Kwitnąca rabata z bylin, której nie trzeba podlewać. Sprawdź, co posadzić

0
Rabata z mało wymagających bylin
Piękna, kwitnąca rabata wcale nie musi wymagać codziennego podlewania, ani skomplikowanych zabiegów. Wystarczy skomponować ją z odpowiednich roślin.

Często chcemy mieć pięknie kwitnące kwiaty, ale nie zawsze mamy czas na staranną pielęgnację, czy nawet podlewanie. Polecamy wieloletnie rośliny, które będą ozdobą nawet nasłonecznionego ogrodu o niezbyt dobrej glebie.

Sucha ziemia w ogrodzie? I tak możesz mieć piękne kwiaty

Ogród skąpany w słońcu to marzenie każdego ogrodnika, ale nie zawsze jest to również idealne miejsce do uprawy roślin. Wprawdzie kiedy nasłoneczniona działka ma żyzną i stosunkowo wilgotną glebę, a do tego gdzieniegdzie rośnie na niej niewielkie drzewo, dające w upalne dni odrobinę cienia, to faktycznie może stać się oazą zielni. Gorzej, jeśli ziemia w takim ogrodzie jest lekka, przepuszczalna i niezbyt żyzna, gdyż wtedy łatwo wysycha i utrudnia uprawę roślin.

Zobacz zdjęcia

Juka karolińska

Kwiatostany juki karolińskiej wyglądają oszałamiająco. Wbrew pozorom ta roślina jest bardzo łatwa w uprawie.

Pompi - pixabay.com
Liliowce na rabacie

Liliowce mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Nie lubią tylko cienia - bez choćby odrobiny słońca nie będą kwitły.

Katarzyna Laszczak
Dekoracyjny krwawnik

W suchych warunkach dobrze rosną krwawniki, a mają one sporo dekoracyjnych odmian.

CandaceHunter - pixabay.com
Krwawnik wełnisty

Krwawniki mają małe wymagania i szybko rozrastają się.

Pritisolanki - pixabay.com
Rojniki

Rojniki są bardzo dekoracyjne i zróżnicowane. To sukulenty, które gromadzą wodę w liściach.

Katarzyna Laszczak
Rozchodnik okazały - liście

Rozchodnik okazały tworzy kępy mięsistych liści.

Katarzyna Laszczak
Rozchodnik okazały - kwiaty

Latem wytwarza rzeczywiście okazałe kwiaty, które zdobią ogród aż do późnej jesieni.

Katarzyna Laszczak
Rozchodniki i rojniki

Rozchodniki i rojniki to rośliny wprost idealne na skalniaki i murki.

Katarzyna Laszczak
Lawenda w ogrodzie

Lawenda kocha słońce i suche, przepuszczalne ziemie, najlepiej wapienne.

DoroteaDesks - pixabay.com
Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa nie dość, że ma piękne kwiaty, to również wykazuje właściwości lecznicze. Często znamy ją pod nazwą echinacea.

Steinchen - pixabay.com
Szałwia omszona

Szałwia omszona dorasta do ok. 60 cm, może więc tworzyć średnie piętro rabaty.

Hans - pixabay.com
Przetacznik kłosowy

Przetacznik kłosowy to roślina, która rośnie dziko w Polsce, więc jest całkowicie mrozoodporna. Odmiany uprawne są bardziej okazałe.

RitaE - pixabay.com
Rogownica kutnerowata

Rogownica ma szarozielone liście, pokryte meszkiem (kutnerem). Jest niska, ale szybko rozrasta się.

Ordungwidring - pixabay.com
Czyściec wełnisty

Grube liście czyśćca są gęsto pokryte kutnerem. Zapewnia to roślinie dużą wytrzymałość na suszę.

Hans - pixabay.com
Mikołajek olbrzymi

Mikołajki mają sporo ciekawych odmian, które dobrze sobie radzą w suchych warunkach.

WolfBlur - pixabay.com
Perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna przypomina nieco lawendę i ma podobne do niej wymagania uprawowe.

Katarzyna Laszczak
Przegorzan

Przegorzany mają bardzo ciekawe kuliste "główki" w szaro-niebieskim kolorze.

Antranias - pixabay.com
Odmiana goździka

Niewielkie zapotrzebowanie na wodę mają także bardzo dekoracyjne goździki. Obecnie dostępne są w wielu odmianach i kolorach.

SanduStefan - pixabay.com
Rojnik i macierzanka

Suche warunki lubią również macierzanki (w tym tymianek). Jako niskie rośliny świetnie nadają się np. na skalniaki.

Katarzyna Laszczak
Werbena patagońska

Werbena patagońska długo kwitnie ma bardzo eleganckie kwiatostany, osadzone na długich smukłych łodygach. Jej odporność na mróz bywa problematyczna, ale łatwo rozsiewa się sama.

