Maj, czerwiec w ogrodzie

Maj, czerwiec w ogrodzie

SpireaZ każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

Ogród w maju

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. rododendronów, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.
Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce
- w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce. NoWiosna w ogrodziewo posadzone drzewka i płytko korzeniące się gatunki ściółkujemy korą po obfitym podlaniu, by ograniczyć przesuszanie podłoża. Z różaneczników i azalii usuwamy przekwitłe kwiatostany, a przekwitnięte wrzośce przycinamy, by zachęcić rośliny do rozkrzewiania się. Przycinamy też przekwitnięte pędy lilaków i usuwamy odrosty z korzeni. Odrosty korzeniowe wycinamy również różom.
Pierwsza dekada maja to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki, czy słoneczników. W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy. W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.
Na rabatach bylinowych rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Można pobierać sadzonki pędowe złocieni, słoneczniczków, żagwinu, dzwonków dalmatyńskich. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu rabat zwłaszcza, jeśli maj jest ciepły i suchy. Robimy też porządki wśród przekwitłych roślin cebulowych (narcyzów, tulipanów, hiacyntów, szachownic) usuwając zwiędłe kwiaty i owoce - pozostawienie ich bardzo osłabia cebulki. Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, brodii, błonczatki, eukomisu, galtonii, sprekalii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki.
W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.
Gatunki roślin o płytkim systemie korzeniowym (róże, różaneczniki, azalie, wrzośce, wrzosy) w maju korzystnie jest nawieźć, by pobudzić je do wzrostu. Rośliny można nawozić po ok. 2 tygodniach od posadzenia, jednak pod warunkiem, że są już dobrze zakorzenione i pobierają składniki pokarmowe z gleby.

agapant
berberys
bergenia
bratki
bratki
floks
floks
forsycja
kasztanowiec
kasztanowiec
koniczyna ozdobna
korona cesarska
korona cesarska
lobelia

Czerwiec wśród zieleni

W czerwcu ogród kwitnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne - odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. To dobry miesiąc, by w ogrodzie nie tylko pracować, lecz również odpoczywać.
Nadal można sadzić drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pod koniec miesiąca można już także zabrać się za przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Gatunkom powtarzającym kwitnienie można nieco skrócić pędy, by sprowokować tworzenie nowych pędów kwiatowych. Wykonujemy cięcia pielęgnacyjne przekwitniętych już krzewów, które kwitną wczesną wiosną, takich jak forsycja, tawuły, czy pigwowce. Z pięciorników, forsycji i hortensji możemy pozyskać sadzonki.
Na rabatach bylinowych wycinamy przekwitnięte, żółknące pędy i zasychające części roślin, a także systematycznie pielimy. Gatunki kwitnące wiosną i wczesnym latem (szałwia, chaber górski, dzwonki ogrodowe itp.) można również mocno przyciąć po przekwitnięciu, co pobudzi rośliny do wzrostu i sprowokuje dodatkowe kwitnienie wczesną jesienią. Byliny po przycięciu obficie nawozimy i podlewamy.

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także