Kwitnący kaktus Echinopsis. Jak go uprawiać, żeby miał kwiaty

0
Kaktus Echinopsis Eyriesa - kwiat
Kwiaty kaktusów wyglądają niezwykle. Dlatego warto się postarać, żeby nasze kaktusy kwitły regularnie.

Kaktusy to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, a odpowiednio potraktowane mogą pięknie kwitnąć. Polecamy klasyczny Echinopsis i piszemy co robić, żeby regularnie kwitł.

Wśród wielu roślin doniczkowych zdobiących nasze mieszkania, swoje miejsce zajmują też liczne kaktusy. Te oryginalne i ciekawe rośliny przez lata zdobyły sobie spore grono miłośników, traktujących ich uprawę jako swoją wielką pasję. Kaktusy często bywają też uprawiane ze względu na wygodę, gdyż nie wymagają tyle troski co inne kwiaty pokojowe. Nie należy jednak zapominać, że one także mają swoje oczekiwania i jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, będą źle rosły, słabo kwitły i często chorowały.

Dowiedz się też: Jak uprawiać "żywe kamienie", czyli litopsy

Kwitnący echinops

Kwitnące kaktusy wyglądają bardzo okazale.

Bożena Wojtanek
Kaktusy na parapecie

Lato Echinopisy mogą spędzać na balkonie, tarasie, czy zewnętrznym parapecie okna.

Bożena Wojtanek
Kwiat Echinopsisa

Kwiaty Echinopsisów nie tylko wspaniale wyglądają, ale też pięknie pachną.

Bożena Wojtanek
Echinopsis z początkiem pędów kwiatowych

Kwiaty Echinopsisów pojawiają się na wydłużonych pędach.

Bożena Wojtanek
Echinopsis - kwiat

Kaktus do zakwitnięcia potrzebuje m.in. okresu spoczynku.

Bożena Wojtanek

Echinopsis Eyriesa – kaktus o klasycznym wyglądzie

Do jednych z najczęściej spotykanych i najłatwiejszych w uprawie kaktusów należą rośliny z rodzaju Echinopsis, a w szczególności pochodzący z Ameryki Południowej Echinopsis Eyriesa. Ten przedstawiciel rodziny kaktusowatych to typowy, nieduży kaktus o klasycznym wyglądzie, który dorasta do ok. 30-50 cm wys. i osiąga średnicę ok. 10-20 cm. Początkowo ma kulistą postać z wyraźnie zaznaczonymi żebrami, jednak z czasem staje się bardziej wydłużony i walcowaty. Jego mocno zarysowane żebra na całej długości grzbietu, pokryte są skupiskami drobnych cierni, które z czasem stają się dłuższe i ostrzejsze.

Wiosną i latem kaktus może też przepięknie kwitnąć, na wydłużonym pędzie wydając okazałe, półpełne, białe lub lekko różowe kwiaty o pięknym aromacie. I chociaż kwiaty otwierają się wyłącznie nocą i pozostają atrakcyjne tylko przez jeden dzień, warto na nie zaczekać, gdyż ich uroda jest naprawdę niezwykła.

Podpowiadamy też: Jak pielęgnować kaktusy

Co robić, żeby kaktus kwitł regularnie

Aby jednak kaktus w ogóle miał szansę zakwitnąć, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, bo chociaż. Echinopsis Eyriesa nie jest zbyt wymagający, także ma swoje oczekiwania. Przede wszystkim przez cały rok wymaga bardzo jasnego, a nawet słonecznego stanowiska uprawy. W przeciwnym razie nie tylko nie zakwitnie, ale też może się zdeformować i odbarwić.

W sezonie wegetacyjnym oczekuje też systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, gdyż z powodu ciepła potrzebuje więcej wody, niż zimą (w godzinach porannych można go również dodatkowo zraszać). Nadmiar wody nie powinien jednak zalegać na podstawce, gdyż może łatwo powodować gnicie korzeni (na dnie donicy niezbędny jest drenaż).
Zimą natomiast kaktus nie potrzebuje wody prawie wcale, gdyż przechodzi okres spoczynku. W tym czasie jego podlewanie należy wiec ograniczyć do absolutnego minimum, pilnując jedynie, aby ziemia w doniczce całkowicie nie wyschła (wystarczy bardzo skąpo podlać roślinę raz na miesiąc).

Dla uzyskania kwiatów kluczowa jest jednak temperatura. Latem może być wysoka, choć roślina nie przepada za upałem i preferuje chłodniejsze noce, natomiast zimą bezwzględnie musi być niska (8-10°C), aby kaktus miał szansę przejść okres spoczynku. Bez obowiązkowego przechłodzenia, Echinopsis Eyriesa nie będzie prawidłowo się rozwijać i może nie zawiązać kwiatów nawet przez kilka lat.

Brak kwiatów może też wynikać ze zbyt obfitego podlewania i zbyt wysokiej temperatury latem. Na kwitnienie roślin dobrze natomiast wpływa świeże powietrze, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, sezon letni kaktus powinien spędzać na balkonie lub w ogrodzie. W sezonie wegetacyjnym roślinę warto też zasilać niewielką dawką nawozu dla kaktusów, dzięki czemu będzie silniejsza i wyda więcej kwiatów.

Dowiedz się: Jakie są najczęstsze choroby kaktusów i jak im zapobiegać

Przesadzanie kaktusów i podłoże dla nich

Podobnie jak inne kaktusy, Echinopsis Eyriesa powinien mieć też zapewnione odpowiednie podłoże. Typowa ziemia kwiatowa nie będzie dla niego dobra, gdyż jest zbyt żyzna i gromadzi za dużo wody. Do jego uprawy znacznie lepsza będzie mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 2 : 1 lub specjalna ziemia do kaktusów, która jest dostatecznie lekka i przepuszczalna.

Przy przesadzaniu roślin, trzeba jednak zachować dużą ostrożność, gdyż ostre ciernie, mogą nas dotkliwie pokłuć. Dlatego najlepiej przesadzać kaktusy w grubych rękawicach lub przy pomocy grubego papieru, owiniętego wokół ich pędów.

Przy okazji przesadzania, które powinno mieć miejsce późną wiosną, roślinę łatwo jest też rozmnożyć, gdyż chętnie tworzy liczne pędy boczne. W tym celu wystarczy pobrać z dorosłego egzemplarza młode pędy i ukorzenić je w wilgotnym podłożu do kaktusów. Roślinę można też rozmnożyć za pomocą nasion.

Sprawdź też: Jak dbać o kaktusy z kolorowymi główkami

 

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także