Las w słoiku. Zobacz, jak go zrobić, co w nim posadzić i jak o niego dbać

0
Ogródek w szkle
Kilka niewielkich roślin może stworzyć bardzo efektowny ogród w szkle.

Las w słoiku to bardzo modna i ładna dekoracja. Podpowiadamy, jak samodzielnie założyć las w słoiku (i nie tylko), jak go pielęgnować i podlewać oraz jakie rośliny w nim posadzić.

Jeśli lubimy eksperymenty i cenimy sobie oryginalność, powinniśmy pomyśleć o założeniu ogrodu w szkle. Wprawdzie nie jest to zadanie proste, ale jeśli uda się nam stworzyć własny szklany ogród, jego pielęgnacja i obserwacja da nam naprawdę dużo satysfakcji.

Zobacz zdjęcia

Las w słoiku

Ostatnio popularny jest "las w słoiku", ale do uprawy w szkle nadaje się wiele różnych roślin i można zakładać ogródki o różnym charakterze.

Katarzyna Laszczak
Kompozycja roślin w szkle

Zakładając las w słoiku musimy dobrze przemyśleć wybór roślin i uwzględnić ich preferencje. Ponieważ rośliny będą umieszczone w tym samym środowisku, muszą mieć takie same wymagania.

Katarzyna Laszczak
Rośliny w słoiku

Przy zakładaniu ogrodu w szkle bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża (najlepiej żeby było odkażone, np. w piekarniku).

Katarzyna Laszczak
Kolorowe rośliny w szklanym naczyniu

W szklanych naczyniach sadzi się rośliny o niewielkim wzroście. Pięknie wyglądają np. rośliny o kolorowych liściach (niedośpian, fitonia, fikus pnący).

Katarzyna Laszczak
Las w słoiku - kompozycja roślin

Wiele roślin bardzo lubi warunki, jakie panują w szklanych naczyniach - jest tak podwyższona wilgotność powietrza i ciepło.

Katarzyna Laszczak
Las w słoiku

Las w słoiku możemy przygotować samodzielnie. Pamiętamy, żeby sadzić rośliny, które mają takie same wymagania dotyczące podlewania i światła.

Inga Lorent
Sukulenty w szkle

W szklanych naczyniach można uprawiać także sukulenty. Ale naczynia dla nich powinny być otwarte, a podłoże bardzo przepuszczalne.

Katarzyna Laszczak
Dekoracja z roślin w słoiku

Zakładając ogród w słoju, warto zadbać nie tylko o rośliny, ale i dekoracje - kamienie, warstwy żwiru, a nawet muszle itp.

Katarzyna Laszczak
Rośliny w zamykanych słojach

Przygotowanie ogródka w zamykanym naczyniu musi być szczególnie staranne. Pamiętajmy też, że nie można go zamknąć od razu - robi się to stopniowo.

Katarzyna Laszczak
Mini szklany ogródek

Do założenia mini szklanego wystarczy dosłownie kilka roślin i słoik.

Katarzyna Laszczak

Co jest potrzebne do zrobienia lasu w słoiku

Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się lasem w słoiku, musimy wiedzieć, jak go założyć, aby później nie przysporzył nam więcej zmartwień niż radości. Do stworzenia własnego lasu będą potrzebne:

 • odpowiednie rośliny,
 • naczynie,
 • podłoże,
 • narzędzia takie jak: długa pęseta, gąbka na patyku, szeroki lejek lub tuba z kartonu oraz łyżka przywiązana do kijka lub bambusowy patyk (np. do szaszłyków).

Polecamy: Jak tworzyć kompozycje z kwiatów doniczkowych. Poradnik

W jakim naczyniu zrobić las w słoiku

Las można założyć nie tylko dosłownie w słoiku, ale także innym naczyniu. Ważne jest to, że powinno  powinno być szersze na dole i węższe u góry oraz mieć przeźroczyste ścianki. Mogą to być np. szklane kule, szerokie słoje, duże, pękate kielichy.

