Kwitnące krzewy na żywopłot – jakie rośliny wybrać?

Kwitnące krzewy na żywopłot – jakie rośliny wybrać?

Żywopłot nie musi być monotonny i złożony tylko z jednego gatunku roślin. Dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków żywopłoty mogą być nie tylko zieloną ale także kwitnącą w różnych porach roku ścianą wzdłuż ogrodzenia. Jakie krzewy stworzą kwitnący żywopłot?

tuje

Wciąż najbardziej popularnymi roślinami do nasadzeń w żywopłotach są iglaki np. kolumnowe żywotniki (tuje), które są zielone cały rok i pozornie wymagają niewiele pielęgnacji. Maja one jednak jedna wadę – zawsze wyglądają tak samo i z czasem stają się nudne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem przy planowaniu nasadzeń w żywopłocie jest wybranie liściastych krzewów kwitnących.  Możemy skomponować jednogatunkowy rząd nasadzeń lub dobrać kilka gatunków aby żywopłot kwitł  w różnych porach roku – od wiosny do końca lata. Dzięki temu żywopłot będzie „żył”
i wciąż zmieniał się w ciągu  całego sezonu. Krzewy liściaste potrzebują nieco więcej pielęgnacji aby ładnie się zagęszczały i kwitły ale mimo wszystko uzyskamy z czasem bardzo ciekawą, trochę dziką, kwitnącą barierę przy ogrodzeniu.

żywopłot - odmiana lilaka

Jakie krzewy nadają się na kwitnący żywopłot?

Wybór krzewów, które możemy wykorzystać jako żywopłot jest bardzo szeroki. Najlepiej wybierać rośliny, które będą efektowną, funkcjonalną ozdobą i jednocześnie nie będą miały dużych wymagań glebowych, czy klimatycznych. Nie ma sensu sadzić roślin wrażliwych na mróz (np. ketmia syryjska) w rejonach o surowych zimach ponieważ rośliny mogą regularnie wymarzać i przysparzać kłopotu. Nie sadźmy też pięknie kwitnących roślin (np. różaneczników, azalii), jeśli nie mamy czasu lub możliwości aby zapewnić im konieczne do rozwoju warunki.
Jeżeli chcemy skomponować żywopłot z kilku gatunków, najlepiej wybrać krzewy, które będą kwitły od wiosny do końca lata. Warto pamiętać, że wszystkie kwitnące krzewy najlepiej będą rosły na słonecznym stanowisku. Najlepiej dobierać odmiany o podobnej sile wzrostu lub tworzyć żywopłot tylko z jednego gatunku.

krzewuszkakalina koralowa

Wczesną wiosną na bezlistnych jeszcze pędach kwitną forsycje oraz pigwowce, które świetnie nadają się na żywopłoty. Wiosną kwitną także migdałki trójklapowe, porzeczki krwiste lub tawuły. Godne polecenia są obficie kwitnące odmiany tych niewymagających krzewów np. :
Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) `Goldzauber` - 2-3m wysokości, żółte kwiaty  
Pigwowiec pośredni (Chaenomeles superba) ` Pink Lady` - 1,5m wysokości, ciemno różowe kwiaty
Porzeczka krwista (Ribes sanguineum)  - czerwone kwiaty zebrane w grona, 1,5-2m wysokości
Tawuła norweska (Spiraea cinerea) `Grefsheim` - liczne, białe kwiaty, wysokość do 2m.
Nieco później (pod koniec wiosny oraz latem) kwitną inne krzewy, które możemy zastosować na żywopłoty np.:
Jaśminowce (Philadelphus) w odmianach – pachnące białe kwiaty, wysokość od 1-3m
Żylistki (Deutzia) – białe kwiaty, wysokość (zależnie od odmiany) 1-3m
Bzy lilaki (Syringa vulgaris) – na wyższe szpalery, pachnące kwiaty w różnych kolorach
Tawuła Van Houtte`a (Spiraea vanhouttei) – bardzo odporny krzew, białe kwiaty, wysokość do 2-3m
Krzewuszka cudowna (Weigela florida) `Bristol Ruby`, `Eva Rathke`, `Red Prince`  - różowe lub czerwone, dzwonkowate kwiaty, wysokość (zależnie od odmiany) od 1-2,5m. Odmiana `Alexandra` ma dodatkowo efektowne bordowo zielone liście.  
Kalina koralowa (Viburnum opulus) `Roseum` - dorasta do 4m wysokości, białe kwiaty zebrane są w efektownych kulistych kwiatostanach, jesienią czerwone, kuliste owoce („korale”).

Oceń artykuł
4,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Data publikacji: 06.12.2012

Polecamy Ci również

Zobacz także