Lilie drzewiaste – jak je uprawiać i z jakimi roślinami sadzić

0
Lilie drzewiaste
Lilie drzewiaste imponują urodą, wielkością i obfitością kwiatów.

Lilie drzewiaste to odmiana lilii o imponującej urodzie, wielkości i bogactwie kwiatów. Radzimy jak uprawiać lilie drzewiaste i w towarzystwie jakich roślin warto je posadzić.

Lilie drzewiaste, czyli orienpety – mieszańce o niezwykłej urodzie

Upojny zapach lilii kojarzy się z latem i słońcem, dlatego w żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć tych pięknych kwiatów, tym bardziej, że ogromne bogactwo odmianowe, pozwala wybrać rośliny najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom. Jedna z grup lilii przewyższa jednak wszystkie pozostałe nie tylko urodą, ale też wielkością, gdyż jej pędy kwiatowe mogą dorastać nawet do ponad 2,5 m wysokości.

Zobacz zdjęcia

Czerwone lilie drzewiaste

Lilie drzewiaste osiągają imponujące rozmiary i wytwarzają wiele kwiatów.

Calvinbaisisley - pixabay.com
Kwiatostan lilii drzewiastej

Lilie drzewiaste wprawdzie mają swoje wymagania, ale nie są one przesadnie wymagające.

9355 - pixabay.com
Lilie drzewiaste w ogrodzie

Lilie drzewiaste potrzebują żyznej ziem i regularnego nawożenia.

TheUjulala - pixabay.com
Rozkwitająca lilia drzewiasta

Lilie drzewiaste potrzebują dużo słońca. W zacienionych miejscach gorzej kwitną.

Aytan - pixabay.com
Kwiaty lilii drzewiastej

Lilie drzewiaste można sadzić w kwietniu-maju lub jesienią.

HansLinde - pixabay.com
Lilia azjatycka

Lilie drzewiaste to mieszańce lilii orientalnych oraz trąbkowych.

Leoleobobeo - pixabay.com
Lilia drzewiasta

Lilie drzewiaste inaczej są nazywane orienpetami (OT).

StillWorkImaginery - pixabay.com
Żółte lilie drzewiaste

Lilie drzewiaste mają kwiaty w różnych kolorach, mogą być też dwubarwne lub mieć kontrastowo ubarwione pylniki.

Annca - pixabay.com

Kwiaty wielu odmian są też dwubarwne i silnie pachnące, a także mają jaskrawo wybarwione pylniki, które jeszcze bardziej podkreślają ich urodę. Lilie te należą do mieszańców międzygatunkowych nazywanych orienpetami (OT) lub liliami drzewiastymi.

Orienpety powstały z połączenia lilii trąbkowych i orientalnych. Lilie drzewiaste są nie tylko wyjątkowo wysokie (do 2,5 m wysokości), ale też mają bardzo duże i niezwykle liczne kwiaty (nawet do 50 w kwiatostanie).

Poznaj: Poskrzypkę - szkodnika lilii i innych roślin. Jak z nią walczyć

Jak uprawiać lilie drzewiaste – stanowisko i gleba

Lilie drzewiaste są dość odporne na choroby i szkodniki, dobrze znoszą niskie temperatury i mają niewielkie wymagania uprawowe. Mimo to powinniśmy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, jeśli chcemy doczekać się ich wspaniałych kwiatów

Lilie drzewiaste preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru (zabezpieczy to pędy przed złamaniem) oraz żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, próchnicze podłoża, bogate w składniki odżywcze.

Orienpety urosną wprawdzie także w miejscach półcienistych i na glebach słabszych, ale ich rozmiary i kwiaty nie będą już tak okazałe jak na dobrym stanowisku, tym bardziej, że rośliny w jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez ponad 5-7 lat.

Ze względu na swoje niespotykane rozmiary, lilie z grupy orienpetów wymagają w ogrodzie więcej miejsca od innych odmian, o czym należy pamiętać już podczas sadzenia roślin.

Radzimy też: Jak uprawiać koronę cesarską w przydomowym ogrodzie

Nawożenie i pielęgnacja lilii drzewiastych

Ze względu na szybki wzrost, intensywny rozwój i obfite kwitnienie, lilie drzewiaste potrzebują dużej ilości składników odżywczych, dlatego każdego roku należy zasilać je wieloskładnikowymi mieszankami nawozowymi, najlepiej przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Pędy kwitnących lilii są dość sztywne, ale ze względu na rozmiar, warto dodatkowo podwiązywać je do podpór, dzięki czemu nie będą narażone na połamanie.

Jak sadzić lilie drzewiaste

Cebulki lilii drzewiastych sadzi się na ogół wczesną wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (wrzesień-październik), umieszczając w podłożu na głębokości równej trzykrotnej grubości cebuli. Rozstaw między roślinami zależy od wielkości danej odmiany, ale nie powinien być mniejszy niż 50-70 cm. Lilie rozpoczynają kwitnienie już w drugim roku po posadzeniu, ale ich kwiaty osiągają pełnię urody dopiero po 2-3 latach uprawy.

Przeczytaj: 10 sposobów na piękne lilie

Rozmnażanie lilii drzewiastych

Lilie drzewiaste należą do lilii mieszańcowych, dlatego podobnie jak inne mieszańce mogą być rozmnażane wyłącznie wegetatywnie - przez cebulki, gdyż tylko wtedy ich potomstwo zachowa typowe cechy odmianowe. Młode rośliny uzyskuje się z cebulek przybyszowych, wyrastających z cebuli matecznej. Małe cebulki po posadzeniu do gruntu pierwszy raz wydają kwiaty po ok. 3 latach uprawy.

Odmiany lilii drzewiastych

Wspaniałe i wyjątkowo atrakcyjne lilie drzewiaste doczekały się niezwykle dużej liczby odmian. Wśród nich znajdziemy rośliny o kwiatach wielobarwnych (np. „Miss Lily”, „Lavon”, „Red Dutch”, „Scheherazade”) lub jednokolorowych (np. „Orania”, „Ormea”, „Purple Prince”, „Yelloween”), o imponujących rozmiarach (wys. ok. 2,5-2,8 m. osiągają min.: „Wadekamper Memorial”, „„Arabesque”, „Lavon” ) oraz o silnym i pięknym zapachu (np. „Garden Affaire”,” „Miss Lily”, „Nymph”).

Dowiedz się: Jak uprawiać liliowce - długo kwitnące kwiaty, o małych wymaganiach

Z jakimi roślinami sadzić lilie drzewiaste

Ze względu na duże rozmiary i pozostające na rabatach po przekwitłych roślinach wolne miejsce, lilie drzewiaste warto sadzić jako drugi plan, umieszczając ich cebulki za bylinami, których liście osłonią dolną część pędu lilii (np. liliowce, duże odmiany funkii, floksy wiechowate, odętki, astry krzaczaste i nowoangielskie, trawy ozdobne) lub za dużymi roślinami sezonowymi (np. kosmosem podwójnie pierzastym, szałwią omączoną, dalią, heliotropem).

Rośliny pierwszego planu przydadzą się szczególnie wtedy, gdy kwiaty lilii drzewiastych planujemy pozyskać do wazonu, pozostawiając na rabacie nieatrakcyjny pęd kwiatostanowy.

 

Oceń artykuł
4,22 / 59 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także