Naczynie może być też zamykane (np. szklaną pokrywką lub korkiem), co jest rozwiązaniem dość ciekawym. Do jego zalet można zaliczyć zamknięty obieg wody, zwalniający nas z obowiązku częstego podlewania roślin (podlewamy dopiero wtedy, gdy woda przestaje zbierać się na ściankach naczynia) oraz łatwość stworzenia specyficznego, wilgotnego mikroklimatu, w którym wiele roślin czuje się bardzo dobrze.

Taki ekosystem w słoiku ułatwia pielęgnację, ale ma też pewne wady. W zamykanym słoiku czy innym pojemniku woda skrapla się na wewnętrznych ściankach, następuje intensywniejszy wzrost glonów oraz większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Nie wszystkie rośliny lubią też warunki podwyższonej wilgotności panujące w zamkniętym naczyniu.

Rośliny do lasu w zamkniętym słoiku

Kiedy już wybierzemy odpowiednie naczynie, możemy przystąpić do wyboru roślin. Do uprawy w szkle najlepsze będą gatunki wolno rosnące, płytko korzeniące się i osiągające niewielkie rozmiary.

Jeśli chcemy mieć las w zamykanych słojach, musimy wybrać rośliny, które lubią wilgotne środowisko. Do wyboru mamy m.in.:

 • niskie paprocie (np. adiantum, orliczka),
 • miniaturowe storczyki,
 • peperomie,
 • fitonie,
 • niedośpiany,
 • widliczki,
 • maranty,
 • skrytokwiaty,
 • solejrolie
 • fikusy pnące.

Z kwitnących roślin dobrze sprawdzają się też miniaturowe skrzydłokwiaty.

Podpowiadamy: Jak uprawiać skrzydłokwiaty

Rośliny do otwartego słoika

Nieco inne gatunki powinniśmy natomiast wybrać, jeśli planujemy stworzenie ogródka w szklanym, ale płaskim, szerokim i otwartym naczyniu. Nie uzyskamy w nim tak wysokiej wilgotności jak w szklanym, zamkniętym słoju, dlatego możemy pokusić się o uprawę gatunków preferujących bardziej suche otoczenie, takich jak kaktusy i sukulenty (np. kalanchoe, litopsy, eszewerie, różne grubosze).

Natomiast jeśli decydujemy się na naczynie otwarte, ale z dość wysokimi ściankami, możemy w nim posadzić różne rośliny, również te wymienione wyżej, które lubią wilgoć. Musimy jednak zadbać o ich regularne podlewanie i zraszanie.

Uwaga: roślin kochających wilgoć pod żadnym pozorem nie wolno natomiast łączyć z gatunkami, które wolą suszę.

Przygotowujemy podłoże dla lasów w słoiku

Kiedy mamy już wybrane rośliny i naczynia, powinniśmy poszukać odpowiedniego podłoża. Idealna ziemia do szklanego słoja powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i wolna od chorobotwórczych zarazków (np. odkażona w piekarniku) oraz dostosowana do wymagań danego gatunku roślin.

Przy uprawie roślin w słoiku niezbędny jest też drenaż (kulki keramzytu, żwir), gdyż szklane pojemniki nie posiadają otworów odpływowych, przez co nadmiar wody gromadzi się na dnie i powoduje gnicie korzeni. Do dekoracji przyda się również trochę mchu, białego żwirku lub ciekawych kamyków, którymi będzie można wyłożyć górną warstwę podłoża.

Zakładamy las w słoiku DIY

Oto, jak zrobić własny las w słoiku:

 1. Zakładanie lasu w słoiku rozpoczynamy od wyłożenia na dnie naczynia warstwy drenażu i przykrycia go warstewką sproszkowanego węgla drzewnego (zapobiegnie zakwaszeniu gleby i pomoże pozbyć się z podłoża szkodliwych substancji).
 2. Na tak przygotowany podkład, za pomocą szerokiego lejka lub tekturowej tuby, wsypujemy właściwe podłoże.
 3. Podłoże lekko ugniatamy i za pomocą patyczka robimy w nim kilka dołków
 4. W dołkach umieszczamy korzenie roślin, wkładając je do wnętrza słoja za pomocą pęsety.
 5. Ziemię lekko ugniatamy, delikatnie podlewamy i dekorujemy kamykami, mchem lub żwirkiem.

