Lilie wodne, czyli grzybienie. Uprawa w oczku wodnym

1
Lilie wodne, czyli grzybienie
Lilie wodne to prawdziwe królowe oczek wodnych i stawów.

Lilie wodne, czyli grzybienie, są jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowego stawu. Możemy je uprawiać nawet w małym oczku wodnym.

Stanowisko i uprawa lilii wodnych

Oficjalna nazwa lilii wodnych to grzybienie, możemy też spotkać się z nazwą nenufar. Co roku pojawiają się nowe odmiany tej popularnej i lubianej rośliny. Tę, którą chcemy uprawiać, powinniśmy dostosować do wielkości naszego zbiornika wodnego.

Odmiany karłowe, o niedużych kwiatach można uprawiać nawet w pojemnikach z wodą. Natomiast odmiany o większych liściach i kwiatach potrzebują przestrzeni do życia, polecane są więc do dużych oczek wodnych i stawów. Obsadzając zbiornik wodny pamiętajmy, że pływające rośliny nie mogą zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wody.

Polecamy również inne rośliny do oczka wodnego i terenu wokół niego

Lilie wodne lubią ciepło i słońce. Dobrze więc uprawiać je w zbiornikach wodnych, w których woda szybko się ogrzewa, a więc niezbyt głębokich.

Zbiorniki wodne mają najczęściej „podwodne półki”, na których możemy sadzić rośliny. Pamiętajmy, że każda z odmian lilii wodnych ma inne wymagania dotyczące głębokości, na jakiej powinna być zasadzona. Grzybienie posadzone zbyt głęboko źle rosną i marnieją, a posadzone w zbyt płytkiej wodzie wyrastają ponad lustro wody i przestają kwitnąć. Warto więc zwracać uwagę na opis odmiany, jej wymagania i możliwości rozrostu.

Odmiany grzybieni do oczek wodnych

Najpopularniejsze są odmiany karłowe grzybieni. Szczególnie godne polecenia są odmiany, których pąki i kwiaty w pełnym rozkwicie mają inny kolor. Przykładem jest tu „Clyde Ikins” którego kwiaty i pąki zmieniają barwę od kremowo pomarańczowej, poprzez jasnożółtą do złamanej bieli, pachnąc przy tym oszałamiająco.

Wielbicielom mocniejszych akcentów można polecić purpurowo czerwono kwitnącą odmianę „Erhard Oldehoff” czy „Karin von Wehrberg” o kwiatach ciemnoróżowych z żółtym środkiem. Ta ostatnia jest odmianą miniaturową i nadaje się do uprawy nawet w pojemnikachz wodą. Jedną ze starszych odmian jest „Berthold”, która kwitnie niezwykle bujnie.

Poznaj: Piękne cantedeskie (kalie), które doskonale rosną wokół oczek wodnych

Od wielu lat wielbiciele grzybieni podziwiają też ciepłolubną i kremowo wybarwioną odmianę ”Sulphurea”, która ceniona jest za swój powolny wzrost, co jest szczególnie ważne w małych oczkach wodnych. Posiadaczom większych zbiorników wodnych można polecić odmianę lilii wodnej o nazwie „Sussex”, której kwiaty osiągają średnicę 15 cm.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dolniak

Opracowanie: Ewa Kalicka

Polecamy Ci również

Zobacz także