Katarzyna Laszczak

Nie znaczy to jednak, że kiedy posiadamy taką właśnie działkę, musimy zapomnieć o pięknym ogrodzie, gdyż jest sporo roślin, w tym również atrakcyjnych bylin, które całkiem dobrze poradzą sobie w takich warunkach. Musimy jednak dobierać je bardo starannie, poszukując ciekawych okazów wśród gatunków z natury przystosowanych do słońca, ciepła i suszy. Zwykle będą to rośliny, pochodzące z terenów półpustynnych lub z południa Europy, gdzie panują podobne warunki jak w słonecznym, suchym ogrodzie.

Podpowiadamy też: Jakie rośliny posadzić, jeśli mamy mało czasu na pracę w ogrodzie

Wspaniała juka karolińska

Jedną z nich jest kochająca słoneczne, niezbyt żyzne i stosunkowo suche stanowiska juka karolińska. Przez większą część roku jej główną ozdobą jest okazały, gęsty pióropusz mieczowatych, szarozielonych, sztywnych liści, ale z początkiem lata na pierwszy plan wysuwa się niezwykle efektowny i piękny kwiatostan. Ma on postać wysokiej, sztywnej, wzniesionej łodygi, która już od połowy wysokości ozdobiona jest kiściami białych, dużych, dzwonkowatych kwiatów.

W czasie kwitnienia juka staje się jedną z najwspanialszych roślin w ogrodzie, ale musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko i przepuszczalną ziemię o zasadowym odczynie pH.

Radzimy: Jak dobrze podlewać ogród i nie zużywać za dużo wody

Inne byliny, które nie wymagają podlewania

Obok juki na słonecznej i suchej rabacie możemy posadzić również krwawniki pospolite, które obecnie dostępne są w postaci wielu ciekawych odmian ozdobnych o kwiatach białych, różowych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, a nawet wielobarwnych (np. odm. „Tricolor”).

W podobnych warunkach bardzo dobrze poradzą sobie również liliowce, których mięsiste korzenie magazynują wodę, a także wszystkie rozchodniki i rojniki, o grubych, pokrytych woskowym kutnerem liściach (min. rozchodnik okazały). Niezwykle modną, bylinową krzewinką na suche, słoneczne rabaty jest także bardzo lubiana i ceniona lawenda wąskolistna, która wprowadza do ogrodu romantyczny, południowy klimat.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać lawendę, żeby dobrze rosła i kwitła

Kolorowe rabaty bez podlewania

Jeśli w naszej kompozycji brakuje koloru, wybierzmy natomiast atrakcyjne jeżówki purpurowe, których liczne odmiany posiadają kwiaty w wielu ciekawych barwach. Na suchym i słonecznym stanowisku dobrze poradzą sobie także szałwie omszone, które ładnie się rozrastają i przez większą część lata zdobią ogród białymi, filetowymi, niebieskimi lub różowymi kwiatami. Podobny pokrój, kwiaty i termin kwitnienia ma również przetacznik kłosowy, który także preferuje suche i słoneczne stanowiska.

Tych roślin też nie musisz podlewać

Do grona bylin tolerujących, a nawet preferujących słoneczne i suche stanowiska, z powodzeniem można zaliczyć także pięknie pachnące goździki pierzaste, kolczaste przegorzany pospolite i mikołajki nadmorskie, malutkie macierzanki piaskowe, ciekawe żelaźniaki, srebrzysto-szare czyścice wełniste, modne werbeny patagońskie, a także mało znane, choć godne uwagi perowskie łobodolistne.

Niskie byliny na rabatę i skalniak

Jeśli wybraliśmy już rośliny odpowiednie do stworzenia pięknej kompozycji bylinowej, ale nie bardzo wiemy, czym wypełnić wolne przestrzenie pomiędzy nimi, zdecydujmy się na rogownicę kutnerowatą. Jej urocze, pokryte miękkim, szaro-srebrzystym kutnerem licie i delikatne, białe kwiaty (kwitnienie maj-lipiec), wspaniale uzupełnią każda kompozycję i będą znakomitym tłem dla innych roślin.

Przeczytaj też: Jak założyć skalniak w ogrodzie i co na nim posadzić

Pewną wadą rogownicy jest jej ekspansywność, gdyż roślina łatwo się rozrasta i w krótkim czasie może zająć sporą część rabaty. Ponieważ jednak nie jest trudna do usunięcia, łatwo można ją kontrolować i ograniczać jej rozmiary. Na bylinowej rabacie rolę rośliny okrywowej może też spełnić niższa, mniej ekspansywna i kwitnąca wczesną wiosną (marzec-kwiecień) gęsiówka kaukaska, która szczególnie dobrze prezentuje się na skalniakach i murkach, z których może malowniczo zwieszać swoje gęsto ulistnione pędy.

Oceń artykuł
3,57 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także