Magnolia - ozdoba ogrodu

0
Magnolia - ozdoba ogrodu

Z daleka wyglądają jak tulipany rosnące na drzewie. Duże pąki magnolii pojawiają się na gałązkach jeszcze przed liśćmi i sprawiają, że to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych.

Najczęściej spotykany w naszych ogrodach gatunek to Soulange’a. Osiąganie więcej niż trzy metry wysokości i rozkwita w trzecim roku po posadzeniu. Jednak jeśli rośnie w złej glebie lub jest narażona na zimne wiatry, zwleka z tym nawet 5–7 lat. Ma duże (6–10 cm) kwiaty z wyprostowanymi ku górze szerokimi płatkami. W zależności od odmiany są one białe, różowawe i czerwonobordowe. Pojawiają się pod koniec kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Przełom kwietnia i maja jest dobrym czasem na sadzenie magnolii. Z uwagi na niewielkie rozmiary krzew doskonale nadaje się do małych ogrodów. Dobrze się czuje na osłoniętym od wiatru, słonecznym stanowisku. Nie znosi wapiennych, podmokłych i ciężkich ziem; lubi za to podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne o kwaśnym odczynie (pH pomiędzy 5 i 6).

Uwaga!
Obojętny lub zasadowy odczyn gleby może być przyczyną żółknięcia liści. Magnolia nie znosi podcinania bryły korzeniowej. Nawet na niewielkie uszkodzenia korzeni może zareagować osłabieniem wzrostu. W skrajnych przypadkach, gdy korzenie zaczną gnić, magnolia może całkowicie zmarnieć – trzeba więc bardzo uważać podczas sadzenia krzewu: po umieszczeniu go w dołku obsypmy korzenie mieszanką ziemi ogrodowej oraz kwaśnego torfu. Nie udeptujmy ziemi! Polejmy ją obficie wodą, żeby osiadła wokół korzeni. Podłoże wokół krzewu wyściółkujmy torfem lub korą, co ochroni ziemię przed wysychaniem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także