Lilie i liliowce. Jak je uprawiać i odróżniać

0
Liliowce
Zdarza się, że mylimy lilie i liliowce. Obydwie rośliny są bardzo ładne i podobne do siebie, jednak mają różne wymagania uprawowe.

I lilie, i liliowce pięknie kwitną. Mają jednak różne wymagania. Podpowiadamy, jak je odróżniać i co trzeba wiedzieć o ich uprawie.

Lilie i liliowce mają bardzo podobne kwiaty i kwitną w tym samym terminie. Zbliżone są również ich nazwy. Dlatego dość często je mylimy. A warto wiedzieć, które rośliny rzeczywiście mamy (lub chcemy posadzić), bo mają różne wymagania uprawowe. Piszemy, czym się różnią lilie i liliowce i co robić, żeby jedne i drugie dobrze rosły.

Polecamy też: Praktyczny przewodnik po hortensjach - ważne różnice w wyglądzie i wymaganiach

Jak wyglądają lilie i liliowce

 • Cebula kontra kłącze
  Dość podstawowa różnica między liliami i liliowcami jest ukryta pod ziemią, ale zetkniemy się z nią podczas sadzenia roślin. Lilie wyrastają z cebul, natomiast liliowce mają kłącza.
 • Liście w kępie lub na łodydze
  Kolejna różnica to liście. Liliowce wytwarzają kępy dość długich i wąskich liści, które rosną niezależnie od tego, czy roślina akurat kwitnie czy nie. Liście są łukowato wygięte i rozkładają się na boki. Spomiędzy nich wyrastają pędy kwiatowe – łodygi są liści pozbawione.

  Inaczej prezentują się lilie – z cebuli wyrasta pęd kwiatowy, pokryty na całej długości stosunkowo niewielkimi liśćmi. Mają one lancetowaty lub owalny kształt, a ich wielkość może być zróżnicowana (zależy od gatunku i wielkości lilii). Ale poza łodygą lilia nie wytwarza liści.

  I po tej cesze najłatwiej odróżnić liliowce i lilie – jeśli liście są na łodydze i tylko na niej – mamy do czynienia z lilią, jeśli widzimy kępę liści i nagą łodygę kwiatową – z liliowcem.
 • Kwiaty – spójrz do środka
  Kwiaty na pierwszy rzut oka mogą być bardzo podobne, tym bardziej, że i lilie i liliowce mają tysiące (tak!) odmian, różniących się kolorystyką i wielkością. Kwiaty obu roślin są duże, mają kielichowaty kształt i wyrastają po kilka (nawet kilkanaście) na jednym pędzie. U podstawowych gatunków obu roślin kwiaty mają po 6 płatków (mniej lub bardziej widocznie podzielonych i o zróżnicowanym kształacie).

  Jednak w kwiatach lilii są znacznie wydatniejsze pręciki (z wyraźnymi pylnikami) skupione wokół centralnego słupka z trójdzielnym znamieniem na końcu. U liliowców pręciki, choć długie, nie są takie okazałe, podobnie jak słupek, który czasem w ogóle trudno wypatrzeć.

Kwiaty na jeden dzień czy dłużej?

Warto też wiedzieć, że kwiaty liliowca są otwarte tylko jeden dzień (stąd jego botaniczna nazwa Hemerocallis czyli „piękność dnia”), jednak ponieważ na pędzie jest ich więcej – co dzień rozwija się nowy. Natomiast kwiaty lilii są rozwinięte znacznie dłużej. To ważna różnica, jeśli chcielibyśmy wykorzystać je jako kwiaty cięte – do wazonu znacznie lepiej nadają się lilie.

Uprawa lilii i liliowców

I lilie, i liliowce są wieloletnie. Mają jednak zróżnicowane wymagania uprawowe. O ile liliowce uchodzą za jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin, to lilie są znacznie bardziej wymagające.

Sprawdź: Jakiego masz hibiskusa i co trzeba mu zapewnić. Gatunki do ogrodu i doniczki

Jakie wymagania mają liliowce

Liliowce potrzebują słońca (wprawdzie w cieniu też będą rosły, ale im mniej słońca, tym słabiej kwitną, a w cieniu w ogóle mogą nie wytwarzać kwiatów). Nie mają dużych wymagań co do gleby – wprawdzie najbardziej im odpowiada przepuszczalna i wilgotna, ale radzą sobie niemal w każdej ziemi.

Warto też wiedzieć, że choć liliowce lubią wilgoć (niektóre odmiany mogą wręcz rosnąć nad oczkami wodnymi), to dobrze znoszą przejściową suszę (wytwarzają długie korzenie, dzięki którym mogą czerpać wilgoć ze sporej głębokości).

Nie przepadają za nawożeniem, a już szczególnie - nawozami azotowymi. I praktyce liliowiec wystarczy posadzić w słonecznym miejscu i… cieszyć się nim przez kolejne kilkadziesiąt lat (to bardzo długowieczne rośliny, szczególnie starsze odmiany).

Jakie wymagania mają lilie

Z liliami już tak łatwo nie jest. Wprawdzie łączy je z liliowcami zamiłowanie do słońca, ale zbyt ostre i mocne słońce to dla nich za wiele (lepiej ich nie sadzić od południa). Ponadto miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru.

Ziemię lilie muszą mieć żyzną i przepuszczalną, ani na bardzo piaszczystej, ani na gliniastej nie będą dobrze rosły. No i musi być stale wilgotna – jednak nie mokra! Przesuszenie lilii również jest bardzo złym pomysłem.

Nie musimy ich nawozić w sezonie, ale wiosną powinniśmy pamiętać o podsypaniu kompostu – to właśnie nawozy organiczne lilie lubią najbardziej. W przypadku wyjątkowo intensywnie rosnących i kwitnących lilii drzewiastych warto sięgnąć po nawozy mineralne (najlepiej do roślin kwitnących).

Pamiętajmy też, że co kilka lat cebule lilii trzeba wykopać i „dać im odpocząć” (robi się to po sezonie, kiedy roślina gorzej kwitła i rosła niż wcześniej).

Polecamy: Lilie drzewiaste i podpowiadamy, jak je uprawiać

Co do mrozoodporności lilii i liliowców bardzo wiele zależy od ich gatunku i wieku roślin. Generalnie liliowce starszych odmian (oraz starsze rośliny) na mróz są odporne. Ale zdarzają się gatunki, które potrzebują okrycia na zimę. Podobnie jest z liliami. Sprawdźmy więc wymagania konkretnego gatunku.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także