunków, mak lekarski (Papaver sommiferum), może służyć do produkcji narkotyków (m.in. z zawartej w soku mlecznym morfiny). Dlatego w Polsce uprawa maku lekarskiego bez specjalnego zezwolenia jest całkowicie zabroniona.

I chociaż w sklepach możemy natknąć się na nasiona rośliny, wysiewać ich i uprawiać w ogrodzie nam nie wolno. Szczegółowe przepisy w tej kwestii zawiera ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, a za ich złamanie mogą nam grozić poważne konsekwencje włącznie ze sprawą sądową.

Czy wiesz, że: Na uprawę tej rośliny również potrzebne jest pozwolenie? Poznaj kolczurkę klapowaną

Dlatego też lepiej nie ryzykować i nie decydować się na uprawę maku lekarskiego, nawet jeśli z półek sklepowych kuszą nas torebki z jego nasionami, ozdobione pięknymi zdjęciami odmian ozdobnych.

Uważajmy np. na mak "pomponowy" - pod tą nazwą bywa sprzedawana ozdobna odmiana zakazanego maku lekarskiego (w razie wątpliwości zapytajmy sprzedawcę o nazwę gatunkową, a nie tylko nazwę rodzajową [mak] i odmianę [pompomowy]).

To niestety jest prawny paradoks, bo nasiona maku lekarskiego sprzedawać można, ale uprawiać roślin – już nie. Zachowajmy więc czujność, wybierając nasiona, bo odpowiedzialność, za nielegalną uprawę maku, spadnie na nas. Można zostać ukaranym nawet za to, że w naszym ogrodzie pojawią się samosiejki maku lekarskiego.

Mak wschodni – atrakcyjny, legalny i wieloletni

Dla miłośników tych uroczych kwiatów na pocieszenie pozostaje jedynie uprawa innych gatunków maku, na które nie potrzebne jest zezwolenie.

Polecamy też: Oryginalne gatunki chabrów, które warto mieć w ogrodzie

Do grona tych najładniejszych i najbardziej zbliżonych walorami ozdobnymi do maku lekarskiego należy przede wszystkim mak wschodni (Papaver orientale), który wprawdzie kwitnie wcześniej niż mak lekarski i dość krótko (w maju i czerwcu), ale za to posiada mnóstwo atrakcyjnych odmian ozdobnych m.in.:

  • jasnoróżowa „Cedar Hill”,
  • różowośliwkowa „Patty's Plum”,
  • biała „Perry's White”,
  • dwukolorowa „Pinnacle”,
  • czerwono-pomarańczowa o mocno fryzowanych płatkach „Tuerkenlouis”

Ta piękna, wysoka bylina może dorastać do ok. 90-120 cm wysokości i tworzyć duże, wypełnione mnóstwem ciemnych pylników kwiaty w wielu oryginalnych kolorach (u gatunku kwiaty są czerwone).

Wszystkie części maku wschodniego, łącznie z zielonymi, pierzasto powcinanymi liśćmi, sztywnymi pędami, a nawet zielonymi pąkami kwiatowymi, pokryte są szorstkimi, gęstymi włoskami i jedynie płatki jego kwiatów pozostają gładkie, miękkie i delikatne.

Jak uprawiać mak wschodni

Mak wschodni uprawia się zwykle z sadzonek kupionych w centrum ogrodniczym. Ważne, żeby od razu wysadzić je na miejsce stałe (nie lubią przesadzania). Alternatywą jest pozyskanie sadzonek z podziału kęp, co robi się późnym latem. Ta metoda jest jednak ryzykowna, gdyż korzenie rośliny łatwo się łamią i ciężko regenerują.

Mak wschodni bardzo dobrze rozsiewa się też sam, ale ponieważ jego odmiany łatwo się ze sobą krzyżują, potomstwo uzyskane w ten sposób bardzo różni się wyglądem od rośliny matecznej.

Jeśli jednak chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami maku wschodniego, pod jego uprawę musimy przeznaczyć słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotna glebę.

Polecamy też: Łąkowe kwiaty do ogrodu - na łąkę i rabaty

Mak polny w ogrodzie – swojski i jednoroczny

Oprócz popularnego maku wschodniego, w ogrodzie możemy też uprawiać jednoroczny mak polny, który najpiękniej prezentuje się na rabatach naturalistycznych (np. w towarzystwie chabrów i delikatnych traw) lub jako element łąki kwietnej.

Mak polny dorasta do ok. 30-90 cm, ma niewielkie, krwistoczerwone kwiaty (u odmian też różowe i białe) i dość długo kwitnie (od maja do sierpnia). Jest też mało wymagający co do gleby, ale podobnie jak inne maki, preferuje słoneczne stanowiska.

Nasiona maku polnego wysiewa się wczesną wiosną (marzec-kwiecień) wprost do gruntu, jednak nie trzeba robić tego co roku, gdyż raz wprowadzony do ogrodu, daje obfity samosiew.

Mak syberyjski czyli nagołodygowy

W ogrodzie można też uprawiać mniej popularny, choć bardzo atrakcyjny mak syberyjski (zwany też makiem nagołodygowym lub makiem islandzkim, Papaver nudicaule), będący krótkowieczną byliną lub rośliną jednoroczną. Gatunek osiąga ok. 30-50 cm wys. i na początku lata (czerwiec-sierpień), na szczycie delikatnej, wzniesionej łodygi, tworzy nieduże, żółte pojedyncze kwiaty. Kwiaty maku syberyjskiego są one żółte, ale u odmian też białe, różowe, czerwone i pomarańczowe.

Wyjaśniamy: Jakie właściwości ma mak i na co uważać

Uprawia się go z siewu wprost do gruntu (marzec-kwiecień), wybierając słoneczne stanowiska oraz przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę. Roślina idealnie nadaje się do uprawy na skalniakach, w dużych grupach na rabatach kwiatowych oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także