Maj w ogrodzie. Co robimy w tym miesiącu

5
Lilak
Maj w ogrodzie to czas wielkiego rozkwitu, ale też wytężonych prac ogrodowych.

Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

Azalia

W maju możemy sadzić azalie, różaneczniki i iglaki, które rosły w donicach.

Marisa04 - pixabay.com
Wrzosiec

Pamiętajmy o obcinaniu przekwitłych kwiatostanów roślin ozdobnych, takich jak wrzosiec.

MrGajowy3 - pixabay.com
Lilaki

W maju kwitną lilaki, zwane bzami. Warto obcinać ich przekwitłe kwiaty i usuwać odrosty korzeniowe.

KevinLindermann - pixabay.com
Łubin

Na początku maja siejemy kwiaty, takie łubin, nagietki, ostróżki, maciejki, czy słoneczniki.

JarkkoManty - pixabay.com
Nasturcja

Na początku maja warto wysiać też nasturcje.

Monikasmigielska - pixabay.com
Groszek pachnący

Groszek pachnący również siejemy na początku maja.

_Alicja_ - pixabay.com
Miesięcznica

Pod koniec maja siejemy rośliny dwuletnie, takie jak: miesięcznice, naparstnice, bratki.

Hans - pixabay.com
Malwy

Malwy posiane pod koniec maja, zakwitną w następnym roku (to rośliny dwuletnie).

Couleur - pixabay.com
Cynie

Maj to czas wysadzania sadzonek wielu roślin, m.in: cynii, astrów chińskich, kocanek, begonii, szałwii, aksamitek, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

LauraRinke - pixabay.com
Lwie paszcze

Lwie paszcze sadzimy również w maju (z sadzonek).

Janeb13 - pixabay.com
Narcyzy i tulipany

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych wiosennych kwiatów cebulowych. Pozostawiamy jednak ich liście.

Papaya45 - pixabay.com
Mieczyki

Na początku maja sadzimy bulwy mieczyków i begonii oraz cebule brodii, eukomisu, galtonii, sprekelii.

Couleur - pixabay.com
Błonczatka czyli ismena

Na początku maja sadzimy też cebule pięknych błonczatek.

DagMary - pixabay.com
Dalie

W drugiej połowie maja sadzimy bulwy dalii i pacioreczników (kann).

JimBear - pixabay.com

Jakie drzewa i krzewy sadzić w maju

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. różaneczników, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Polecamy: Oryginalne iglaki do ogrodów - co warto posadzić

Prace pielęgnacyjne przy drzewach i krzewach

Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce - w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce.

Nowo posadzone drzewka i płytko korzeniące się gatunki ściółkujemy korą po obfitym podlaniu, by ograniczyć przesuszanie podłoża. Z różaneczników i azalii usuwamy przekwitłe kwiatostany, a przekwitnięte wrzośce przycinamy, by zachęcić rośliny do rozkrzewiania się. Przycinamy też przekwitnięte pędy lilaków i usuwamy odrosty z korzeni. Odrosty korzeniowe wycinamy również różom.

Siejemy i sadzimy kwiaty

Pierwsza dekada maja to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki, czy słoneczników.

Sprawdź: Jak uprawiać słoneczniki w ogrodzie

W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy.

W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

Rozmnażamy byliny

Na rabatach bylinowych rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Można pobierać sadzonki pędowe złocieni, słoneczniczków, żagwinu, dzwonków dalmatyńskich. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu rabat zwłaszcza, jeśli maj jest ciepły i suchy.

Pamiętamy o wiosennych roślinach cebulowych

Przez cały miesiąc robimy też porządki wśród przekwitłych roślin cebulowych (narcyzów, tulipanów, hiacyntów, szachownic), usuwając zwiędłe kwiaty i owoce - pozostawienie ich bardzo osłabia cebulki. Najlepiej przekwitłe kwiatostany usuwać na bieżąco, żeby rośliny nie zawiązywały owoców. Natomiast liście zostawiamy w spokoju - powinny one same zaschnąć. Warto wiedzieć, że to one odżywają cebulkę i powinny mieć czas na dostarczenie jej "zapasów".

Sadzimy cebule i bulwy letnich kwiatów

Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, brodii, błonczatki (ismeny), eukomisu, galtonii, sprekelii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki (kanny).

Sprawdź: Jak uprawiać mieczyki czyli gladiole

Plewimy i nawozimy

W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.

Gatunki roślin o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, azalie, wrzośce, wrzosy) w maju korzystnie jest nawieźć, by pobudzić je do wzrostu. Rośliny można nawozić po ok. 2 tygodniach od posadzenia, jednak pod warunkiem, że są już dobrze zakorzenione i pobierają składniki pokarmowe z gleby. Pamiętajmy, żeby stosować do nich specjalny nawóz, który nie podniesie pH gleby. To są rośliny, które muszą mieć kwaśną ziemię, więc wybierzmy nawóz do roślin kwaśnolubnych.

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Kania

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także