Lilak pospolity

Znamy go bardzo dobrze, ale wciąż błędnie nazywamy. Lilak z prawdziwym bzem ma tylko tyle wspólnego, że ramię w ramię rosły nie gdyś przy wiejskich chatach.

Najpopularniejszy gatunek, lilak pospolity, przywędrował do Europy z Azji Mniejszej prawie 450 lat temu. Zadomowił się u nas
i na stałe wpisał w polski krajobraz. Mówi się o nim, że urośnie nawet na piasku. Ta obiegowa opinia dotyczy tylko jednego gatunku – odpornego na suszę lilaka pospolitego. Krzew ten nie znosi zakwaszonej gleby, dlatego trzeba systematycznie wapnować podłoże wokół niego. Musi też mieć dużo słońca.
W ogrodach jednak coraz rzadziej sadzimy ten gatunek. Wybieramy raczej obficiej
i piękniej kwitnące mieszańce i odmiany. Ale mają one większe wymagania. Potrzebują dużo słońca, a oprócz tego stale wilgotnej i żyznej ziemi. Na zbyt suchym podłożu źle rosną i szybko giną. Szkodzi im też zaniedbanie. Zanim zdecydujemy się na kupno lilaka, warto sprawdzić, na jakiej podkładce był szczepiony. Najlepiej rosną odmiany szczepione na jesionie lub ligustrze. Te szczepione na lilaku pospolitym są trudniejsze w uprawie, gdyż wokół krzewu wyrastają odrosty korzeniowe z podkładki. Jeśli nie będziemy ich usuwać, szybko zdominują roślinę, powodując jej zdziczenie. Po kwitnieniu krzewy wymagają przycinania. Usuwamy tylko zwiędłe kwiatostany, dzięki czemu roślina nie traci sił na zawiązywanie nasion i wytworzy więcej pąków kwiatowych następnego roku. Zawiązują się one już w sierpniu. Nie powinniśmy więc ciąć lilaków bez wyraźnej potrzeby na jesieni ani na wiosnę, gdyż usuniemy w ten sposób przyszłe kwiaty.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także