Poznaj: "Szczęśliwy bambus", czyli dracenę Sandera. Roślinę, którą można uprawiać w ziemi i w wodzie

Gdzie postawić las w słoiku

Las w słoiku wygląda bardzo ładnie i często traktujemy go jak dekorację - stawiamy na półce lub komodzie. Ale musimy też pamiętać o potrzebach roślin, a do życia potrzebują one światła. Dlatego dla słoja z roślinami trzeba znaleźć jasne miejsce. Jednak nie może być ono bezpośrednio nasłonecznione. To szczególnie ważne w przypadku lasów w zamkniętych słoikach. Ustawione np. na południowym parapecie rośliny błyskawicznie przegrzeją się. Poza tym większość gatunków roślin woli rozproszone światło i właśnie takie należy im zapewnić. Więcej słońca zniosą tylko sukulenty uprawiane w otwartych naczyniach.

Las w słoiku - podlewanie

Jedną z kluczowych rzeczy jest podlewanie. Zawsze powinno się do tego używać miękkiej wody - czyli po przegotowaniu (i oczywiście ostudzeniu) lub deszczówki, jeśli mamy do niej dostęp. To, jak często podlewać rośliny w słoju zależy od kilku czynników: preferencji roślin oraz tego czy naczynie jest zamknięte czy otwarte.

Las w zamkniętym słoju, złożony z roślin wilgociolubnych teoretycznie wymaga podlania tylko po założeniu. W praktyce wygląda to nieco inaczej, bo zamknięcie nie zawsze jest szczelne, a zmieniające się warunki w domu wpływają również na ekosystem w słoiku. Dopóki na ściankach naczynia skrapla się woda, roślin nie podlewamy. Jeśli jest jej dużo (pokrywa szczelnie ścianki lub spływa po nich), pokrywkę trzeba uchylić na jakiś czas, żeby nadmiar wody wyparował. Rośliny podlewamy, kiedy podłoże lekko przeschnie. Najlepiej sprawdzić to palcem.

Las w otwartym naczyniu podlewamy, jak rośliny w doniczce - kiedy ziemia lekko przeschnie. Nie należy przesadzać z ilością wody, bo pamiętajmy, że w naczyniu nie ma odpływu. Nie zalewajmy więc roślin, bo ich korzenie zgniją.

Rośliny sucholubne w otwartym naczyniu (sukulenty) podlewamy, co ok. 10-14 dni (zimą rzadziej). Poczekajmy, aż podłoże przeschnie.

Do podlewania można wykorzystać konewkę z długą szyjką, ale warto zaopatrzyć dużą strzykawkę (zwaną żanetą), która pozwoli nam wygodnie podlewać podłoże i kontrolować ilość wody. Las w słoiku wygodnie podlewa się również przez lejek kuchenny.

Podpowiadamy: Jak podlewać różne rośliny domowe, żeby dobrze rosły

Jak dbać o las w słoiku

Pielęgnacja szklanego ogródka polega głównie na podlewaniu roślin w razie potrzeby oraz usuwaniu glonów, pokrywających wewnętrzne ścianki naczynia (np. za pomocą gąbki przymocowanej do patyka).

Prawidłowo pielęgnowane rośliny, na długo pozostaną atrakcyjną ozdobą wnętrza, dlatego z pewnością warto o nie troskliwie zadbać. Niektóre nawet przez wiele lat, jak np. ogród w słoju Davida Latimera, który nie był otwierany i podlewany przez ponad 40 lat – w naczyniu wytworzył się mikroklimat pozwalający przetrwać roślinom.

 

Oceń artykuł
4,15 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także