Maj w ogrodzie. Co robimy w tym miesiącu

4
Lilak
Maj w ogrodzie to czas wielkiego rozkwitu, ale też wytężonych prac ogrodowych.

Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 i 15 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

Jakie drzewa i krzewy sadzić w maju

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. różaneczników, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Zobacz zdjęcia

Azalia

W maju możemy sadzić azalie, różaneczniki i iglaki, które rosły w donicach.

Marisa04 - pixabay.com
Wrzosiec

Pamiętajmy o obcinaniu przekwitłych kwiatostanów roślin ozdobnych, takich jak wrzosiec.

MrGajowy3 - pixabay.com
Lilaki

W maju kwitną lilaki, zwane bzami. Warto obcinać ich przekwitłe kwiaty i usuwać odrosty korzeniowe.

KevinLindermann - pixabay.com
Łubin

Na początku maja siejemy kwiaty, takie łubin, nagietki, ostróżki, maciejki, czy słoneczniki.

JarkkoManty - pixabay.com
Nasturcja

Na początku maja warto wysiać też nasturcje.

Monikasmigielska - pixabay.com
Groszek pachnący

Groszek pachnący również siejemy na początku maja.

_Alicja_ - pixabay.com
Miesięcznica

Pod koniec maja siejemy rośliny dwuletnie, takie jak: miesięcznice, naparstnice, bratki.

Hans - pixabay.com
Malwy

Malwy posiane pod koniec maja, zakwitną w następnym roku (to rośliny dwuletnie).

Couleur - pixabay.com
Cynie

Maj to czas wysadzania sadzonek wielu roślin, m.in: cynii, astrów chińskich, kocanek, begonii, szałwii, aksamitek, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

LauraRinke - pixabay.com
Lwie paszcze

Lwie paszcze sadzimy również w maju (z sadzonek).

Janeb13 - pixabay.com
Narcyzy i tulipany

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych wiosennych kwiatów cebulowych. Pozostawiamy jednak ich liście.

Papaya45 - pixabay.com
Mieczyki

Na początku maja sadzimy bulwy mieczyków i begonii oraz cebule brodii, eukomisu, galtonii, sprekelii.

Couleur - pixabay.com
Błonczatka czyli ismena

Na początku maja sadzimy też cebule pięknych błonczatek.

DagMary - pixabay.com
Dalie

W drugiej połowie maja sadzimy bulwy dalii i pacioreczników (kann).

JimBear - pixabay.com

Prace pielęgnacyjne przy drzewach i krzewach

Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce - w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce.

Polecamy: Kalendarz księżycowy na maj - jak planować prace zgodnie z fazami Księżyca

Nowo posadzone drzewka i płytko korzeniące się gatunki ściółkujemy korą po obfitym podlaniu, by ograniczyć przesuszanie podłoża. Z różaneczników i azalii usuwamy przekwitłe kwiatostany, a przekwitnięte wrzośce przycinamy, by zachęcić rośliny do rozkrzewiania się. Przycinamy też przekwitnięte pędy lilaków i usuwamy odrosty z korzeni. Odrosty korzeniowe wycinamy również różom.

Siejemy i sadzimy kwiaty

Pierwsza dekada maja to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki, czy słoneczników.

W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy.

W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

Sprawdź: Jak uprawiać słoneczniki w ogrodzie

Rozmnażamy byliny

Na rabatach bylinowych rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Można pobierać sadzonki pędowe złocieni, słoneczniczków, żagwinu, dzwonków dalmatyńskich. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu rabat zwłaszcza, jeśli maj jest ciepły i suchy.

Pamiętamy o wiosennych roślinach cebulowych

Przez cały miesiąc robimy też porządki wśród przekwitłych roślin cebulowych (narcyzów, tulipanów, hiacyntów, szachownic), usuwając zwiędłe kwiaty i owoce - pozostawienie ich bardzo osłabia cebulki. Najlepiej przekwitłe kwiatostany usuwać na bieżąco, żeby rośliny nie zawiązywały owoców. Natomiast liście zostawiamy w spokoju - powinny one same zaschnąć. Warto wiedzieć, że to one odżywają cebulkę i powinny mieć czas na dostarczenie jej "zapasów".

Sadzimy cebule i bulwy letnich kwiatów

Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, błonczatki (ismeny), eukomisu, galtonii, sprekelii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki (kanny).

Sprawdź: Jak uprawiać mieczyki czyli gladiole

Plewimy i nawozimy

W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.

Gatunki roślin o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, azalie, wrzośce, wrzosy) w maju korzystnie jest nawieźć, by pobudzić je do wzrostu. Rośliny można nawozić po ok. 2 tygodniach od posadzenia, jednak pod warunkiem, że są już dobrze zakorzenione i pobierają składniki pokarmowe z gleby. Pamiętajmy, żeby stosować do nich specjalny nawóz, który nie podniesie pH gleby. To są rośliny, które muszą mieć kwaśną ziemię, więc wybierzmy nawóz do roślin kwaśnolubnych.

Podpowiadamy: Jak, czym i kiedy nawozić różaneczniki

Oceń artykuł
3,73 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Kania

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także