Lato w ogrodzie - jakie prace musimy wykonać w lipcu

0
Lipiec w ogrodzie
Lipcowy ogród to obfitość kwiatów, owoców i warzyw. Ale też pewne prace do wykonania.

W ogrodzie najwięcej pracy czeka nas wiosną i jesienią, ale latem także nie możemy narzekać na brak zajęć.Oto, co powinniśmy zrobić w ogrodzie w lipcu.

W lipcu poza systematycznym odchwaszczaniem rabat, musimy zadbać też o odpowiednie nawadnianie ogrodu, gdyż wysokie temperatury i susza są dla roślin bardzo niebezpieczne. Brak wody może spowodować u roślin więdnięcie, utratę intensywnej barwy i zahamowanie kwitnienia, a w sadzie i warzywniku zmniejszenie i pogorszenie plonu. Maj i czerwiec wprawdzie były deszczowe, ale nie w całym kraju.

Prace w ogrodzie w lipcu - kwiaty

Latem w ogrodzie czekają nas też prace związane ze zbiorem owoców, rozmnażaniem roślin, siewem i sadzeniem warzyw, cięciem drzew i krzewów oraz nawożeniem.

W ogrodzie ozdobnym w pierwszej połowie lipca powinniśmy przystąpić do wykopywania cebul tulipanów. Wprawdzie ich cebulki mogą pozostać w gruncie nawet kilka lat, ale wtedy zaczynają karleć, chorować i słabiej kwitnąć, dlatego lepiej jest je wykopać i pozostawić do przeschnięcia w przewiewnym, zacienionym i suchym miejscu aż do jesieni.

Na początku miesiąca siejemy nasiona kwiatów dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, laki, niezapominajki, malwy). Jeśli posialiśmy je wcześniej (można to było zrobić w czerwcu), to druga połowa lipca będzie dobrym czasem na pikowanie siewek.

Lipiec to także dobry czas na rozmnażanie i odmładzanie irysów (kosaćców bródkowych). W tym miesiącu wykopuje się ich kłącza, oczyszcza, dzieli na części i ponownie sadzi w nowym miejscu.

Odmładzanie bylin wykonuje się co 3 - 4 lata, dzięki czemu długo zachowują ładny wygląd i każdego roku bujnie kwitną. W tym czasie możemy też odmłodzić inne byliny, wykopując rozrośnięte egzemplarze i dzieląc je na mniejsze (np. floksy szydlaste, skalnice Arendsa i inne byliny kwitnące wiosną, które tego potrzebują odmłodzenia lub chcemy rozmnożyć).

Sprawdźcie: Jakie byliny trzeba odmładzać i jak to zrobić

Przycinanie krzewów w lipcu

W lipcu możemy też przycinać niektóre krzewy ozdobne (np. ligustr, bukszpan, tawuła japońska) oraz żywopłoty (np. z ligustru, grabu), przy okazji pobierając z nich półzdrewniałe sadzonki pędowe, niezbędne do rozmnażania.

W drugiej połowie miesiąca, możemy też przyciąć niektóre wcześnie kwitnące byliny (np. krwawnik, lawenda, ostróżka, niektóre gatunki szałwii ozdobnych), dzięki czemu w drugiej połowie lata lub wczesną jesienią zakwitną ponownie.

Czym nawozić w lipcu

W lipcu powinniśmy również zadbać o róże, dostarczając im nawóz potasowy, dzięki któremu krzewy staną się bardziej odporne na choroby grzybowe i niskie temperatury.

Połowa lipca to też ostatni moment na wykorzystanie w ogrodzie nawozów azotowych, gdyż już od początku sierpnia rośliny pozostające na zimę w gruncie (przede wszystkim krzewy ozdobne, byliny, trawy), zaczynają przygotowywać się do przetrwania chłodów. Późno zastosowany nawóz azotowy, może im to bardzo utrudnić, zmuszając rośliny do intensywnego wzrostu i osłabiając ich odporność na warunki zimowe.

Sprawdź: Grzyby na działce - czy uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa?

Ogródek warzywny i sad - prace do wykonania

W lipcu sporo pracy czeka nas także w sadzie i w warzywniku. Druga połowa miesiąca to najlepszy czas na letnie przycinanie wczesnych odmian jabłoni (np. pocz. lipca: „Celeste”, „Piros”, „Early”, „Rubin”, druga połowa lipca: „Katja”, „Jerseymac”) oraz na cięcie wiśni i czereśni.

Pod koniec miesiąca, po skończonym owocowaniu, należy też wyciąć dwuletnie pędy malin owocujących latem oraz ściąć liście truskawek (z wyjątkiem truskawek powtarzających). Zabieg wzmacnia rośliny i pomaga ograniczyć rozwój chorób grzybowych.

Lipiec to też czas dojrzewania wielu owoców, dzięki czemu przez cały miesiąc możemy zbierać porzeczki, wiśnie, maliny, czereśnie, brzoskwinie i borówki, a pod koniec miesiąca również letnie odmiany jabłek.

Zbiory czekają nas też w warzywniku, gdyż w licu dojrzewają: cebula z dymki, ogórki, bób, groch zielony, cukinie, fasola szparagowa i pomidory. W tym czasie możemy też zbierać natkę pietruszki, koper, pory i wczesne odmiany marchwi, selera oraz buraka ćwikłowego. Na początek lipca przypada też zbiór wielu ziół np. tymianku, bazylii, mięty, majeranku, które mają szansę wydać ponowny plon w drugiej połowie lata.

Lipiec to także czas siewu. Na początku miesiąca możemy wysiać fasolę szparagową, marchew na zbiór jesienny, buraki ćwikłowe,  a od drugiej połowy lipca także rzodkiewkę, sałatę, koper i szpinak na zbiór jesienny, na przełomie lipca i sierpnia możemy też posiać pietruszkę naciową. W końcu lipca wysadzamy też do gruntu rozsadę warzyw na zbiór jesienny m.in.: jarmuż, brokuły, kalafior, brukselkę.

Dowiedz się więcej: Jakie rośliny wysiać w lipcu i jak to zrobić dobrze

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także