Maczek kalifornijski (eszolcja, pozłotka). Jak uprawiać ten kwiat

0
Maczek - pozłotka
Maczki kalifornijskie są przyzwyczajone do suchych i słonecznych warunków.

Maczki kalifornijskie nie wymagają podlewania, ani nawożenia. Ale co nieco trzeba im zapewnić. Podpowiadamy, jak uprawiać te kwiaty.

Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica) nazywany też eszolcją kalifornijską lub pozłotką to jedna z najbardziej urokliwych roślin, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Jego delikatne, niemal pergaminowe, duże płatki zachwycają wesołymi barwami i rozświetlają każdy zakątek ogrodu, w którym się pojawią.

Zobacz zdjęcia

Maczki kalifornijskie

Maczek kalifornijski znany jest także pod nazwą eszolcja oraz pozłotka.

AnnaKovalczuk - pixabay.com
Kwitnące maczki

Maczki kwitną od początki lata do jesieni, ale ich kwiaty są otwarte tylko wtedy, gdy świeci słońce (ich zamykanie jest zwiastunem deszczu).

Eirena - pixabay.com
Pozłotki w ogrodzie

Pozłotki mają specyficzne wymagania - mogą rosnąć na słabej ziemi (ale powinna być wapienna) i doskonale obywają się bez podlewania.

Marliese - pixabay.com
Maczki (pozłotki)

Maczki dobrze spisują się nie tylko na rabatach kwiatowych, ale też murkach, skalniakach czy jako element łąki kwietnej.

Isasza - pixabay.com
Kwiaty pozłotki

Maczki można uprawiać także w skrzynkach na słonecznych balkonach. Niestety niezbyt dobrze nadają się na kwiat cięty.

Magdus - pixabay.com
Maczek kalifornijski - kwiat

Maczek naturalnie rośnie w Kalifornii (i na sąsiednich terenach), jest nawet symbolem tego stanu.

Hans - pixabay.com

Maczek kalifornijski, eszolcja, pozłotka – co to za kwiat

Maczek kalifornijski, jak nazwa wskazuje, rzeczywiście pochodzi z Kalifornii (jest nawet oficjalnym symbolem tego stanu). Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć różne barwy od białej, przez kremową, żółtą i pomarańczową, po różową i czerwoną. Bywają też rośliny o kwiatach dwubarwnych, pręgowanych i cieniowanych, a nawet półpełnych i pełnych. Rzadko jednak można nabyć je w postaci konkretnej odmiany, gdyż w sprzedaży oferowane są zwykle w formie mieszanki nasion roślin o różnej barwie kwiatów.

Polecamy: Żółte kwiaty, kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni

Rośliny zachwycają jednak nie tylko kwiatami, ale też pierzastymi, szarozielonymi liśćmi, przypominającymi liście koperku. Maczki dorastają do ok. 25-50 cm i mocno się krzewią, tworząc ładną, okazałą kępę o ażurowym wyglądzie. W naszym klimacie są roślinami jednorocznymi, ale mogą zdobić rabaty od maja lub czerwca, aż do pierwszych, jesiennych przymrozków (wrzesień-październik).

Uprawa maczków kalifornijskich

Uprawa maczków kalifornijskich nie jest też trudna, gdyż oczekują one niewiele. Do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują jedynie słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, dość suchej, niezbyt żyznej i najlepiej wapiennej gleby.

Nie lubią stanowisk cienistych, na których bardzo słabo kwitną ani nadmiernie wilgotnego podłoża, które sprzyja pojawieniu się u nich chorób grzybowych. Roślina nie oczekuje też nawożenia. Wprawdzie bujniej rośnie na glebach żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe, ale wtedy rozwija dużo więcej liści, a znacznie mniej kwiatów. Zabiegiem, na który maczek dobrze reaguje jest natomiast systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, pobudzające go do tworzenia większej ilości pąków kwiatowych i dłuższego, bardziej obfitego kwietnia.

Jak i kiedy wysiewać maczki

Maczek kalifornijski uprawia się w naszym klimacie wyłącznie z siewu. Nasiona należy wysiewać wprost do gruntu w maju lub pod koniec kwietnia (jeśli pogoda jest sprzyjająca). Po wschodach siewki się przerywa, pozostawiając rośliny w rozstawie ok. 15-20 x 15-20 cm. Nasiona można byłoby wysiać też wcześniej do skrzynek pod osłonami, ale ponieważ rośliny nie lubią przesadzania, siew wprost do gruntu w jest ich przypadku lepszym rozwiązaniem.

W ciepłe lata, w sprzyjających warunkach przekwitające rośliny mogą dawać też samosiew, ale ponieważ ich szczególne cechy odmianowe są wynikiem krzyżowania roślin, potomstwo uzyskane z samosiewu będzie dla nas niespodzianką, gdyż raczej nie powtórzy cech odmianowych rośliny matecznej.

Można zaryzykować również siew maczków jesienią - jeśli kupujemy nasiona, zwróćmy uwagę na informację na opakowaniu. Natomiast w przypadku własnych nasion pamiętajmy, że jest to obarczone pewnym ryzykiem - może się zdarzyć, że nie wszystkie nasiona przetrwają zimę w dobrym stanie.

Sprawdź: Jaki mak można uprawiać w ogrodzie, a na jaki trzeba uważać

Pozłotka tylko na pogodę

Pozłotka jest wyjątkowo atrakcyjna, mało wymagająca i łatwa w uprawie, ale ma pewną wadę. Jej urocze, duże, barwne kielichy kwiatowe pozostają otwarte jedynie w czasie słonecznej pogody, zamykając się w dni pochmurne i nocą. Jeśli jednak zaakceptujemy tę niedogodność, możemy wykorzystać roślinę w ogrodzie na różne sposoby, ciesząc się pełnią jej urody i pięknymi kwiatami w czasie, kiedy pozostają otwarte.

Z czym warto sadzić maczki

Maczki sprawdzają się w różnych zestawieniach ogrodowych, gdyż dobrze wyglądają w towarzystwie heliotropów, szałwii, lawendy, chabrów bławatków czy kosmosów podwójnie pierzastych. Doskonale komponują się też z delikatnymi trawami jak np. ostnica cieniutka.

Znakomicie wyglądają też w jednogatunkowych grupach oraz na skalniakach, murkach, skarpach i w ogródkach żwirowych. Mogą być także stosowane na obwódki rabat i trawników. Są również idealnymi roślinami do tworzenia łąki kwietniej. Można je również uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Ich urocze kwiaty nie nadają się natomiast do cięcia, gdyż są nietrwałe i w wazonie bardzo szybko więdną.

Polecamy: Łąkowe kwiaty na rabaty. Co warto posiać

Roślina o właściwościach leczniczych

Ciekawostka może być natomiast fakt, że rośliny wykazują działanie lecznicze, a ich ziele wykorzystywane jest w medycynie naturalnej jako środek uspokajający, regulujący ciśnienie krwi i ułatwiający zasypianie. Podobnie jednak jak w przypadku innych ziół, przed stosowaniem produktów z maczku, należy jednak poznać jego działanie, ewentualne interakcje z przyjmowanymi lekami i przeciwskazania do stosowania, inaczej roślina może bardziej nam zaszkodzić niż pomóc.

 

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także