Lampy do ogrodu – jakie rozwiązania wybrać?

Lampy do ogrodu – jakie rozwiązania wybrać?

Piękny ogród jest efektownym uzupełnieniem domu oraz wizytówką swoich właścicieli. Warto zadbać o to, by prezentował się spektakularnie również po zapadnięciu zmroku. Do tego celu przydają się praktyczne oprawy oświetleniowe.

Jakie lampy warto zamontować w ogrodzie? Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w przydomowym terenie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Oświetlenie w ogrodzie – dlaczego jest ważne?

Oświetlenie ogrodowe spełnia w zasadzie zbliżone funkcje do lamp montowanych w domowych wnętrzach. Podstawowym jego zadaniem jest zapewnienie wystarczającej ilości światła do bezpiecznego użytkowania przydomowego terenu po zapadnięciu nocy.

Odpowiednio rozmieszczone lampy gwarantują pełną swobodę przemieszczania się, wykonywania podstawowych czynności, a także tworzą nastrojową przestrzeń do wypoczynku w ogrodzie – w pojedynkę, z rodziną lub znajomymi. Oświetlenie znacząco zwiększa zatem funkcjonalność całego terenu.

Z drugiej strony lampy potrafią stać się elementem dekoracyjnym. Ozdobą bywają same efektowne oprawy. Wiele osób wykorzystuje też światło do wyeksponowania ciekawych okazów roślinnych lub elementów małej architektury ogrodowej. Gra świateł i cieni sprawia, że ogród nabiera tajemniczego i romantycznego wyrazu.

Miejsca do oświetlenia w ogrodzie

W ogrodzie można wykorzystać mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe, o czym opowiemy poniżej. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim miejscu potrzebujemy światła. Gdzie montuje się zatem lampy w ogrodzie?

Przede wszystkim służą one do doświetlenia ścieżek ogrodowych, podjazdów i dojścia do domu. Chętnie montuje się je na elewacji budynku, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników oraz pozwala doświetlić przestrzenie rekreacyjne na tarasie. Jeśli posiada się altanki lub otwarte strefy rekreacyjne w ogrodzie, również w nich należy umieścić odpowiednio dopasowane produkty oświetleniowe.

Cechy lamp ogrodowych

Czym powinny wyróżniać się oprawy oświetleniowe do ogrodu? Przede wszystkim muszą być to produkty wysokiej jakości i trwałości, jak te dostępne na stronie Azzardo. Dlaczego to takie ważne? Lampy ogrodowe cały czas są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli zatem chce się stworzyć praktyczny system oświetleniowy zewnętrzny, który zapewni komfort przez długi czas, należy wybierać oprawy z materiałów odpornych na korozję oraz o wysokim współczynniku ochrony IP (minimum IP44).

Produkty ogrodowe powinny być przyjazne dla domowego budżetu. Warto zatem zdecydować się na praktyczne i energooszczędne źródła światła LED, które zapewniają optymalny komfort oświetleniowy, a przy tym nie pobierają zbyt dużo prądu.

Najpopularniejsze rodzaje lamp do ogrodu

W ogrodach montuje się mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe, a ich rodzaj zależy od funkcji przestrzeni oraz specyfiki aranżacji. Na rynku można łatwo znaleźć szeroki wachlarz produktów, wpisujących się w zasadzie w każdą stylistykę.

W miejscach do wypoczynku na tarasie oraz do doświetlania ścieżek wzdłuż ściany budynku najlepiej sprawdzają się lampy montowane na elewacji. Mogą to być oczka wpustowe lub dekoracyjne kinkiety.

Do oświetlania podjazdów i ścieżek w ogrodzie wykorzystuje się najczęściej praktyczne lampy najazdowe, schowane w nawierzchni, lub lampy na słupku. Oba rozwiązania potrafią przydać się również do dekoracyjnego podświetlania detali ogrodowych.

W wolnostojących altanach można zdecydować się na lampy naścienne lub wiszące. A romantyczny nastrój buduje się dzięki niewielkim lampkom LED, zawieszanym w dekoracyjnych girlandach.

Oświetlenie do ogrodu – połączenie funkcjonalności z dekoracją

Pięknie oświetlony ogród staje się idealnym miejscem do wypoczynku, również po zapadnięciu zmroku. Dobrze dopasowane lampy zapewniają bezpieczeństwo korzystania z przydomowego terenu, a także stają się elementem dekoracji, który sam w sobie ozdabia, ale też podkreśla najmocniejsze cechy aranżacji ogrodowej. Warto zatem zadbać o wybór odpowiednich lamp, które staną się kolejną mocną stroną efektownie zaplanowanego ogrodu.

Materiał informacyjny Azzardo

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także