Lubczyk - do miłości i zupy

1
Lubczyk
Lubczyk nie jest trudny w uprawie, a dostarcza bardzo aromatycznych liści, które w smaku i zapachu do złudzenia przypominają maggi.

Lubczyk jest jedną z tych roślin, które trzeba mieć w ogródku. To wyjątkowo aromatyczna przyprawa. Podpowiadamy, jak uprawiać lubczyk i kiedy go sadzić.

Lubczyk podobno jest w stanie wywołać falę namiętności i dodaje sił do miłosnych uniesień. Tak wierzono już w starożytnym Rzymie, a w wielu językach, łącznie z polskim, nazwa tej rośliny ma związek z lubieniem lub miłością. 

Kaligula, jeden z najbardziej szalonych rzymskich cezarów, podobno oszalał do reszty po spróbowaniu nalewki z lubczyku. Dziś, bardziej od miłosnych właściwości, znany jest aromat i smak lubczyku. Jak to smakuje i pachnie? Wystarczy spróbować przyprawy do zupy - maggi.

Lubczyk niewątpliwie warto zaprosić na ogrodową grządkę z ziołami. Zwłaszcza, że poza słonecznym stanowiskiem nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie zazwyczaj aż nazbyt dobrze i trzeba go bezlitośnie przycinać. Warto to robić nie tylko dla kształtowania rośliny, ale również z tego względu, że jeden listek lubczyku jest w stanie zaromatyzować garnek zupy mocniej od całej butelki wspomnianej przyprawy.

Lubczyk w ogrodzie - jeden krzaczek na rodzinę

Lubczyk (Levisticum officinale) to bylina wieloletnia, należąca do rodziny selerowatych. Ma niezwykle charakterystyczny, silny aromat. Rośnie w zwartych kępach, osiągając nawet 1,5 m wysokości. Najbardziej lubi stanowiska słoneczne i sporą ilość wilgoci. Ziemia powinna być nie za ciężka, ale również niezbyt piaszczysta, dobrze przepuszczalna, dlatego przed posadzeniem sadzonek ciężkie podłoże pod lubczyk dobrze jest zmieszać z kompostowaną korą, bądź grubym żwirem. Lubczyk lubi gleby zasobne w wapń, warto pomyśleć o nawozie wapnowym.

Dowiedz się: Jak, czym i kiedy wapnować ziemię w ogrodzie

Sadząc lubczyk nie należy przesadzać z ilością roślin. To bardzo szybko rosnące zioło - dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny w zupełności wystarczy jeden krzew, by zapewnić zapas maggi na cały rok i jeszcze zostanie liści dla przyjaciół. Lubczyk ma tę przyjemną cechę, że zalecenia, co do jego uprawy można traktować bardzo swobodnie. Roślina doskonale radzi sobie w różnych warunkach - równie dobrze rośnie w cieniu. Jedynie latem warto obserwować jej postrzępione, lśniące liście. Jeśli przestają mieć charakterystyczny połysk i zaczynają żółknąć to znak, że lubczyk ma zbyt sucho i trzeba go podlać.

Doświadczeni ogrodnicy  są w stanie nieco spowolnić rozrost tego zioła ograniczając mu wodę, jednak nie na tyle, by roślina zaczęła żółknąć. Na słońcu i przy dużej wilgotności gleby błyskawiczne rozrastanie się lubczyku bywa bowiem niekiedy kłopotliwe (zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużą suszarnią do suszenia liści) i warto go nieco „przystopować”.

Jak rozmnażać lubczyk

Sadzonki lubczyku kupimy bez większego problemu. Jednak możemy je też wyhodować samodzielnie. Aby uzyskać sadzonki, nasiona lubczyku, należy wysiać w inspekcie we wrześniu i pozostawić w spokoju do kwietnia następnego roku, od czasu do czasu podlewając. Jeśli inspekt nie jest ogrzewany, warto na zimę okryć grządkę z lubczykiem warstwą ściółki, którą usuwamy wczesną wiosną. W połowie kwietnia można wysadzać rozsadę w miejsce docelowe. Już w pierwszym roku każda sadzonka wyrośnie w dużą rozetę. Sadzonki lubczyku bez problemu kupimy też wiosną w sklepach ogrodniczych.

W ciągu kolejnych lat lubczyk będzie tworzył łodygi kwiatowe dorastające do 2 metrów i kwitł na przełomie czerwca i lipca. Jeśli nie chcemy pozyskiwać nasion, niezbyt ciekawe, żółto-zielone kwiatostany warto usuwać, bowiem lubczyk bardzo łatwo rozsiewa się sam w niekontrolowany sposób. Jeśli nie usuniemy kwiatów, następnego roku ze zdumieniem możemy spotkać lubczyk na sąsiednim trawniku, albo rabacie z tulipanami.

Stanowisko dla lubczyku trzeba wybrać z rozwagą, bowiem roślina nie toleruje przesadzania. Przed zimą, zasychające pędy należy przyciąć jak najbliżej ziemi. Roślina nie wymaga okrywania. Przykryta śniegiem znosi mrozy do -25ºC.

Polecamy też: Kocankę włoską - roślinę o zapachu curry

Maggi przez cały rok - jak przechować liście lubczyku

Przez cały okres wegetacji z lubczyku można zbierać młode liście na przyprawę. Nadają się do mrożenia i suszenia. Stanowią fantastyczny, niezwykle aromatyczny dodatek do zup, bulionów, sosów i pieczeni. Zasuszone liście należy przechowywać związane w pęczki, najlepiej podwieszone w suchym, przewiewnym miejscu. Można też trzymać je w płóciennych woreczkach. Nie stracą aromatu mimo dostępu powietrza, a dzięki temu nie ma obawy, że spleśnieją.

Czy lubczyk działa jako afrodyzjak?

Lubczyk ma działanie korzystne dla zdrowia - działa m.in. moczopędnie i oczyszczająco. Jedak jego działanie jako afrodyzjaku nie jest do końca potwierdzone. Wprawdzie niektóre substancje znajdujące się w nim mogą zwiększać ukrwienie narządów płciowych, jednak ich stężenie nie wydaje się wystarczające, żeby wywołać jakiś efekt. A spożywanie lubczyku w dużym stężeniu może zaszkodzić (wyciągi z lubczyka zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne i mogą powodować fotouczulenia). Lepiej delektować się nim po prostu jako świetną przyprawą, w myśl zasady "przez żołądek do serca" (nie tylko mężczyzny).

Oceń artykuł
4,29 / 42 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Polecamy Ci również

Zobacz także