Leszczyna - ozdobny krzew owocowy

1
Leszczyna - ozdobny krzew owocowy
Prawidłowo prowadzone leszczyny nie tylko staną się dekoracją ogrodu. Po około 10 latach od posadzenia, z każdego krzewu będzie można zbierać kilka kilogramów orzechów.

Krzewy leszczyny z powodzeniem można wykorzystać jako efektowną dekorację ogrodu. Zielona, samotna leszczynowa kępa, czy rozłożysty szpaler wyglądają znakomicie, a jesienią mają dodatkowy atut - orzechy laskowe.

Wśród ogrodników znane jest powiedzenie, że dla siebie leszczynę sadzi się w celach ozdobnych, a orzechy będą dla wnuków. Roślina ta zaczyna bowiem owocować dopiero po ok. dziesięciu latach od posadzenia. Dużej ilości orzechów można doczekać się nawet dopiero po kilkunastu latach. Przyda się zatem cierpliwość.

PolecamyMaron – owoc kasztana jadalnego

Leszczyna - krzew owocowe, a może ozdobny?

Leszczyna dorasta do sporych rozmiarów więc idealnie nadaje się na samotną, zieloną wyspę na trawniku. Świetnie zasłoni również mało dekoracyjne części ogrodu. Krzewy najpiękniej wyglądają w marcu i kwietniu, gdy kwitną. W dużych ogrodach można pokusić się również o leszczynowy szpaler wzdłuż ogrodzenia. Sadząc krzewy trzeba pamiętać o zachowaniu trzy-, czterometrowych odstępów między roślinami i od płotu, gdyż silnie się rozrastają. Wybór jednego spośród 30 gatunków zależy od preferencji  – jeśli bardziej zależy nam na orzechach, warto zwrócić uwagę na leszczynę pospolitą i odmiany silnie owocujące. Istnieją również słabo owocujące gatunki ozdobne. Warte polecenia są m.in.:

  • Pendula – leszczyna tworząca szerokie korony o długich, zwisających gałęziach; 
  • Aurea –  leszczyna, której młode liście mają żółty odcień;
  • Contorta – leszczyna o niezwykle poskręcanych i poplątanych gałęziach (szczególnie efektowna, gdy zgubi liście jesienią);
  • Purpurea – leszczyna o pięknych czerwonych liściach.

Leszczyna łatwa w kształtowaniu

Leszczyny są wymagającymi krzewami. Równie źle rosną w miejscach suchych, jak i podmokłych. Potrzebują próchniczej, żyznej gleby o średniej wilgotności. Najlepiej owocują, gdy mają dużo słońca. Rosną dobrze zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Wytrzymują nawet silne mrozy, zatem nie wymagają okrywania na zimę.

Krzewy leszczyny można łatwo kształtować – znakomicie tolerują cięcie. Bez większego wysiłku można im nadawać kształty strzeliste i kuliste. Wystarczy regularnie i systematycznie przycinać odrastające pędy.

Polecamy: Leszczyna na orzechy laskowe. Jaką odmianę wybrać i jak o nią zadbać, żeby dobrze owocowała

Leszczyna podatna na choroby i szkodniki

Niestety, leszczyna jest podatne na szkodniki i choroby. W polskich warunkach, jeśli chcemy doczekać się zdrowych orzechów, na pewno nie obejdzie się bez opryskiwania. Najgroźniejszym szkodnikiem leszczyn jest niewielki chrząszcz – słonkowiec orzechowiec. Drąży dziury w owocach i składa wewnątrz jaja. Niezbędne będą preparaty zwalczające tego szkodnika, dostępne powszechnie w sklepach ogrodniczych.

Leszczyna często zapadaj również na choroby – moniliozę, szarą pleśń oraz mączniaka prawdziwego. Gdy zauważymy symptomy (brunatne plamy, szary lub biały nalot na liściach), trzeba jak najszybciej rozpocząć opryski środkami zawierającymi fungicydy.

Orzechy laskowe – uwaga na kalorie

Prawidłowo prowadzona leszczyna nie tylko stanie się dekoracją ogrodu. Po około 10 latach od posadzenia, z każdego krzewu będzie można zbierać kilka kilogramów orzechów. Świeże są smaczne i niezwykle zdrowe, po wyschnięciu nabierają charakterystycznego aromatu. W przewiewnym miejscu przechowywać je można nawet kilka lat. Ważne, by nie były szczelnie zamknięte - bez dostępu powietrza potrafią spleśnieć. Wszystkich amatorów tego przysmaku należy jednak przestrzec przed zbytnim łakomstwem – 100 g orzechów laskowych zawiera aż 650 kalorii.

Sprawdź też: Jak uprawiać i pielęgnować orzechy włoskie


Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anita Kowal

Polecamy Ci również

Zobacz także